Reklama

Powstanie styczniowe na Ziemi Łosickiej

20/02/2013 12:00
W 2013 roku przypada 150 rocznica wybuchu Powstania styczniowego na ziemiach polskich. Powstańcy prowadzili intensywną działalność przeciw wojskom rosyjskim także na terenie obecnego powiatu łosickiego. Przegrana Rosjan w Wojnie Krymskiej z Turcją rozbudziła nastroje patriotyczne wśród polskiego społeczeństwa. W okolicach Łosic wiele osób angażowało się w działalność narodową. Szczególną rolę w tym procesie odegrał lekarz Władysław Czarkowski (patron jednej z ulic w Łosicach). Współpracował z organizacją "Czerwonych" m.in przez organizowanie narad wojewódzkich, założył w Łosicach także Organizację Cywilną, która nadzorowała przygotowania młodzieży do powstania, organizując zbiórki żywności, broni, lekarstw i ubrań. Po naradzie  19 stycznia 1863 r Czarkowskiego z Władysławem Lewandowskim (naczelnikiem województwa podlaskiego) zaprzysiężono pochodzących z różnych warstw społecznych powstańców. Mieszczanie jak i zaściankowa szlachta aktywnie uczestniczyła w przygotowaniach kując kosy, przygotowując ubrania i opatrunki. W chwili wybuchu powstania spiskowcy podzielili się na trzy grupy  Jedna pochodząca z Sarnak stanęła pod Ruskowem. Kolejna z tej samej miejscowości pod dowództwem Jana Kondrackiego i Władysława Wilkowskiego rozłożyła się w Zabużu, zaś trzecią stanowili pozostali spiskowcy Ziemi Łosickiej zebrani na głos dzwonów kościelnych w Łosicach 22 stycznia 1863 r. Oddziały z Sarnak po przegranej pod Siemiatyczami wycofały się pod Płosków łącząc się z mniejszymi oddziałami. Początki walk trzystu osobowego łosickiego oddziału dowodzonego przez dr. Czarkowskiego zakończyły się rozbrojeniem rosyjskich kwatermistrzów w Międzyrzecu i żandarmów z komendy siedleckiej w Głuchowie. Niepowodzeniem zakończyły się plany zajęcia wielkich miast( Biała Podlaska, Siedlce) w których powstańcy z powodu słabego uzbrojenia ( broń stanowiły głownie kosy,piki ,topory i tylko kilka strzelb myśliwskich) i przeważającej liczby wroga ponieśli klęskę. Po tych klęskach i przegranych bitwach pod Węgrowem i Siemiatyczami łosickie oddziały dzieliły się na mniejsze i prowadziły działalność partyzancką. Mieszkańcy Łosic, Sarnak, Zabuża, Klimczyc w większości odnosili się przyjaźnie do partyzantów i udzielali im wsparcia. Także dzięki temu wkrótce rozbite oddziały ponownie się łączyły i zagrażały wojskom rosyjskim, jak np. 800 osobowy oddział Kryńskiego prowadzący walki w okolicach Międzyrzecza. 25 sierpnia uległ jednak rozbiciu podczas starcia z wrogiem w okolicach drogi Sarnaki-Kostantynów.  Lato 1863 roku było tragiczny także dla Władysława Czarkowskiego, który został schwytany i rozstrzelany przez Rosjan, a także dla powstańców z oddziału mjr. Ludwika Lutyńskiego, który stracił około 50 ludzi w starciu z Rosjanami w okolicach Chotycz i Mszanny. W miarę upływu czasu powstanie na ziemiach łosickich słabło, a proces ten przybrał na sile po przybyciu Kozaków do Łosic i Sarnak, którzy bezlitośnie likwidowali wszelkie przejawy oporu przeciw władzy carskiej. Po upadku powstania ziemie łosickie dotknęły carskie represje. Pod pozorem reformy administracyjnej Łosicom i Sarnakom w 1867 r zabrano prawa miejskie (Sarnaki nie odzyskały ich do dziś). W 1867 r podjęto próbę zlikwidowania parafii katolickiej w Łosicach, ostatecznie doszło do tego po spaleniu kościoła w 1878 r. Wyrokami sądów wojennych skazano na śmierć wielu uczestników powstania. Paweł Lipiecki  
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo losice.info




Reklama
Najnowsze wiadomości