W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy łosickiej Ochotniczej Straży Pożarnej w wyjątkowym jubileuszu - 100-leciu jednostki. Wydarzenie rozpoczęło się zbiórką na placu pod strażnicą i defiladą do miejscowego kościoła parafialnego pw. św. Zygmunta Króla, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta w intencji strażaków. Tuż po mszy druhowie i zaproszeni goście przemaszerowali w asyście orkiestry na plac przed strażnicą, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
OSP w Łosicach działa od 1923 r., natomiast 11 listopada 1937 roku odbyło się poświęcenie i wręczenie pierwszego sztandaru OSP w Łosicach.
- Na historycznym sztandarze widnieje napis: "Ochotnicza Straż Pożarna w Łosicach pow. Siedlecki 1923- 11.XI.1937r." W roku 2023 mija 100 lat oficjalnego istnienia organów straży pożarnych w Łosicach, jest to najlepsza okazja do wspomnienia i utrwalenia naszej historii. Wspomnienia o naszych przodkach, o ich ofiarności, odwadze, przywiązaniu do tradycji i najpiękniejszych jej symboli - wyjaśnia dh Sławomir Zaniuk, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Łosicach.
Od początku swego istnienia OSP aktywnie uczestniczyła w działalności statutowej na rzecz ochrony przeciwpożarowej, jak i rozwoju lokalnej miejscowości.
Jednostka posiada obecnie następujące wyposażenie: samochody pożarnicze: GBA 2/20 STAR 1466, SH-18 Star 200, QUAD UTV, agregat prądotwórczy 140 kVA, namiot ewakuacyjny, sprzęt ratownictwa medycznego - zestawy PSP R1, sprzęt ratownictwa drogowego, aparaty powietrzne, agregat prądotwórczy, agregat oddymiający, piły do drewna, stali i betonu, sprzęt ratownictwa wysokościowego, pompy pływająca i szlamowa, sprzęt i armatura wodna.
- Obecnie nasza OSP liczy 68 członków, z czego 29 czynnych, w tym 16 przeszkolonych z zakresu ratownictwa medycznego oraz 18 po kursie podstawowym strażaka OSP, 4 dowódców. W 2022 roku uczestniczyliśmy w 45 akcjach ratowniczych. Działania rt-g realizujemy głównie na obszarze Miasta i Gminy Łosice oraz Powiatu Łosice w zakresie działań specjalistycznych, realizowanych podnośnikiem koszowym SH18 - dodaje dh Sławomir Zaniuk.
Przy OSP działa również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, w skład której wchodzi 23 druhen i druhów, młodych adeptów pożarnictwa. W roku ubiegłym miejscowa MDP zajęła pierwsze miejsce w zawodach pożarniczych przez co w 2023 roku reprezentowała powiat łosicki na zawodach wojewódzkich, na których zajęła 13 miejsce na 37 powiatów województwa.
- Corocznie uczestniczymy w uroczystościach Kościelnych (Wielkanoc, Boże Ciało, Niedziela Palmowa, 1 Listopada) oraz Państwowych (3 Maja, 11 Listopada, 100-lecie odzyskania Niepodległości). Włączamy się również działalność kulturalną, charytatywną oraz HDK. Strażacy OSP codziennie poświęcają swój czas, zdrowie i narażają życie dla dobra społeczeństwa zarówno podczas bezinteresownej służby, jak i działań ratowniczo –gaśniczych, jest to wpisane w ich statut oraz podkreślone w słowach przysięgi składanej w momencie przyjmowania do służby - wylicza dh Sławomir Zaniuk.
Podczas uroczystości przekazano 5 kpl umundurowania bojowego, hełmów, latarek, butów i rękawic ochronnych zakupionego ze środków Urzędu Marszałkowskiego woj. mazowieckiego, dla strażaków OSP Łosice. Miasto i Gmina Łosice zakupiły na potrezby OSP Łosice samochód Toyota Proace, który będzie służył do transportu sprzętu i ratowników OSP. Szczególnym momentem uroczystego apelu było uruchomienie pamiątkowego dzwonu zamontowanego na jubileusz 100-lecia OSP Łosice, którego renowację wykonał mł. bryg. w stanie spoczynku Mirosław Leszczuk. Odsłonięto również jubileuszową tablicę pamiątkową.
