Tegoroczna edycja największych ulicznych jasełek przeszła pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi", związanym z 40 rocznicą pierwszej pielgrzymki do Polski Jana Pawła II. W orszakowym scenariuszu znalazło się wiele odniesień do nauczania Ojca Świętego. Bez trudu można było rozpoznać tytuły jego książek, encyklik a także fragmenty jego najbardziej znanych kazań i wypowiedzi.
Orszak wyruszył w samo południe spod kościoła św. Zygmunta Króla. Najpierw zgromadzeni mieszkańcy wspólnie powitali Trzech Króli i wyruszyli z nimi na plac przy Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur. Następnie wszyscy przemaszerowali przez Rynek i ulicą Piłsudskiego na plac przy kościele Trójcy Świętej, aby tam oddać pokłon Świętej Rodzinie. Każdy z królów miał swoją chorągiew i swoich podwładnych. Za władcami podążał orszak zielony, który symbolizował kontynent azjatycki, czerwony, który reprezentował Europę oraz niebieski, będący symbolem Afryki. Na uczestników czekały ciasteczka upieczone przez Koło Gospodyń Wiejskich z terenu gminy oraz dzieci ze szkół, a także ciepła herbata. Wspólne kolędowanie i uroczysta msza w kościele Trójcy Świętej zakończyło niedzielne rodzinne święto. Organizatorami wydarzenia, we współpracy z ogólnopolską fundacją Orszak Trzech Króli było samorząd Łosic, Łosicki Dom Kultury i dwie miejscowe parafie: św. Zygmunta Króla i Trójcy Świętej w Łosicach. Widowisko zgromadziło setki mieszkańców i gości, którzy bardzo zaangażowali się w te największe uliczne jasełka. Nie zabrakło atrybutów orszakowych - koron i peleryn. Pięknie w roli aniołków i pastuszków prezentowały się też dzieci. Organizatorzy serdecznie dziękują partnerom II Łosickiego Orszaku Trzech Króli. Bez Was nie udałoby się tego wszystkiego dopiąć na ostatni guzik. Są to: - moderator: ks Sebastian Mućka - konferansjerzy: Damian Jóźwiuk i Damian Wasiluk - Święta Rodzina, Paulina, Adam i Franio Wawryniukowie - Trzej Królowie: Waldemar Kosieradzki, Jan Kobyliński i Paweł Bobryk - Powiatowa Straż Pożarna w Łosicach - Komenda Powiatowa Policji, OSP Łosice, OSP Meszki, Straż Miejskia w Łosicach - którzy dbali o nasze bezpieczeństwo - Koła Gospodyń Wiejskich z Czuchleb, Niemojek, Świniarowa, Woźnik, Meszek i Łuzek – za przepyszne ciasteczka - Dyrektorzy Zespołu Szkół nr 2 w Łosicach, Ryszard Wedziuk i Radosław Kalicki i Ignacy Izdebski - Elżbieta i Zbigniew Sawtyrukowie - Barbara i Ryszard Łukasiuk - Franciszek Kowaluk prezes PKS Łosice - Bogdan Dmitruk - Paweł Czmoch - Mariusz Stawiecki - Violetta Zawadka, kierownik Biblioteki Powiatowej w Sarnakach - Młodzieżowa Rada Miasta i Gminy - KSM przy Parafii św. Zygmunta Króla - Dyrektorom, uczniom i nauczycielom łosickich szkół oraz Zespołu Oświatowego w Niemojkach. - grupy muzyczne: Zespołowi Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej oraz Mała Ziemia Łosicka pod kierownictwem Mirosława Odoszewskiego, Zespół Zakrze Śpiewa pod kierunkiem Romana Szymanowicza, schola parafii Trójcy Świętej pod kierownictwem Mirosława Odoszewskiego oraz Studio Piosenki ŁDK pod kierunkiem Konrada Górzyńskiego Dziękują również uczniom łosickich szkół, ich nauczycielom i rodzicom, którzy w tym roku uczestniczyli w przygotowaniu scen Orszaku, a w szczególności: SCENA 3: GOSPODA – Zespół Szkół nr 3, p. Izabeli i Andrzejowi Kalińscy SCENA 5: PASTERZE POD GIEWONTEM – Zespół Szkół nr 2, p. Marzanna Izdebska i Edyta Lisowiec-Jackowska SCENA 6: BRAMA ANIELSKA – Szkoła Podstawowa nr 2, Ewa Bazyluk oraz zespołowi wokalnemu, którego przygotowały panie: Joanna Nowaczek-Jakimiuk i Agnieszka Omelańczuk SCENA 7. SZOPKA – Zespół Szkół nr 1, p. Joanna Olizaruk oraz SCENA 2: DWÓR HERODA – Radni Miasta i Gminy Łosice SCENA 4: WALKA DOBRA ZE ZŁEM - grupa teatralnej „Nietakt” działająca przy Łosickim Domu Kultury, pod kierownictwem Katarzyny Szczepaniak Dziękują wszystkim Księżom, na czele z ks. Dziekanem Sławomirem Kapitanem Organizatorami Orszaku Trzech Króli 2019 w Łosicach byli: Miasto i Gmina Łosice Łosicki Dom Kultury Parafia pw. św. Zygmunta Króla w Łosicach Parafia pw. Trójcy Świętej w Łosicach Mamy nadzieję,że trud włożony w przygotowanie tego widowiska został nagrodzony uśmiechami na Waszych twarzach A na finał Organizatorzy chcieliby podziękować wszystkim uczestnikom II Łosickiego Orszaku Trzech Króli za przebrania, wytrwałość a szczególnie za to, że byliście razem z nami w ten mroźny dzień aby w ten sposób oddać pokłon Nowonarodzonemu. [justified_image_grid flickr_user=77044263@N07 flickr_photoset=72157705783999714]Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze