Klasyczne koncerty w Gminie Sarnaki

0
99

Utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Fryderyka Chopina, arie i duety z oper Giuseppe Verdiego oraz pieśni Stanisława Moniuszki rozbrzmiały w kościele pw. Św. Piotra i Pawła w Serpelicach za sprawą Przystanków Muzycznych IV Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski, Fundacja Orfeo oraz Bialskie Centrum Kultury.  

Reklama

W zeszłym tygodniu w serpelickim kościele odbył się pierwszy koncert w ramach wydarzenia pn. „Klasyczne koncerty w Gminie Sarnaki. Przystanki muzyczne IV Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego”. – Podczas „Poranka z muzyką klasyczną- od Mozarta do Moniuszki” artyści wykonali piękne interpretacje takich utworów jak „O mio bambino caro” czy „La donna e mobile” – mówi Magdalena Rudnik, dyrektorka miejscowego ośrodka kultury.

Przed zebraną publiką wystąpili wybitni śpiewacy – Ewelina Szybilska (laureatka Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury jako najlepsza śpiewaczka operowa w Polsce w 2021 roku) i Łukasz Gaj (tenor, dyrektor Centrum Paderewskiego, wieloletni solista Opery Wrocławskiej). Towarzyszył im Mirosław Feldgebel – fortepian (laureat I nagrody w Torneo Internazionale di Musica w Turynie, grał w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Musikverein w Wiedniu, Sali Pleyel w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie i Omotesando w Tokio). Narratorami tego wydarzenia byli Krzysztof Korwin-Piotrowski (dyrektor artystyczny Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, reżyser, ORFEO Fundacja im. B. Kaczyńskiego w Warszawie) oraz Magdalena Rudnik (dyrektor GOK w Sarnakach).

Warto podkreślić, że podczas koncertu nie zabrakło też polskich utworów. Ewelina Szybilska zaśpiewała utwór do muzyki F. Chopina „Śliczny chłopiec” oraz ” Rajski Ptak”  z opery Ludomira Różyckiego. Natomiast Łukasz Gaj zaśpiewał m.in arię z opery Straszny Dwór Stanisława Moniuszki oraz utwór „Pamiętam ciche, jasne złote dnie” Mieczysława Karłowicza.

– Koncert rozpoczął i zakończył wirtuoz gry na fortepianie Mirosław Feldgebel. W jego wykonaniu usłyszeliśmy na początku koncertu  „Eine Kleine Nachtmusic” Mozarta a na końcu Walca Fryderyka Chopina – relacjonuje Magdalena Rudnik.

Kolejny koncert z rozpoczętego cyklu zaplanowano na 10 września w Kościele pw. Św. Stanisława Bp. i Męczennika w Sarnakach. Jego gwiazdą będzie wybitna śpiewaczka Polskiej Opery Królewskiej Justyna Reczeniedi. Wystąpią również: aktorka musicalowa Ewa Łobaczewska, laureatka teatralnej nagrody Złota Maska za najlepszą rolę wokalno-aktorską oraz Jakub Milewski, szef artystyczny Mazowieckiego Teatru im. Jana Kiepury w Warszawie. Grać będą znakomici muzycy Strauss Ensemble pod dyrekcją Artura Jaronia.

Organizatorem wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach i Gmina Sarnaki. Partnerem wydarzenia jest natomiast Samorząd Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski, Fundacja Orfeo oraz Bialskie Centrum Kultury.

Reklama
Poprzedni artykułGmina Sarnaki się bawi!
Następny artykułPrzewidywane utrudnienia na DK19 w rejonie Sarnak