Posadzili1300 sadzonek w jeden dzień

0
305

Dzięki wspólnej akcji Lasów Państwowych i jednego z największych polskich producentów napojów udało się doprowadzić do odnowienia wyciętego drzewostanu w jednym z podłosickich lasów. Wolontariusze z Krynicy Vitamin w jeden dzień posadzili aż 1300 sadzonek dębu bezszypułkowego. – Na wiosnę sprawdzimy, ile drzewek się przyjęło – mówi rzecznik Krynicy Vitamin i koordynator akcji, Tomasz Kułakowski.

Kilkunastu pracowników Krynicy Vitamin wcieliło się w rolę wolontariuszy i podjęło zadania sadzenia dębów w lesie pod Łosicami. Nadleśnictwo Sarnaki dostarczyło na miejsce sadzonki ze szkółki Lasów Państwowych w Zabużu, a także niezbędny sprzęt. – To było połączenie przyjemnego z pożytecznym. Puściliśmy szpadle w ruch, posadziliśmy setki małych drzewek, przyczyniliśmy się do odnowienia lasu. Przy okazji, świetnie się bawiliśmy, oderwaliśmy od codziennej pracy, spędziliśmy aktywnie czas na świeżym powietrzu i nauczyliśmy się profesjonalnie sadzić las – mówi Tomasz Kułakowski, rzecznik Krynicy Vitamin i koordynator akcji.

Reklama

– Krynica Vitamin to pierwsza firma prywatna z terenu naszego nadleśnictwa, której pracownicy wzięli udział w sadzeniu lasu. Mam nadzieję, że za nimi pójdą kolejne i tego typu akcje jak #1000drzewnaminutę, czy #sadziMY dadzą korzyści przede wszystkim dla przyrody i będą coraz popularniejsze. Dzięki lasom oddychamy pełną piersią. Lasy oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, wpływają korzystnie na klimat i nasze samopoczucie. Są domem zwierząt i roślin. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, czyli drewno, budulec naszych domów. Las to nasze dobro narodowe, które chcemy chronić i pielęgnować. Dla mnie osobiście las to całe moje życie – mówi Marek Charkiewicz z Nadleśnictwa w Sarnakach.

– Na wiosnę sprawdzimy, ile drzewek się przyjęło. Chcemy kontynuować tego typu akcje, działać na rzecz naszej małej ojczyzny, czyli południowego Podlasia. Chcemy być po zielonej stronie mocy. Zrobiliśmy właśnie mały krok w kierunku redukcji śladu węglowego, to priorytet naszych działań – dodaje Tomasz Kułakowski.

– Obecnie lesistość, czyli procentowy wskaźnik udziału lasu do określonej powierzchni) Nadleśnictwa Sarnaki wynosi prawie 23 proc. i ciągle rośnie, a dla całej Polski blisko 31 procent. Docelowo według założeń Krajowego Programu Zwiększenia Lesistości do 2050 roku ma wynieść 33 proc. dla obszaru naszego kraju. Wspólne akcje z ochotnikami przybliżają nas do osiągnięcia tego celu – dodaje Marek Charkiewicz.

W zakładzie produkcyjnym Krynicy Vitamin, leżącym w miejscowości Dziadkowskie-Folwark na pograniczu województwa mazowieckiego i lubelskiego, pracuje ponad 300 osób. Krynica Vitamin to firma rodzinna z wyłącznie polskim kapitałem, wielokrotnie nagradzana. We wrześniu br. otrzymała dwa „Niedźwiedzie Biznesu” – wyróżnienia w konkursie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Podlasie i „Słowa Podlasia” w kategorii „Pracodawca roku” i „Duże przedsiębiorstwo”. W lipcu otrzymała nagrodę biznesową Bialskopodlaskiej Izby Gospodarczej w kategorii „Lider Przedsiębiorczości”.

Reklama
Poprzedni artykułOtwarcie szlaku Stefana Żeromskiego
Następny artykułMazowsze. Wiadomości z regionu