Prawidłowe oznakowanie powinno wyglądać tak:[frame src="http://wordpress2329115.home.pl/losice/wp-content/uploads/2012/10/sc3.jpg" width="200" height="200" linkstyle="pp"]
Kolejne zaniedbanie:[frame src="http://wordpress2329115.home.pl/losice/wp-content/uploads/2012/10/sc4.jpg" width="200" height="200" linkstyle="pp"] ODLEGŁOŚĆ OD PRZEJŚCIA I PRZEJAZDU DLA ROWERZYSTÓW: OK. 10 m Przyjmijmy, że kilka chwil temu padał deszcz, a następnie wyszło słońce. Asfalt mocno się błyszczy, co w pewnym stopniu utrudnia widoczność kierowcom. W takiej sytuacji wymalowane pasy stają się po prostu niewidoczne. Dlatego przy przejściach stawia się także znaki pionowe. Na przedstawionym przejściu i przejeździe, owszem są znaki poziome i pionowe… Lecz czy znak pionowy (czerwona strzałka) jest dobrze widoczny? Z odległości 10m nie widać tarczy znaku! Podejdźmy więc bliżej.[frame src="http://wordpress2329115.home.pl/losice/wp-content/uploads/2012/10/sc5.jpg" width="200" height="200" linkstyle="pp"] ODLEGŁOŚĆ OD PRZEJŚCIA I PRZEJAZDU DLA ROWERZYSTÓW: OK. 3 m Teraz widać. Znak ten postawiony jest by informować kierowców, a nie np. pieszych. Jeżeli więc, kierowca zobaczy tarczę znaku na 3 metry przed przejściem to może być już za późno… I znów. Kierujący pojazdem nie jest świadomy, że nagle zza drzewa na drogę może wjechać rowerzysta. Kilka sekund może doprowadzić do tragedii. A tak nie wiele trzeba by poprawić bezpieczeństwo.Wystarczy obciąć trochę gałęzi!!!
Jak poruszać się po „tym czymś” Ścieżka rowerowa to coś nowego w naszym miasteczku. Dlatego nie każdy jeszcze dokładnie wie, jak z niej prawidłowo i bezpiecznie korzystać. Przy poruszaniu się po ścieżkach rowerowych najbardziej niebezpiecznymi miejscami są przejazdy poprzeczne przez jezdnie. W wielu miejscach łosickiej ścieżki rowerowej owe przejazdy są o tyle niebezpieczne z powodu braku dobrej widoczności. Kierujący nie widzi rowerzysty wjeżdżającego na przejazd, a rowerzysta nie widzi pojazdu zbliżającego się do skrzyżowania i przejazdu. Co na to Prawo o ruchu drogowym? Art. 27. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe. 1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić. 2. (uchylony) 3. Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany. Co do rowerzystów: - mają obowiązek korzystania z wyznaczonej ścieżki rowerowej jeżeli są one wyznaczone dla kierunków, w którym się poruszają lub zamierzają skręcić. - mają obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym jeżeli istnieje taka potrzeba. - na przejeździe dla rowerzystów: nie wolno nieuzasadnienie zatrzymywać się i utrudniać ruch pojazdów Oto przykładowy przejazd dla rowerzystów.[frame src="http://wordpress2329115.home.pl/losice/wp-content/uploads/2012/10/sc6.jpg" width="200" height="200" linkstyle="pp"]Zawsze pamiętajmy
o zachowaniu
szczególnej ostrożności
W pojedynku rowerzysty z samochodem
ten pierwszy ma niewielkie szanse na odniesienie zwycięstwa.
A teraz trochę zdjęć z nowej ścieżki rowerowej:
[half] [frame src="http://wordpress2329115.home.pl/losice/wp-content/uploads/2012/10/sc7.jpg" width="300" height="300" linkstyle="pp"] [/half] [half_last] [frame src="http://wordpress2329115.home.pl/losice/wp-content/uploads/2012/10/sc8.jpg" width="300" height="300" linkstyle="pp"] [/half_last]
[half] [frame src="http://wordpress2329115.home.pl/losice/wp-content/uploads/2012/10/sc9.jpg" width="300" height="300" linkstyle="pp"] [/half] [half_last] [frame src="http://wordpress2329115.home.pl/losice/wp-content/uploads/2012/10/sc10.jpg" width="300" height="300" linkstyle="pp"] [/half_last]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze