UWAGA Hodowcy świń!
Jak podaje Starostwo Powiatowe w Łosicach, w związku z realnym zagrożeniem wystąpienia choroby bardzo groźnej dla świń i dzików zwanej afrykańskim pomorem świń, zaczyna obowiązywać na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego Nr 3 z dnia 9 sierpnia 2013 r. Rozporządzenie to dotyczy zarządzania środków w związku z wystąpieniem wspomnianej choroby na terytorium Białorusi i ewentualnej możliwości przeniesienia jej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w szczególności na obszarze powiatów: łosickiego, sokołowskiego, siedleckiego oraz miasta Siedlce. W rozporządzeniu zakazuje się: prowadzenia targów, wystaw, pokazów, konkursów z udziałem świń; wyprowadzania zwłok padłych świń do zakładów utylizacyjnych bez wcześniejszego zgłoszenia padnięć świń do powiatowego lekarza weterynarii; uboju świń na użytek własny w gospodarstwie innym niż gospodarstwo pochodzenia świń. Ponadto Wojewoda nakazuje: wyłożenie mat dezynfekcyjnych w liczbie zapewniającej zabezpieczenie wejść do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie oraz ich stałe utrzymywanie w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego; trzymanie świń w zamknięciu w pomieszczeniach gospodarskich; bieżące poddawanie oczyszczaniu i dezynfekcji narzędzi oraz sprzętów wykorzystywanych do obsługi świń; zaopatrywanie wszystkich przemieszczanych świń w świadectwo zdrowia wystawiane przez organ Inspekcji Weterynaryjnej lub upoważnionego przez ten organ urzędowego lekarza weterynarii; zabezpieczenie pasz przed dostępem zwierząt wolno żyjących.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze