Europejski Tydzień Szczepień

0
112

W dniach 24-30 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. Od ponad dwóch stuleci szczepionki pomagają uczynić świat bezpieczniejszym, począwszy od pierwszej szczepionki przeciw ospie prawdziwej po najnowsze szczepionki mRNA przeciw COVID-19. Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia to „Długie życie dla wszystkich”. Celem jest podkreślenie znaczenia równego dostępu do szczepionek i szczepień, co w efekcie przyczyni się do długiego i zdrowego życia.

W tym roku inicjatywa zrzesza partnerów i współpracowników Europejskiego Regionu WHO, po to by podkreślić znaczenie szczepień w ochronie osób w każdym wieku i o różnym pochodzeniu przed chorobami, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. Dodatkowo inicjatywa ta ma na celu przypomnienie również o historycznym wpływie szczepionek na ograniczenie chorób zakaźnych i ich występowanie.

Reklama

Szczepionki chronią osobę zaszczepioną oraz pomagają chronić członków społeczności, w tym osoby, których nie można zaszczepić.

W obszarze szczepień bardzo wiele osiągnięto, a postęp w kontrolowaniu wielu chorób zakaźnych przyspieszył w ciągu ostatnich kilku dekad. Rok 2022 niesie ze sobą wiele wyzwań. Pandemia COVID-19 przyczyniła się do upolitycznienia szczepień i spadku wskaźników szczepień dzieci w wielu krajach.

Wojna w Ukrainie zakłóciła realizację szczepień ochronnych. Wszystkie dzieci, które musiały opuścić kraj, będą potrzebowały dostępu do powszechnych szczepień, gdziekolwiek się udadzą.

Wyzwania te sprawiają, że znaczenie powszechnego dostępu do szczepionek jest jeszcze bardziej zauważalne, niż kiedykolwiek wcześniej.

W czasie Europejskiego Tygodnia Szczepień – Europejski Region WHO – zwraca uwagę na zwiększenie świadomości na temat korzyści wynikających ze szczepień oraz ryzyka związanego ze spadkiem wskaźników zaszczepienia.

Kluczowe przesłania Europejskiego Tygodnia Szczepień 2022

Szczepienie to mocny fundament długowieczności i życia w zdrowiu.

#Długieżyciedlawszystkich #LongLifeforAll

  • Długie życie dla wszystkich to nie obietnica, to ambicja. Ponieważ każdy zasługuje na szansę na satysfakcjonujące życie.
  • Szczepionki ratują życie od 1798 roku. Pierwsza szczepionka przeciw ospie prawdziwej po raz pierwszy dała każdemu równe szanse w walce z wyniszczającą chorobą.
  • Wartości szczepionek nie mierzymy w podanych dawkach, ale w zdrowym i dłuższym życiu.
  • Szczepionki dają nam wszystkim szansę i nadzieję na cieszenie się bardziej satysfakcjonującym życiem. I o to wszyscy powinniśmy walczyć.
  • Szczepionki należą do najbardziej znaczących odkryć naukowych wszechczasów, pomagając chronić kolejne pokolenia przed wieloma chorobami zakaźnymi.
  • Rodzice, którzy mają dostęp do szczepień, nie muszą się martwić, że ich dzieci cierpią na wyniszczające choroby, które nękały poprzednie pokolenia.
  • Szczepionki, które chronią przed powszechnym kiedyś chorobom jak odra, biegunki i zapalenia płuc, pozwalają większej liczbie dzieci na świecie żyć dłużej i cieszyć się lepszą jakością życia.
  • Wszyscy ludzie na świecie powinni mieć łatwy dostęp do szczepionek, których potrzebują, i na które zasługują.

Reklama
Poprzedni artykułProjekt elewacji, wizualizacje 2D/3D, koncepcje przebudowy, remont domu
Następny artykułPromocja książki „Katyniacy Ziemi Łosickiej”