Marian Czmoch zdobył tytuł mistrza świata Nordic Walking na dystansie 21,1 km w kategorii 70+

0
1101

Czasami marzenia się spełniają, a cele udaje się zrealizować – napisał Marian Czmoch po przekroczeniu mety INWA Mistrzostw Świata Nordic Walking 2022, gdzie łosiczanin zdobył tytuł mistrza świata na dystansie 21,1 km w kategorii 70+.

W dniach 2-4 września w Szklarskiej Porębie odbyły się INWA Mistrzostw Świata Nordic Walking 2022. Zawodnicy rywalizowali na terenie Sudetów pod wyciągiem na Szrenicę oraz przyległych trasach narciarskich. Do zawodów przystąpiło blisko 800 osób, które zmierzyły się z dystansami 5km, 10km, 21,1km oraz rywalizowały w sztafetach.

Na dystansie 21,1 km, razem z 90 zawodnikami wystartował też mieszkaniec Łosic – Marian Czmoch, emerytowany nauczyciel, były dyrektor jednej z miejscowych szkół, regionalista i społecznik. Na co dzień startujący w barwach PUKS „Jedynka” Łosice zapaleniec chodziarstwa z kijkami udowodnił, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Autor wielu opracowań historycznych i monografii z terenów Ziemi Łosickiej nie miał sobie równych w swojej kategorii. Pokonanie trasy zajęło mu 02:54:28, co dało ostatecznie 23. miejsce w kwalifikacji ogólnej mężczyzn i pierwsze w kategorii 70+. Zawody miały rangę mistrzostw świata, zatem Marian Czmoch wywalczył tytuł mistrza świata Nordic Walking 2022 International Nordic Walking Federation.

Świeżo upieczony mistrz przyznał, że wygrana w zawodach spełniła jego marzenia. „Czasami marzenia się spełniają, a cele udaje się zrealizować” – napisał.

Przypominamy, że to nie pierwsze tak prestiżowe wyróżnienie, które w ostatnich latach wywalczył Marian Czmoch. Na swoim koncie ma już m. in. mistrzostwo Europy ENWO, wicemistrzostwo kraju w Otwartych Górskich Mistrzostwach Polski w Polanicy Zdroju czy tytuł wicemistrza w Mistrzostwach Polski NW w Skrwilnie.

INWA Mistrzostw Świata Nordic Walking 2022 odbyły się pod patronatem honorowym Kamila Bortniczuka – ministra sportu i turystyki oraz Cezarego Przybylskiego – marszałka województwa dolnośląskiego.