Reklama

DK-19 w Woźnikach: Nietrzeźwy Kierowca Uderzył w Drzewo i Dachował

03/07/2024 07:14

We wtorkowy poranek na DK-19 w Woźnikach doszło do groźnego wypadku, w którym 40-letni kierowca toyoty RAV4, będący pod wpływem alkoholu, stracił panowanie nad pojazdem. Choć sytuacja wyglądała dramatycznie, mężczyzna zdołał samodzielnie wydostać się z pojazdu i został przewieziony do szpitala z obrażeniami ciała. Policja apeluje o rozwagę i przypomina o surowych konsekwencjach jazdy pod wpływem alkoholu.

- 2 lipca, tuż po godzinie 5:20, oficer dyżurny łosickiej komendy otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na DK-19 w Woźnikach. Na miejsce natychmiast wysłano funkcjonariuszy policji – przekazała oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Łosicach mł. asp. Weronika Wujek.

Reklama

Wstępne ustalenia wskazują, że 40-letni mężczyzna, kierując toyotą RAV4, stracił panowanie nad pojazdem, sunął około 200 metrów poboczem, po czym odbił się od bariery i uderzył w drzewo, co doprowadziło do dachowania samochodu.

Jak się okazało, mieszkaniec gminy Łosice kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości. - Przeprowadzone na miejscu badanie alkomatem wykazało ponad 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Mimo poważnego wypadku, kierowca zdołał o własnych siłach opuścić pojazd i z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala – dodała mł. asp. Wujek.

Reklama

************

Jaką Karę Można Otrzymać za Jazdę pod Wpływem Alkoholu?

Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu jest zagrożone:

karą aresztu albo grzywną nie niższą niż 2500 zł (nawet do 30 tys. zł), zakazem prowadzenia pojazdów do 3 lat, przypisaniem 15 punktów karnych (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 15.09.2022 r.).

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem regulowanym przez kodeks karny. Sankcje obejmują:

karę pozbawienia wolności do 3 lat, karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (w przypadku recydywy), konfiskatę lub przepadek samochodu.

Nietrzeźwy kierowca dodatkowo naraża się na:

zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata, środek karny w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej, przypisanie 15 punktów karnych.

Kierowca, który był już karany za jazdę po alkoholu i ponownie prowadził samochód w stanie nietrzeźwości, może otrzymać:

karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, wyższą opłatę z tytułu świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (minimum 10 tys. zł), zakaz poruszania się pojazdem na okres minimum 3 lat, podwójną grzywnę (minimum 5000 zł) - jeżeli w ciągu 2 lat zostanie ponownie zatrzymany za jazdę po użyciu alkoholu, konfiskatę samochodu.

Policja apeluje o rozwagę i odpowiedzialność na drodze. Nietrzeźwość za kierownicą to jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Pamiętajmy, że każda decyzja o prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu niesie za sobą poważne konsekwencje prawne i może prowadzić do tragedii.

Fot. KPP Łosice
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo losice.info




Reklama
Najnowsze wiadomości