Reklama

NIE WYPALAJMY TRAW - APEL WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

13/04/2012 08:13
Od wielu lat przełom zimy i wiosny to czas, kiedy wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych. Pożary w głównej mierze spowodowane są wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. Niestety nadal panuje przekonani, że spalanie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost roślinności. Nic bardziej błędnego. W wyniku wypalania trawy dochodzi do wielu szkodliwych procesów, a w szczególności ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami dla ludzi i zwierząt niszczone są miejsca lęgowe oraz ginie wiele gatunków zwierząt gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Należy pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu się ognia pomagają także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą się na pobliskie lasy oraz zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Podczas pożaru powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia z uwagi na możliwość zatrucia dymem. Dym powoduje zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania kolizji i wypadków drogowych. Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Tereny upraw rolniczych i leśnych dość często ze sobą sąsiadują, a czasami wręcz przenikają się. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątków lat. JEDNOCZEŚNIE PRZYPOMINAMY: WYPALANIE TRAW JEST ZABRONIONE! Podstawa prawna: Ustawa z dn. 16.04. 2004r. o ochronie przyrody ( Dz. Ustaw nr 92, poz. 8)art.124: „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów". art. 131: „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary- podlega karze aresztu lub grzywny". Ustawa z dnia 28.09.1991r. o lasach ( Dz. U. z 2005r. nr 45, poz. 435 z późniejszymi. zmianami. art. 30 ust. 3 pkt.1-3 „W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do lOOm od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo a w szczególności: rozniecania poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych". Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje; Art. 82 § 1 Ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeks wykroczeń( Dz. U. z 1971r. nr 12, poz. 114 z późniejszymi zmianami) - kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163 § 1 Ustawy z dnia 6 czerwca 1997r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553 ) stanowi: Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo w mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat". W związku z powyższym apeluję o „NIE WYPALANIE TRAW" i przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych. Jacek Kozłowski Wojewoda Mazowiecki Warszawa, 23 marca 2012 r.
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo losice.info




Reklama
Najnowsze wiadomości