W dniach 6 – 7 grudnia w Zabużu odbyła się konferencja zorganizowana przez siedlecką filię Wojewódzkiego Urzędu Pracy „Partnerstwo na rzecz zielonych miejsc pracy”. W konferencji uczestniczyła dyrektor powiatowego urzędu pracy w Łosicach Danuta Borkowska.Zielone miejsca pracy są to takie, których powstawanie i funkcjonowanie nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne.Powstawanie zielonych miejsc pracy na terenie powiatu łosickiego jest związane głównie konkretnymi obszarami lokalnej gospodarki. Przede wszystkim turystyką i agroturystyką, która w ostatnich latach dynamicznie rozwija się na obszarze nadbużańskich gmin Sarnaki i Platerów. Ochrona wartości jaką jest czyste środowisko jest podstawą rozwoju turystyki na tym terenie.Kolejnym obszarem z którym wiązane są nadzieje na powstawanie zielonych miejsc pracy jest sektor rolnictwa, jakim są gospodarstwa ekologiczne produkujące „zdrową żywność”. Obecnie funkcjonuje tutaj 40 takich gospodarstw wiele z nich posiada już odpowiednie certyfikaty a pozostałe starają się o ich uzyskanie. Leśnictwo i przemysł drzewny, gospodarka ściekami i odpadami oraz energia odnawialna to kolejne gałęzie gospodarki w których mogą powstawać zielone miejsca pracy.Na przestrzeni ostatnich lat widać wyraźnie, że zielony rynek pracy rozwija się i jako jeden z niewielu obszarów wykazuje dodatni wzrost stopy zatrudnienia. Uważamy, że nasz łosicki rynek pracy ma szansę się „zazielenić”. Priorytety ekologiczne z roku na rok zyskują coraz wyższą pozycję w polityce unijnej co ma swoje odzwierciedlenie w dużym wsparciu finansowym dla programów, które obejmują ochronę środowiska. Ma to wpływ na tworzenie dogodnych warunków dla powstawania zielonych miejsc pracy. - powiedziała Danuta Borkowska podsumowując swoje uczestnictwo w konferencji.
DK/Łosice[jk]
Komentarze