„PPM Strzelectwo” czyli o pierwszej w powiecie ogólnodostępnej strzelnicy

3
1943

Pasjonat strzelectwa i militariów Michał Bukała zrealizował jedno ze swoich marzeń i założył ogólnodostępną strzelnicę w miejscowości Chłopków. Szkoleniowiec nie tylko prowadzi zajęcia z zasad bezpieczeństwa ale też z ogromnym zapałem opowiada o poszczególnych elementach procesu strzeleckiego. Dodatkowo udostępnia strzelnicę osobom posiadającym pozwolenie na broń, które mogą u niego trenować i ćwiczyć swoje umiejętności.

Mała miejscowość w gminie Platerów znana jest mieszkańcom powiatu przede wszystkim z zabytkowego murowanego kościoła parafialnego, będącego dawną prawosławną cerkiewką, śladów wczesnośredniowiecznego grodziska i sadów, lasów oraz pól. Od niedawna – bo od marca tego roku – funkcjonuje tu też prywatna ogólnodostępna strzelnica, której pomysłodawcą oraz instruktorem jest Michał Bukała.

Reklama

Pasjonat militariów, a przy tym wyśmienity strzelec i szkoleniowiec, postanowił przekuć swoją pasję w projekt związany z założeniem strzelnicy. Od blisko roku w swoim obiekcie prowadzi zajęcia dla osób, które chcą nauczyć się obsługiwać różne rodzaje broni, szkoli ich z zasad bezpieczeństwa i z ogromnym zapałem opowiada o kolejnych elementach procesu strzeleckiego. Dodatkowo udostępnia również strzelnicę osobom posiadającym pozwolenie na broń, które mogą tu trenować swoje umiejętności.

Skąd pomysł na założenie strzelnicy akurat w Chłopkowie?

Wszystko zaczęło się od czasów Covida… Ludzie zostawali w domach, większość strzelnic była zamknięta – podobnie jak część instytucji, klubów, czy restauracji. Mam tu w Chłopkowie ziemię i któregoś dnia przyjechałem poszukać miejsca do utworzenia własnej strzelnicy. Są tu doły po żwirowni, więc teren bezpieczny, brak ludzi, dookoła pola i lasy. Razem z moim wujkiem, który również pasjonuje się militariami zaczęliśmy się zastanawiać w jaki sposób zalegalizować taki obiekt, na którym można by ćwiczyć strzelanie. Dość szybko znalazłem w Internecie potrzebne informacje i okazało się, że  wystarczy mieć np. właśnie taki teren po żwirowni by starać się o pozwolenie w gminie na założenie strzelnicy. Przygotowaliśmy niezbędne dokumenty, stworzyliśmy wymagany regulamin, oraz ogrodziliśmy i przygotowaliśmy teren w taki sposób by był optymalnie bezpieczny. Pozostało nam więc czekać na decyzję wójta w tej sprawie. Kiedy udało się uzyskać pozwolenie ruszyliśmy z projektem.

Skoro prowadzisz tu zajęcia strzeleckie czy to znaczy, że musiałeś najpierw zdobyć specjalne uprawnienia?

Tak, jestem dyplomowanym instruktorem strzelectwa. Samo pozwolenie na broń nie dało by mi uprawnień do prowadzenia zajęć. Przyjmuje się zasadę, że nawet jeśli na strzelnicę przychodzą osoby z pozwoleniem na broń posiadające własną broń, to i tak powinien być z nimi tzw. prowadzący strzelanie, który kieruje i decyduje o rozmieszczeniu poszczególnych strzelających wskazując na którym torze mogą ćwiczyć. Jednak nie należy mylić tych dwóch terminów – prowadzący strzelaninie nie zawsze ma uprawnienia instruktorskie do prowadzenia szkoleń.

Czy trudno było przystosować ten teren do wymogów utworzenia strzelnicy?

Strzelnica jest usytuowana w dołach po starej żwirowni. Dodatkowo usypaliśmy specjalne wysokie hałdy, które mają za zadanie wychwytywać wszystkie wystrzelone pociski. Piach bardzo dobrze wychwytuje wystrzeliwane kule, a wysokie nasypy gwarantują bezpieczeństwo. W dole mamy dwa tory strzeleckie w których ustawione są specjalne konstrukcje na które mocowane są papierowe tarcze oraz specjalne metalowe cele do których celują strzelcy. Teren został dodatkowo ogrodzony i oznaczony.

A jak realizacja projektu związanego z budową strzelnicy wyglądała z punktu prawnego. Potrzebowałeś jakieś specjalne pozwolenia poza tym wymaganym z gminy?

Okazuje się, że budowa tego typu strzelnicy nie wymagała żadnych dodatkowych pozwoleń czy koncesji. Oczywiście byliśmy zobligowani do otrzymania pozwolenia z gminy, stworzenia regulaminu oraz rejestru pobytu na strzelnicy w którym zapisywane są osoby z niej korzystające, musieliśmy też spełnić wymogi bezpieczeństwa o których mówiłem. Po wypełnieniu tych warunków mogliśmy oficjalnie otworzyć tego typu obiekt.

Kto może korzystać ze strzelnicy? Czy mogą tu ćwiczyć tylko osoby, które posiadają już pozwolenie na broń?

Samodzielnie strzelać mogą osoby, które mają takie pozwolenie i mają już swoją własną broń. Jednak pamiętajmy, że każdorazowo na obiekcie musi być obecny prowadzący strzelanie, który przydziela strzelcom tory i czuwa nad ich bezpieczeństwem, a co za tym idzie należy zgłosić się do nas i ustalić szczegóły korzystania ze strzelnicy. Z obiektu mogą też oczywiście korzystać osoby, które takiego pozwolenia nie mają i nie posiadają własnej broni. Dla nich mamy przygotowaną ofertę szkoleniową z możliwością warsztatów strzeleckich. Posiadam kilka rodzajów broni i podczas zajęć można spróbować swoich sił w strzelaniu z każdej z nich. Oczywiście każde takie szkolenie poprzedza kurs z zasad bezpieczeństwa, demonstracja typów broni, ładowania naboi, przyjmowania właściwej postawy strzeleckiej, zgrywania optyki celowniczej i oddawania strzału. Dopiero tak wstępnie przeszkolony kursant może samodzielnie oddać strzał przy asekuracji ze strony instruktora.

Czy tylko osoby dorosłe mogą strzelać?

Strzelać może tak naprawdę każdy – nawet dzieci, oczywiście za zgodą opiekunów lub w ich obecności. Jednak nie ma żadnych limitów wieku. Każdy kto chciałby spróbować swoich sił w strzelaniu jest na strzelnicy „PPM Strzelectwo” mile widziany.

Jakie masz plany związane z przyszłością strzelnicy?

Chciałbym oczywiście rozbudować obiekt, tak by stworzyć więcej torów strzeleckich nie tylko w osi statycznej. W planach mam więc utworzenie osi dynamicznej – oznaczałoby to ustawienie np. samochodu na torze, tak by można było prowadzić szkolenia ze strzelania z auta czy krycia się za przeszkodami. Zamierzam również rozbudować ilość torów statycznych, by np. 10 osób jednocześnie mogło korzystać z obiektu. Na razie to wszystko plany, ale mam nadzieję, że uda się je zrealizować.

Tego Ci zatem życzymy i dziękujemy za rozmowę

Reklama
Poprzedni artykułPSAK z dofinansowaniem z Europejskiego Funduszu Rolnego
Następny artykułMARATON HALLOWEEN

3 KOMENTARZE

  1. Gratuluję pasi i wytrwałości. Świetny pomysł, szczególnie w tych czasach.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.