Nie dały się nabrać na „telefon z banku”

0
346

Próby wyłudzenia danych i przeprowadzenia nieautoryzowanej operacji bankowej zostały udaremnione dzięki czujności dwóch mieszkanek powiatu. Kobiety nie tylko nie dały się nabrać na „telefon z banku”, ale o podejrzanej sprawie powiadomiły policję. – Kobiety nie dały się zmanipulować i nie straciły swoich oszczędności. Postawa łosiczanek powinna być przykładem dla innych, aby nie działać pod wpływem presji, czy zdenerwowania – wyjaśnia oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Łosicach mł. asp. Weronika Wujek.

O coraz to nowych pomysłach na oszustwa i kradzieże policja informuje niemal codziennie. Zdarza się jednak, że pomimo akcji informacyjno-profilaktycznych wciąż padamy ofiarami przestępczych praktyk złodziei. Dwie mieszkanki powiatu zachowały jednak wysoką świadomość i ostrożność podczas rozmowy telefonicznej, w której oszust podający się za pracownika banku próbował wyłudzić nie tylko ich dane ale również doprowadzić do podpisania przez nie wniosku o pożyczkę.

Reklama

– W ostatnich dniach do Komendy Powiatowej  Policji w Łosicach zgłosiły się dwie mieszkanki powiatu łosickiego, które poinformowały, że telefonicznie skontaktowała się z nimi osoba podająca się za pracownika banku, mówiąca z akcentem wschodnim. Mężczyzna na początku rozmowy chciał wyłudzić dane personalne oraz historię operacji na koncie, następnie miał im przekazać informacje o próbie nieautoryzowanych transakcji na ich kontach bankowym. Podczas rozmowy oszust próbował przekonywać, aby zalogowały się na swoim koncie i złożyły wniosek o pożyczkę, w ten sposób miały zostać zablokowane wcześniejsze transakcje. Następnie podszywający się pod pracownika banku mężczyzna wysłał do kobiet wiadomość w których znajdował się link do pobrania aplikacji. Kiedy właścicielki rachunków bankowych zdecydowanie odmówiły wykonania poleceń, dzwoniący próbował podniesionym głosem wywrzeć na niej presję, aby zmieniły decyzję. Ostatecznie kobiety nie dały się zmanipulować. Rozłączyły rozmowę i skontaktowały się z bankiem. Kiedy upewniły się, że na ich kontach nie przeprowadzono, żadnych nietypowych transakcji o całej sytuacji natychmiast powiadomiły Policję – relacjonuje oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Łosicach mł. asp. Weronika Wujek.

Policja przypomina, że  każdorazowo w przypadku, kiedy osoba dzwoniąca prosi o jakiekolwiek szczegółowe informacje na nasz temat, od razu powinno to wzbudzić czujność. – Szczególna uwaga powinna nam towarzyszyć, gdy w rozmowie pojawiają się sformułowania mające na celu wywarcia na nas presji np. „to już ostatnia szansa”, „mamy niewiele czasu”, „musimy działać błyskawicznie”, „proszę się nie obawiać, instalacja tego oprogramowania jest absolutnie bezpieczna”. Jeżeli do tego dochodzą pytania o dane wrażliwe lub dane, które umożliwiają logowanie do konta bankowego (login, hasło, kody dostępu) najlepiej od razu przerwać takie połączenie. Warto również skontaktować się z bankiem (osobiście lub za pośrednictwem oficjalnej infolinii), aby upewnić się, czy na naszym koncie nie doszło do nieautoryzowanych transakcji – dodaje mł. as, Weronika Wujek. Funkcjonariuszka podkreśla, że postawa łosiczanek powinna być przykładem dla innych, aby nie działać pod wpływem presji, czy zdenerwowania.

Reklama
Poprzedni artykułMaskownice drewnopodobne rur i kabli
Następny artykułMłodzi druhowie rywalizowali o puchar burmistrza