Setna rocznica założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Niemojkach była wyjątkowym wydarzeniem, które zgromadziło mieszkańców oraz liczne osobistości. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, a kulminacyjnym punktem było wręczenie prestiżowych odznaczeń, w tym Złotego Znaku Związku OSP RP dla jednostki. Obchody stały się nie tylko okazją do wspomnień, ale także do uhonorowania tych, którzy przez dekady ofiarnie służyli lokalnej społeczności.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła, odprawionej przez Ks. kan. Andrzeja Biernata Kapelana Diecezjalnego Strażaków, Ks. kan. Romana Sawczuka Honorowego Kapelana Diecezjalnego Strażaków, Ks. kan. Sławomira Kapitana Dziekana Dekanatu Łosickiego, Kapelan Powiatowego Strażaków, Ks. Leszka Hryciuka Wicedziekana Dekanatu Łosickiego, Proboszcza Parafii pw Apostołów Piotra i Pawła w Niemojkach, Kapelana Miejsko – Gminnego Strażaków.
Po mszy św., uroczysty korowód prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP Kaski przemaszerował na plac przy strażnicy OSP w Niemojkach. Tam, dowódca uroczystości druh Marcin Czarnocki złożył meldunek Zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, st. bryg. Waldemarowi Wysowskiemu. Następnie, przy dźwiękach hymnu narodowego, podniesiono flagę państwową.
Prezes OSP Niemojki, druh Robert Szewczuk, powitał zgromadzonych gości, po czym wiceprezes Przemysław Jóźwiaczuk przedstawił rys historyczny jednostki.
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP odznaczył Ochotniczą Straż Pożarną w Niemojkach Złotym Znakiem Związku OSP RP za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej, dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto, trzech druhów zostało odznaczonych Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych: Andrzej Borysiak, Andrzej Jóźwiaczuk oraz Andrzej Jankowski. Dwóm druhom nadano Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza: Gustawowi Jóźwiaczukowi i Andrzejowi Tomaszewskiemu.
Kolejne wyróżnienia obejmowały Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa. Złotymi Medalami odznaczeni zostali Robert Szewczuk, Przemysław Jóźwiaczuk oraz Tomasz Jóźwiaczuk. Srebrne Medale otrzymali Piotr Gałys, Przemysław Hawryluk, Marcin Czarnocki, Daniel Lewandowski, Mateusz Knapiuk i Maciej Boruta. Brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa przyznano Pawłowi Tomczukowi i Sebastianowi Lewandowskiemu.
Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, bryg. Waldemar Wysowski, przekazał na ręce prezesa OSP Niemojki wyróżnienie honorowe od Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Łosicach, nadano odznaki „Za Wysługę Lat”. Za 60 lat służby wyróżniono Andrzeja Borysiaka, za 50 lat Marka Biardę, Andrzeja Jóźwiaczuka i Andrzeja Tomaszewskiego. Za 40 lat służby odznaczeni zostali Romuald Jóźwiaczuk, Wojciech Knapiuk i Andrzej Jankowski. Ponadto, za 35 lat wyróżniono Mariusza Borysiaka, a za 30 lat Romana Jóźwiuka i Pawła Tomczuka.
Marszałek Województwa Mazowieckiego nadał OSP Niemojki Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”, który wręczył Dariusz Stopa, Dyrektor Delegatury w Siedlcach, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. W trakcie uroczystości wręczono również dyplomy uznania za wkład wniesiony na rzecz ochrony przeciwpożarowej dla druhów: Roberta Szewczuka, Romualda Jóźwiaczuka, Wojciecha Knapiuka, Mateusza Knapiuka, Karola Tomaszewskiego, Daniela Lewandowskiego, Przemysława Jóźwiaczuka, Przemysława Feliciaka, Tomasza Mazurka oraz Macieja Boruty.
Kolejnym ważnym punktem programu było odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowego kamienia z wizerunkiem św. Floriana oraz cytatem Jana Pawła II: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”. Na kamieniu umieszczono także inskrypcję upamiętniającą 100 lat działalności OSP Niemojki.
Po oficjalnej części, uczniowie Zespołu Szkół w Niemojkach zaprezentowali przedstawienie przygotowane specjalnie na tę okazję.
Zarząd i druhowie OSP Niemojki wręczyli również okolicznościowe pamiątki osobom i służbom współpracującym z jednostką.
Uroczystości związane z 100-leciem Ochotniczej Straży Pożarnej w Niemojkach zgromadziły licznych gości, w tym przedstawicieli władz państwowych, samorządowych oraz lokalnych społeczności. Wśród uczestników znaleźli się bryg. Waldemar Wysowski, zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Wojciech Wicherski, członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego, Dariusz Stopa, dyrektor Delegatury w Siedlcach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Jerzy Garucki, członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego, wójt Gminy Platerów i wicerezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Łosicach, Bożena Niedzielak, starosta Powiatu Łosickiego, Paweł Czmoch, przewodniczący Rady Powiatu Łosickiego, st. bryg. Mariusz Popławski, komendant Powiatowy PSP w Łosicach, st. bryg. Sławomir Sierpatowski, zastępca Komendanta Miejskiego PSP m.st. Warszawy, Romuald Jóźwiaczuk, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Łosicach, Mariusz Kucewicz, burmistrz Miasta i Gminy Łosice, Ewa Hornowska, przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Łosice, Sławomir Wasilczuk, wójt Gminy Korczew, Marek Zalewski, wójt Gminy Przesmyki, Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazowniczej, radni powiatowi, radni Miasta i Gminy Łosice, Agnieszka Wojtkowska, prezes Stowarzyszenia "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu", Dorota Kozłowska, dyrektor ŁDK oraz Małgorzata Hawryluk, dyrektor Zespołu Oświatowego w Niemojkach.
Nie zabrakło również przedstawicieli jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z różnych miejscowości, w tym OSP Ożarów Mazowiecki, OSP Łosinka, OSP Dębe Wielkie, OSP Stołpno w Międzyrzecu Podlaskim, OSP Korczew, OSP Przesmyki, OSP Hołubla, OSP Skrzeszew, OSP Mostów, OSP Platerów, OSP Sarnaki, OSP Szydłówka, OSP Łosice, OSP Czuchleby, OSP Łuzki, OSP Meszki i OSP Szańków.
Obchody, które rozpoczęły się mszą świętą, były nie tylko okazją do wspomnień, ale także do uhonorowania tych, którzy przez dekady ofiarnie służyli lokalnej społeczności.
Jubileusz 100-lecia OSP Niemojki był nie tylko okazją do wspomnień i podsumowań, ale także do podziękowań dla tych, którzy przez dekady poświęcali swoje życie i zdrowie na służbę społeczności. Uroczystości zakończyły się wspólnym spotkaniem, pełnym wzruszeń i radości z osiągnięć minionych stu lat.
[justified_image_grid flickr_user=77044263@N07 flickr_photoset=72177720318746449]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze