Sto lat strażackiej służby i wspólnoty. Uroczysty jubileusz OSP Mostów

Jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Mostowie stał się wyjątkowym świętem całej gminy i regionu. „To nie tylko historia straży pożarnej – to opowieść o ludziach, którzy przez sto lat potrafili łączyć odwagę z odpowiedzialnością, a służbę z budowaniem lokalnej wspólnoty” – tymi słowami rozpoczęto uroczysty apel, który zgromadził druhów, mieszkańców, władze samorządowe i przedstawicieli Związku OSP RP. Podniosła atmosfera towarzyszyła każdemu elementowi obchodów – od meldunku dowódcy uroczystości, poprzez podniesienie flagi państwowej i odśpiewanie hymnu, aż po odczytanie rysu historycznego jednostki.

Historia OSP Mostów rozpoczęła się w 1925 roku, gdy mieszkańcy postanowili zorganizować się, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i wspólnie nieść pomoc. Pierwsza drewniana remiza z wieżą obserwacyjną szybko stała się centrum życia wsi, a druhowie dali się poznać jako aktywni uczestnicy zawodów i działań społecznych. Choć II wojna światowa przyniosła stratę w postaci spalonej siedziby, strażacy nie porzucili misji. W latach powojennych odbudowali jednostkę, pozyskując sprzęt i budując murowaną remizę, którą przez kolejne dekady rozwijali. W 2018 roku OSP Mostów została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co otworzyło nowy rozdział w jej działalności. Dziś jednostka dysponuje nowoczesnym wyposażeniem, kilkoma samochodami bojowymi i aktywnie działa zarówno na polu ratowniczym, jak i społecznym.

Najważniejszym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP jednostka OSP Mostów została uhonorowana Złotym Znakiem Związku OSP RP – najwyższym odznaczeniem w strukturach Związku.

Złoty Znak otrzymał także druh Eugeniusz Kazimieruk, natomiast Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza wręczono druhowi Andrzejowi Czyrce.

Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali druhowie Ryszard Ołdachowski, Antoni Chwedoruk i Daniel Żek.

Srebrne Medale otrzymali druhowie Stanisław Chwedoruk, Jarosław Żek, Marek Wojtczuk, Mariusz Wnukowicz, Sławomir Jaszczuk, Zdzisław Stefaniuk, Rafał Czyrka, Arkadiusz Ołdachowski, Marcin Chwedczuk, Andrzej Mironiuk oraz Karol Suracki.

Brązowe Medale przyznano druhom Karolowi Zaniewiczowi, Adrianowi Chwedorukowi, Kamilowi i Markowi Zachariaszom, Krzysztofowi Kokoszkiewiczowi, Michałowi Kaźmierukowi, Stanisławowi Samociowi, Stanisławowi Kokoszkiewiczowi, Witoldowi Zachariaszowi, Zbigniewowi Zaniewiczowi i Henrykowi Sałamachu.

Kapituła Konfraterni Mazowieckiej Odznaki św. Floriana przyznała Złoty Krzyż Kapituły pani Janinie Ewie Orzełowskiej, członkowi Zarządu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Druh Andrzej Czyrka został dodatkowo odznaczony odznaką „Za Wysługę Lat” za 40 lat służby.

Uhonorowano także młodsze pokolenie strażaków – Złote Odznaki Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej otrzymali Szymon Stefaniuk i Piotr Chwedoruk, Srebrne – Borys Kazimieruk, Jakub Wnukowicz, Julian Juszczuk i Jakub Chwedczuk, a Brązowe – Wojciech Chwedczuk i Jakub Andrzejczuk.

Podczas jubileuszu odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę, a uczniowie Szkoły Podstawowej w Mostowie zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny. Uroczystości zakończyły się defiladą, poczęstunkiem oraz możliwością obejrzenia sprzętu strażackiego. Była to nie tylko okazja do wspomnień i wyróżnień, lecz przede wszystkim dowód, że OSP Mostów – mimo stu lat historii – wciąż patrzy w przyszłość, kształtując kolejne pokolenia strażaków i umacniając więzi lokalnej wspólnoty.

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Najnowsze wiadomości