Reklama

"My tu gadu, gadu a świnia rośnie…"

04/03/2014 10:20

W zeszły piątek 28 lutego, na hali RCKU Łosice miało miejsce spotkanie podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa Tadeusza Nalewajka, wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, wojewódzkiego lekarza weterynarii Pawła Jakubczaka i starosty łosickiego Czesława Gizińskiego. Spotkanie miało potrójny charakter: najpierw przedstawiciele rządu i samorządu spotkali się z jednostkami powiatu włączonymi do systemu zarządzania kryzysowego, gdzie omówiono algorytmy postępowania na wypadek wystąpienia ASF, oraz warianty rozwiązań w związku z utworzeniem strefy buforowej na terenie naszego powiatu. Druga część to konferencja prasowa, natomiast na koniec zaplanowano spotkanie z hodowcami trzody chlewnej z powiatu łosickiego. 

Podczas każdego z trzech spotkań przedstawiciele rządu prezentowali postanowienia rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 lutego 2014r, w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem u dzików afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. poz. 247). Podkreślono, że na mocy w/w rozporzadzenia uchylone zostało w całości rozporządzenie powiatowego Lekarza Weterynarii w Łosicach z dnia 20 lutego 2014r. w sprawie zarządzenia środków w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zagrożeniem wystąpienia afrykańskiego pomoru świń.Ważnym elementem przekazywanych informacji było również stanowisko rządu zmierzające do odblokowania polskiego eksportu mięsa wieprzowego, co jest podstawą do uruchomienia skupu wieprzowiny na terenie całej Polski. Tadeusz Nalewajk podczas prezentowania zebranym hodowcom możliwości przyszłych rekompensat nad jakimi według niego pracuje resort mówił: "Wystąpiliśmy w tamtym tygodniu do Komisji Europejskiej o dwa elementy. Jeden to jest rekompensata utraconych korzyści, przez producentów, bo to jest najsłabsze ogniwo. Dlatego apeluję do rolników żeby zbierali faktury, bo trzeba będzie mieć po prostu dokument przy ubieganiu się odszkodowanie. Druga kwestia to dopłaty do prywatnego przechowywania, ma to na celu złagodzenie skutków braku zaufania konsumentów do produktu wieprzowego". Wyjaśnienia i zapewnienia strony rządowej nie satysfakcjonowały zebranych hodowców. Cała dyskusja przebiegała w wielkich emocjach. Pojawiły się głosy, że "skoro rząd wprowadził strefę buforową, to niech teraz odkupi od hodowców świnie". Jeden z rolników obecnych za spotkaniu, nie kryjąc oburzenia zapytał: "Co z tym towarem mamy zrobić? Wypuścić, czy to zabieracie? Krótka piłka, bo to z dnia na dzień nam przerasta i już tracimy duże pieniądze."  Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski w odpowiedzi stwierdził, że hodowcy muszą dołożyć starań  aby sprzedać świnie i obiecał że rząd będzie się starał "próbować przekonać tych którzy kupują żeby to kupili." Dla większości zebranych takie zapewnienia o próbach rozmów z odbiorcami mięsa wieprzowego nie były żadnym rozwiązaniem, bowiem praktyka pokazała, że zakłady przetwórstwa mięsnego nie chcą kupować mięsa wieprzowego od hodowców ze strefy buforowej. Rolnicy rozgoryczeni brakiem konkretów demonstracyjnie zaczęli opuszczać spotkanie.  Wprawdzie Wojewoda Jacek Kozłowski stwierdził, że rozumie niezadowolenie oraz obawy hodowców i ich zniecierpliwienie ale zapewniał, że rząd dokłada wszelkich starań aby sytuację rozwiązać jak najszybciej i dąży do wypracowania instrumentów rekompensujących straty hodowców.Zebrani hodowcy pytali dlaczego do tej pory nie powstał płot zaporowy dla zwierzyny na granicy z Białorusią, który byłby jedną z metod prewencji przez ASF. Tadeusz Nalewajk odpowiedział, że taką propozycję już przedkładano Komisji Europejskiej jednak nie została ona zaopiniowana pozytywnie.Wojewoda Jacek Kozłowski kilkakrotnie podkreslał, że rozporządzenie KE ustanawiające strefę buforową obowiązuje do 14 marca i tak naprawdę nie wiadomo co będzie dalej. Wojewoda wyraził nadzieję, że jeśli nie będzie nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń istnieje szansa, że nie będzie strefy buforowej na terenie powiatu łosickiego.Hodowcy mówili o „psychozie” związanej z zagrożeniem epidemią i funkcjonowaniu w środowisku przetwórców i hodowców błędnych informacji na temat związany ze sprzedażą mięsa ze strefy buforowej. Przetwórcy nie skupują tego mięsa tłumacząc się nieprawdziwym stwierdzeniem, że jeśli zakład kupi mięso od producenta ze strefy buforowej zostanie objęty 2-letnim zakazem eksportu. Wojewoda Jacek Kozłowski zanegował tą informację i poprosił zebrane media o jak najszerszą i prawdziwą informację na ten temat. Podkreślał również, że "wirus ASF jest śmiertelnym zagrożeniem dla świń, natomiast jest zupełnie bezpieczny dla człowieka". Niestety spotkanie nie dało tak naprawdę żadnej odpowiedzi, co hodowcy maja zrobić ze zwierzętami i w jaki sposób uchronić się przed stratami związanymi z wprowadzeniem strefy buforowej w naszym powiecie. [nggallery id=153]
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo losice.info




Reklama
Najnowsze wiadomości