W Polsce pierwszy raz wprowadzono go w Sopocie w 2011 roku, dziś przyszła kolej na Łosice - o czym mowa? o budżecie partycypacyjnym. Uchwałą Nr XXI/155/16 z dnia 23 maja 2016 r. Rada Miasta i Gminy Łosice podjęła decyzję o przychyleniu się do pomysłu burmistrza Miasta i Gminy Łosice Mariusza Kucewicza, który postanowił utworzyć w Łosicach właśnie budżet partycypacyjny.
Każda mieszkanka i każdy mieszkaniec Miasta i Gminy Łosice będzie mógł decydować o tym, w jaki sposób spożytkować część budżetu gminnego. Ze środków Budżetu Partycypacyjnego będą finansowane projekty należące do zadań własnych gminy, które są możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego. W ramach Budżetu Partycypacyjnego wydzielono dwie części, w których:
Przewidziano również spotkania mieszkańców które będą służyć prowadzeniu dialogu i dyskusji wokół propozycji projektów złożonych przez mieszkańców. Budżet Partycypacyjny Miasta i Gminy Łosice będzie obejmował następujące etapy:
akcja edukacyjno – informacyjna od 01.06.2016r. do 15.12.2016 r., zgłaszanie przez mieszkańców propozycji projektów od 25.06.2016 r. do 16.07.2016 r., weryfikacja propozycji projektów przez Urząd Miasta i Gminy w Łosicach od 17.07.2016 r. do 10.08.2016r. dyskusja na temat złożonych propozycji projektów w celu uzgodnienia listy projektów pod głosowanie (spotkania mieszkańców) od 11.08.2016 r. do 31.08.2016 r., głosowanie mieszkańców na projekty od 01.09.2016 r. do 15.09.2016 r. weryfikacja głosów od 16.09.2016 r. do 30.09.2016 r. ogłoszenie projektów do realizacji w 2017 roku – do 01.11.2016 r.Pełna treść uchwały, oraz załączniki do pobrania [btn link="http://gmina.losice.pl/index.php/pl/news-reader/losice-maja-budzet-partycypacyjny.html" color="red" target=""]TUTAJ[/btn]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze