Biblioteka całkowicie odnmieniona

0
708

Nowa przestronna czytelnia i kącik literacki na poddaszu, nowoczesna wypożyczalnia czy przepiękny drewniany taras to tylko część zadań jakie zrealizowano podczas pierwszego w dziejach miejscowej książnicy kapitalnego remontu. – Czekamy już tylko na montaż mebli i nowego wyposażenia biblioteki. Później prace porządkowe i przewóz księgozbioru – cieszy się Dorota Kozłowska, dyrektorka miejscowego ośrodka kultury w strukturach którego znajduje się Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna.

Reklama

Dobiegł końca kompleksowy remont Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej. – Zmieniło się dosłownie wszystko, wnętrze biblioteki zyskało całkowicie inny wygląd. Był to pierwszy kapitalny remont w dziejach naszej książnicy. Dziś biblioteka jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, całkowicie poprawiła się jej funkcjonalność, znacząco podnosząc walory estetyczne i użytkowe. Czekamy już tylko na montaż mebli i nowego wyposażenia biblioteki. Później prace porządkowe i przewóz księgozbioru – cieszy się Dorota Kozłowska, dyrektorka miejscowego ośrodka kultury w strukturach którego znajduje się Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna.

Przypominamy, że projekt przebudowy uzyskał aprobatę konserwatora zabytków. Oparto go na zbliżonych do oryginalnych rozwiązaniach architektonicznych. – Postawiliśmy na minimalizm – drewno i szkło, by zachować oryginalny charakter wnętrz. Chcieliśmy stworzyć ciepłą, przytulną i bezpieczną przestrzeń – wyjawia Dorota Kozłowska. Projekt objął też budowę tarasu z tyłu budynku oraz podjazdu dla niepełnosprawnych.

– Realizacja projektu zwiększy zarówno atrakcyjność świadczonych w naszej placówce usług, ale wpłynie też na rozwój kompetencji społecznych, kulturowych i czytelniczych mieszkańców. Dzięki odpowiedniej aranżacji przestrzeni i wyposażenia biblioteki, staniemy się nie tylko nowoczesnym i atrakcyjnym miejscem dla miłośników czytania i książek. Mamy też szansę stać się ośrodkiem integracji społecznej i kulturalnej – cieszy się kierownik MGBP, Cezary Chemycz.

Zgodnie z planami ponowne udostępnienie wnętrz MGBP zaplanowane jest wiosną. – Mamy nadzieję, że już niedługo będzie to miejsce, do którego po prostu będzie się chciało przyjść posiedzieć, poczytać książkę, napić się kawy czy spotkać z przyjaciółmi – dodaje Dorota Kozłowska.

Warto wspomnieć, że obecny budynek biblioteki, w latach 60-tych XX wieku, pełnił rolę siedziby Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Pierwszy poważniejszy remont przeprowadzono tu w 2014 r. Wymieniono wówczas stolarkę okienną, dach i elewację. Nie zdobyto jednak pieniędzy na modernizację wnętrza biblioteki, pomimo, że kilkakrotnie składano wnioski w ramach różnych naborów konkursowych na dotację zadań bibliotecznych. Dopiero zeszłoroczny priorytet „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” dał placówce szansę na zgromadzenie potrzebnych na tę inwestycję funduszy.

Zadanie pn. „Modernizacja Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej Łosickiego Domu Kultury” zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Priorytet 2, Kierunek interwencji 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”. Uzyskano dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w kwocie 1.169.940,00 zł.

Reklama
Poprzedni artykułOszustwa i kradzieże
Następny artykułPoświęć kilka godzin weekendu – a wojsko nauczy cię jak się bronić i być bezpiecznym