

- To taki mały sukces z którego ja się bardzo cieszę - mówił Mariusz Kucewicz, Burmistrz miasta i gminy Łosice. - Już po raz czwarty składaliśmy wniosek do Ministerstwa Kultury na interdyscyplinarne badania grodziska w Dzięciołach. Jest to bowiem część historii naszej Ziemi Łosickiej, która nigdy tak na prawdę wnikliwie nie została zbadana. Myślę, że te wstępne badania, które mamy rozłożone na dwa lata przyniosą efekty i odkryją może nowe prawdy historyczne. Źródła podają, że w 1264 roku była tam już cerkiew, więc należy sądzić, że był to poważny gród, świadczą o tym właśnie te zabudowania cerkiewne. Myślę że zaplanowane badania pozwolą odkryć karty naszej historii i przeszłości.
- Projekt złożyliśmy wspólnie, w partnerstwie z Łosickim Domem Kultury. To Łosicki Dom Kultury był wnioskodawcą, bo instytucje kultury mogły być beneficjentami środków z ministerstwa. Mamy nadzieję, że te sesje historyczne które się obędą, sesje naukowe, publikacja i badania. przyczynią się do rozjaśnienia tego co się działo w tym grodzisku w Dzięciołach - wyjaśnił burmistrz. - Zaplanowane są badania powierzchni i gleby, będzie wykonana geofizyka. Jeżeli badacze napotkają w trakcie badań na coś na ciekawego, to myślę, że stanie się to wstępem do poważnych badań archeologicznych - z nadzieją dodał Mariusz Kucewicz. Badania przewidziane są na dwa lata. Dzięki Ministertwu Kultury pozyskane zostały środki w kwocie prawie 100 tys. natomiast część, tzw. wkład własny pokrywa samorząd miasta i gminy Łosice, jest to ok. 20% całości kwoty. Pierwsze działania związane z realizacją tego projektu rozpoczną się już w maju. Foto Grodziska w Dzięciołach na mapie lotniczej ukształtowania terenu z KWW Mariusza KucewiczaTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze