Kulinarne zwycięstwo (Nie)zapominajki z Hołowczyc-Kolonii

0
218

Kolejny sukces odnotowało KGW (Nie)zapominajka z Hołowczyc-Kolonii w gminie Sarnaki. W wojewódzkich zmaganiach Bitwy Regionów panie z gminy Sarnaki zdobyły drugie miejsce.

Reklama

Bitwa Regionów to ogólnopolski konkurs dla kół gospodyń wiejskich. Panie rywalizują kulinariami, najpierw na poziomie powiatu. W powiecie łosickim ten etap miał miejsce 23 lipca w trakcie święta Gminy Sarnaki. Potrawy (Nie)zapominajki okazały się bezkonkurencyjne! I dlatego 3 września koło Hołowczyc-Kolonii stanęło do rywalizacji z kołami z całego województwa mazowieckiego.

Ta obywała się na terenie zespołu szkół rolniczych w podciechanowskiej Gołotczyźnie. W szranki stanęło 31 kół. Każde przygotowało swoje popisowe danie. Niezapominajki z Hołowczyc-Kolonii podbiły gusta jurorów gulaszem z baraniny z pampuchami, podanym z pieczonym jabłkiem i musem malinowym.

Łukasz Konik, specjalista od kuchni regionalnej, zachwycił się tym daniem. Komentując przyznał, że smak przypomniał mu dzieciństwo i kuchnię babci w gospodarstwie, gdzie kiedyś hodowano owce. Te zwierzęta, dziś kojarzone z Podhalem, były kiedyś hodowane niemal w każdym gospodarstwie na Podlasiu Nadbużańskim.

– Drugie miejsce to dla nas wielka satysfakcja. Nasze województwo ma przecież najwięcej powiatów w kraju i przeszło półtora tysiąca kół gospodyń. Każde z nich mogło startować w Bitwie Regionów. Możemy więc czuć się tak, jakbyśmy zdystansowały tysiąc pięćset innych kół! – mówi Grażyna Wawryniuk, przewodnicząca KGW.

Szefowa koła odebrała w niedzielę czek na 3500 zł. Towarzyszyły jej Jadwiga Franczuk, Małgorzata Łazińska, Elżbieta Łęska, Beata Rybaczuk i Alicja Skwarczyńska.
Panie z Niezapominajki mogą być dumne nie tylko z tej nagrody. Są motorem aktywności w okolicy. W ubiegłym roku z pompą zorganizowały stulecie swojej miejscowości. Dysponują przytulnym i nowoczesnym zapleczem w dawnej szkole, gdzie spotykają się na wspólne śpiewanie i gotowanie. Kulinaria prezentują podczas wielu imprez w okolicy, włączając się w życie gminy i powiatu.

– Dlaczego nam się to udaje? Po prostu dobrze się ze sobą czujemy. Wieś jest mała, a nasze gospodarstwa rozrzucone na dużej przestrzeni. Jeśli czegoś nie zrobimy wspólnie, to nic samo się nie zdarzy – mówią.

„Bitwa Regionów” to konkurs dla kół gospodyń wiejskich, organizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przy wsparciu ARiMR i KRUS. Ma za zadanie promować potrawy regionalne, bogactwo i różnorodność lokalnych tradycji kulinarnych.

Tekst: Rafał Zubkowicz
Fot.: Koło Gospodyń Wiejskich w Hołowczycach Kolonii

Reklama
Poprzedni artykułFinałowe szkolenie w ramach „Wakacji z WOT”
Następny artykułKlasyczne koncerty w Gminie Sarnaki