Otwarcie szlaku Stefana Żeromskiego

0
147
Powiatowe Stowarzyszenie Animatorów Kultury w Łosicach oraz Nieformalna Grupa Szalone Niemojki serdecznie zapraszają w piątek 26 listopada o godz. 14:00 na otwarcie szlaku Stefana Żeromskiego.
– Wspólnie podążymy śladem jego wędrówek, na własne oczy zobaczmy miejsca będące niemymi świadkami spotkań z wybitnym pisarzem i odkryjemy na nowo okolicę w której zakochał się sam Żeromski – zachęca do udziału w wydarzeniu Dorota Kozłowska, dyrektorka ŁDK.
Autor „Przedwiośnia” w naszej okolicy przeżył intensywnie trzy pory roku: od 2 grudnia 1889 r. do 17 sierpnia 1890 r. W Łysowie był guwernerem syna Anieli Rzążewskiej, która była jego pierwszą burzliwą miłością życia (była to o 8 lat starsza wdowa). Wiele razy odwiedzał Łosice, wielokrotnie był uczestnikiem nabożeństw w kościele w Niemojkach, gdzie na pamiątkę licznego uczestnictwa w mszach św., Żeromski ofiarował albę z monogramem.
Na pobliskim cmentarzu odwiedzał grobowiec stryjecznego dziada, Katerli. Co bardzo ważne, jest tam pochowana także jego miłość – Natalia Faytt.
Aleją Lipową dojeżdżał do dworku w Łysowie. Las Rogacz był miejscem spotkań z ukochaną Natalią, która mieszkała w dworku w Patkowie Ruskim (obecnie: Niemojki). W Patkowie Prusach znajdował się dwór Kopciów, który często odwiedzał wraz z Natalią oraz i jej mężem doktorem Fayttem. Miejsca związane z jego pobytem w naszej okolicy zostały wiele razy opisane w jego twórczości.
Zadanie dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Patronat honorowy: Burmistrz miasta i Gminy Łosice.
Współpraca: Łosicki Dom Kultury.
Reklama