Reklama

Morskie święto nad Bugiem

01/07/2017 07:48

Święto Morza ustanowiono w drodze uchwały przez Sejm RP w 1919 roku, w dniu święta Piotra i Pawła będących patronami rybaków i żeglarzy. W Mierzwicach na ten dzień ustanowiono odpust, który powiązano z zabawą taneczną i nazwano Świętem Morza. Najbardziej pamiętną imprezą związaną ze Świętem Morza nad Bugiem była impreza odpustowa w 1936 roku, kiedy to krzepcy i bitcy mieszkańcy urządzili sobie niemalże bitwę pomiędzy sobą. Ostatnia natomiast zabawa odbyła się w 1962, później zarzucono pomysł organizacji tych uroczystości. O tak znakomitej imprezie przypomniał mieszkańcom Jan Karwacki, natomiast Grzegorz Daniluk opisał całą historię święta. Po ponad pół wieku mieszkańcy Mierzwic postanowili przywrócić do życia formułę zabawy w dniu Święta Morza i w tym roku mamy już czwartą współczesną edycję święta.

W Mierzwicach spotkaliśmy rękodzielników i wystawców, były konkursy, dużo różnej muzyki, Wygrywajka,  fajerwerki i oczywiście atrakcje dla dzieci. W tym roku podczas Święta Morza swoje urodziny świętowała pewna wyjątkowa dziewczynka o imieniu Amelka, która walczyła z chorobą nowotworową. Był oczywiście tort i huczne 100lat oraz specjalni artyści dla jubilatki.

Reklama

 [justified_image_grid flickr_user=77044263@N07 flickr_photoset=72157683354586141]

 
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo losice.info




Reklama
Najnowsze wiadomości