Reklama

Nie żyje mjr Tadeusz Sobieszczak, jeden z ostatnich żołnierzy „Zenona”

05/06/2018 10:29

W niedzielę, 3 czerwca w wieku 94 lat zmarł major Tadeusz Sobieszczak  ps. „Dudek” jeden z ostatnich żołnierzy Oddziału Partyzanckiego Zenona z 34. PP Armii Krajowej. 

Oddział Partyzancki „Zenona” nazwany później OP 34 powstał 4 grudnia 1943 r. z jednostek dywersyjnych działających na terenie obwodów AK Biała Podlaska i Siedlce. Dowódcą oddziału był ppor. Stefan Wyrzykowski ps. „Zenon". Oddział rozwiązano 11 sierpnia 1944 r., Tadeusz Sobieszczak służył w nim do końca jego istnienia. Żołnierze ci wsławili  się  m.in. bitwą pod Wygodą, Jeziorami, osłoną akcji wydobycia z Bugu niemieckiego pocisku V2, a także udziałem w bitwach w akcji „Burza”.

Reklama
Majorowi Tadeuszowi Sobieszczakowi przyznano: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju, Międzynarodowy Krzyż Maltański za Działalność dla Dobra Ludzkości (z tytułem Kawalera Maltańskiego), Honorowy Obywatel Miasta Siedlce od 6 września 2013 roku. Honorowy Członek Drużyny Reprezentacyjnej Hufca ZHP „Podlasie” im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach Jak podaje portal Podlasie24 Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek,  7 czerwca w siedleckiej katedrze. O godzinie 10.00 rozpocznie się Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem o. Eustachego Rakoczego, paulina, jasnogórskiego kapelana Żołnierzy Niepodległości. Po niej ciało zmarłego zostanie złożone na cmentarzu centralnym.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo losice.info




Reklama
Najnowsze wiadomości