Poetycka uczta w Łosicach – XXVIII Ogólnopolski Konkurs Literacki rozstrzygnięty!

XXVIII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Romualda III Mikoszewskiego pod hasłem „Ziemia najbliższa” od lat jest prawdziwym świętem poezji i tradycji. Konkurs zorganizowany przez Łosicki Dom Kultury i Miasto i Gminę Łosice pod patronatem burmistrza Mariusza Kucewicza, przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, potwierdził swoją ugruntowaną pozycję w literackim krajobrazie Polski. W konkursie wzięli udział autorzy z całej Polski, a jury, w składzie Agnieszka Polak (przewodnicząca), Waldemar Michalski oraz Zbigniew Waldemar Okoń, miało niełatwe zadanie wyboru najlepszych utworów spośród aż 396 wierszy.

Podczas gali ogłoszono laureatów, których prace wyróżniały się wyjątkową wrażliwością i głębią literacką. Oto pełna lista nagrodzonych:

Nagrody główne:

  • I nagroda: Mariola Kruszewska z Mińska Mazowieckiego, godło: MERKURY.
  • II nagroda: Marta Jurkowska z Olkusza, godło: KALIPSO.
  • III nagroda (ex aequo):
    • Anna Piliszewska z Wieliczki, godło: SZPUNT.
    • Magdalena Cybulska z Łodzi, godło: RZEKOTKA.

Nagroda specjalna za wiersz o patronie konkursu:

  • Anna Kobylińska z Warszawy, godło: LAS.

Wyróżnienia:

  • Luiza Wilczyńska z Łodzi, godło: DYBUK, za wiersz pt. „Chusta”.
  • Renata Malinowska z Chocianowa, godło: POMIĘDZY, za wiersz pt. „Prowincjonalna modlitwa”.
  • Grzegorz Walczak z Warszawy, godło: SKRYBA, za wiersz pt. „Mazurkowy cień”.
  • Andrzej Wróblewski z Warszawy, godło: MIDUR, za wiersz pt. „Motyl i Hortensje”.
  • Aleksandra Dybowska z Pruszkowa, godło: BERGAMOTKA, za wiersz pt. „Motyl i Hortensje”.
  • Mirosław Kowalski z Mysłowic, godło: DERKACZ, za wiersz pt. „Sitowie”.

Nagroda specjalna za tematykę regionalną:

  • Grzegorz Chomicz z Jabłonowa Pomorskiego, godło: SOBOTNIAK, za wiersz pt. „Przepis na pieczarkową”.
  • Elżbieta Sawuła z Torunia, godło: CYKORIA PODRÓŻNIK, za wiersz pt. „Ziemia najbliższa”.
  • Krzysztof Przegiętka z Torunia, godło: ROZHUŚTYWACZ BRZÓZ, za wiersz pt. „Kosmogonia płatków śniegu w Łosicach”.
  • Andrzej Ziobrowski z Krakowa, godło: SZATY WIOSENNE, za wiersz pt. „Szaty wiosenne”.
  • Jan Gumbisz z Kielc, godło: JANKO, za wiersz pt. „Na Podlasiu”.

Zwycięskie utwory odznaczają się różnorodnością formy i treści, łącząc klasyczne odniesienia z nowoczesnymi technikami poetyckimi. Wszystkie prace ukazują głęboką więź autorów z rodzimą ziemią, jej historią, tradycją oraz współczesnym pięknem. 

Uroczystość zwieńczył niezapomniany koncert Marka Dyjaka – charyzmatycznego wokalisty, którego głos i interpretacje wierszy poruszyły zgromadzoną publiczność. Towarzyszyli mu wybitni muzycy: pianista Mateusz Kołakowski, saksofonista Lech Szczerba oraz kontrabasista Alan Wykpisz. Dyjak, znany z dramatycznych piosenek, zaprezentował nowy, pogodniejszy repertuar, który harmonizował z optymistycznym przesłaniem konkursu.

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Najnowsze wiadomości