Finałowe szkolenie w ramach „Wakacji z WOT”

0
250

Mama z córką, kierownik sprzedaży, informatyk, studenci, nauczyciele – w szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiła kolejna liczna grupa mieszkańców północnego Mazowsza. W piątek 8 września br., ponad 100 ochotników postanowiło podjąć wyzwanie i rozpoczęło szkolenie podstawowe i wyrównawcze w ramach projektu „Wakacje z WOT”.

Reklama

W piątek 8 września rozpoczęło się szkolenie wojskowe w koszarach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. To ostatnie z trzech zaplanowanych w tym roku szkoleń w ramach projektu „Wakacje z WOT”.

Wśród ponad stu osób, które z samego ranka pojawiły się w 5MBOT są reprezentanci takich specjalności jak: nauczyciel, fryzjerka, ratownik wodny, kierownik sprzedaży, informatyk. Ponad 30 proc. nowo powołanych ochotników stanowią kobiety. Wśród nich jest pani Joanna i jej córka Nikola.

Na co dzień studiuję nanotechnologię na Politechnice Gdańskiej. Zdecydowałam się przyjść do wojska, żeby zdobyć trochę nowego doświadczenia, Na szkolenie przyszłam z mamą, stwierdziłyśmy, że razem będzie nam dużo łatwiej przejść przez te 16 dni, że będziemy się wspierać. – powiedziała szer. Nikola.

Podczas 16 dniowego szkolenia podstawowego nowi Terytorialsi zostaną przeszkoleni z zakresu praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii.

Zwieńczeniem „szesnastki” będzie tzw. pętla taktyczna – czyli egzamin, który zweryfikuje nabyte dotychczas umiejętności. Wszyscy ochotnicy, którzy przejdą pomyślnie ten sprawdzian złożą uroczystą przysięgę wojskową 23 września br. w Żurominie.

Po ukończeniu szkolenia podstawowego najmłodsi żołnierze 5MBOT przynajmniej jeden weekend w miesiącu poświęcą na doskonalenie wojskowego rzemiosła w batalionach rozlokowanych blisko swojego miejsca zamieszkania (Ciechanów, Komorowo, Siedlce i Zegrze Południowe).

***

Mieszkańcy Północnego Mazowsza, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych. Kolejne szkolenie rozpocznie się 17 listopada br. Wnioski o powołanie do 5MBOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem ze swojego powiatu – dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Elżbieta Obrębska, Rzecznik Prasowy 5. MBOT

Reklama
Poprzedni artykułSamarytanie z Markowej – wystawa oficjalnie otwarta
Następny artykułKulinarne zwycięstwo (Nie)zapominajki z Hołowczyc-Kolonii