[justified_image_grid flickr_user=77044263@N07 flickr_photoset=72177720310794467]
Podczas jubileuszowej uroczystości wręczono medale, a także odznaki za "wysługę lat" oraz "Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza"
Medalem STRAŻAK WZOROWY odznaczono:
Kowalczyk Sebastian Jakubiak KrzysztofMedalem BRĄZOWYM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA odznaczono:
Bahniuk Paweł Bahniuk Joanna Kucewicz Edyta Oksiuta Zygmunt Ostapski Michał Zaniuk Iwona Kapitan SławomirMedalem SREBRNYM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA odznaczono:
Cieśluk Mariusz Kowalczyk Szczepan Mieleszko Zdzisław Roszczak Ewa Stachowicz Rafał Wasiluk Leszek Wierzchowski Marian Wyczółkowski SylwesterMedalem ZŁOTYM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA odznaczono:
Giereło Janusz Kowalczuk Andrzej Marciniuk Mariusz Niepogoda Dariusz Raszuk Maciej Tarasiuk JanuszZŁOTYM ZNAKIEM ZWIĄZKU OSP RP odznaczono:
Węglarski Tadeusz
MEDALEM HONOROWYM im. BOLESŁAWA CHOMICZA odznaczo:
Zaniuk Sławomir
Odznaczenia za wysługę lat otrzymali:
1. Bahniuk Paweł za wysługę 10-lat 2. Borkowski Wiktor za wysługę 40-lat 3. Cieśluk Mariusz za wysługę 10-lat 4. Gil Mariusz za wysługę 10-lat 5. Demianiuk Marian za wysługę 35-lat 6. Giereło Janusz za wysługę 45-lat 7. Kalicki Marek za wysługę 45-lat 8. Kasprowicz Roman za wysługę 25-lat 9. Kowalczuk Andrzej za wysługę 10-lat 10. Kowalczyk Szczepan za wysługę 45-lat 11. Kowalczyk Sebastian za wysługę 10-lat 12. Kozułko Grzegorz za wysługę 50-lat 13. Kucewicz Edyta za wysługę 10-lat 14. Kucewicz Mariusz za wysługę 10-lat 15. Kucewicz Paweł za wysługę 10-lat 16. Łukaszuk Stanisław za wysługę 50-lat 17. Marciniuk Mariusz za wysługę 25-lat 18. Mieleszko Zdzisław za wysługę 55-lat 19. Niepogoda Dariusz za wysługę 25-lat 20. Raszuk Henryk za wysługę 55-lat 21. Raszuk Maciej za wysługę 10-lat 22. Rekowska Wioleta za wysługę 10-lat 23. Roszczak Ewa za wysługę 10-lat 24. Rumik Krzysztof za wysługę 55-lat 25. Siennicki Józef za wysługę 50-lat 26. Stachowicz Rafał za wysługę 20-lat 27. Suracki Karol za wysługę 10-lat 28. Tarasiuk Janusz za wysługę 25-lat 29. Wasiluk Leszek za wysługę 35-lat 30. Wereszczuk Stanisław za wysługę 55-lat 31. Węglarski Tadeusz za wysługę 55-lat 32. Wierzchowski Marian za wysługę 30-lat 33. Wojtczuk Jarosław za wysługę 25-lat 34. Wyczółkowski Sylwester za wysługę 10-lat 35. Zaniuk Iwona za wysługę 10-lat 36. Zaniuk Sławomir za wysługę 35-lat 37. Zienkiewicz Tomasz za wysługę 20-lat 38. Żek Daniel za wysługę 10-lat 39. Borysiak Jakub za wysługę 10-lat 40. Trociewicz Damian za wysługę 10-lat 41. Trociewicz Dawid za wysługę 10-lat
Odznaki "Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza" otrzymali: 42. Kucewicz Jakub MDP 2 BRĄZOWA 43. Hornowska Alicja MDP 2 BRĄZOWA 44. Sobczuk Fabian MDP 2 BRĄZOWA 45. Gasiuk Maciej MDP 2 BRĄZOWA 46. Wawryniuk Patryk MDP 2 BRĄZOWA 47. Terlikowski Hubert MDP 2 BRĄZOWA 48. Demianiuk Bartek MDP 2 BRĄZOWA 49. Wawryniuk Dawid MDP 2 BRĄZOWA 50. Cisiński Karol MDP 2 BRĄZOWA 51. Hornowski Adam MDP 2 BRĄZOWA 52. Popławski Fabian MDP 2 BRĄZOWA 53. Czmoch Kacper MDP 2 BRĄZOWA
Obecny skład Zarządu OSP Łosice:
Sławomir Zaniuk – prezes Maciej Raszuk – wiceprezes-naczelnik Ewa Roszczak – wiceprezes Marek Kalicki – wiceprezes Mariusz Marciniuk – zastępca naczelnika Paweł Bahniuk- sekretarz Paweł Kucewicz – skarbnik Marian Wierzchowski – gospodarz Sebastian Kowalczyk – kronikarzTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze