Reklama

Co dalej z łosickim kinem?

14/12/2012 12:23

Łosickie kino działa nieprzerwanie o kilkudziesięciu lat. Obecnie jest ono częścią Łosickiego Domu Kultury i Sportu. Jest najważniejszym elementem kulturalnego krajobrazu miasta, a na afiszu zawsze pojawiają się aktualne tytuły. Niestety, kino ma kłopoty. Dyrektor Łosickiego Domu Kultury i Sportu Grzegorz Dołęgowski zapowiada, że jeśli nic się nie zmieni, będzie zmuszony je zamknąć.Głównym problemem jest to, że zarówno zaplecze techniczne jak i wyposażenie sali kinowo – widowiskowej pamięta dawne czasy i nie ma nic wspólnego z cyfryzacją, które stała się już standardem w tego typu obiektach.W najbliższej przyszłości dystrybutor, od którego pozyskiwane są obecnie filmy, nie będzie dysponował kopiami analogowymi, które są wycofywane, a łosickie kino nie ma możliwości odtwarzania filmów w technologii cyfrowej.Wyposażenie sali oraz niedostosowane do współczesnych standardów zaplecze techniczne nie zachęcają łosiczan do odwiedzania miejscowego kina. Frekwencja jest coraz niższa, częstym zjawiskiem jest odwoływanie seansu z powodu braku minimalnej liczby widzów. Nawet grupy szkolne, których obecność jeszcze w zeszłym roku „ratowała” statystyki teraz jeżdżą do Siedlec czy Białej Podlaskiej. Mimo że bilet do kina w Łosicach kosztuje tylko 12 zł., to i tak rywalizację wygrywają kina zapewniające dobrą jakość dźwięku i obrazu oraz możliwość oglądania filmów w technologii 3D. Gdyby łosickie kino leżało w centrum dużego miasta prawdopodobnie znalazłoby grupę swoich odbiorców szukających miejsca, gdzie najważniejsza jest sztuka, a nie pudełko popcornu i cola. Jednak w łosickich realiach osobliwości tego miejsca nikt nie ceni.Tutaj sytuację może uratować tylko kosztowny, generalny remont i wymiana wyposażenia. Grzegorz Dołęgowski podejmował starania mające na celu uzyskanie dofinansowania na modernizację kina. Program unijny w ramach, którego można by było uzyskać dotację skierowany jest jednak do obszarów wiejskich i Łosice nie spełniają kryteriów naboru, ponieważ są…za duże. Burmistrz Łosic Janusz Kobyliński zadeklarował, że wyłoży kwotę, która miałaby stanowić wkład własny w takim projekcie. Nie brakuje więc dobrej woli, ale jak zwykle pieniędzy. Pieniędzy, które są potrzebne na szereg innych inwestycji. Pozostaje mieć nadzieję, że inwestycja w kulturę stanie się wkrótce priorytetem, w innym wypadku łosickie kino przestanie funkcjonować. DK/Łosice [DJ] [half] [frame src="http://wordpress2329115.home.pl/losice/wp-content/uploads/2012/12/ldk3.jpg" width="300" height="300" linkstyle="pp"] [/half] [half_last] [frame src="http://wordpress2329115.home.pl/losice/wp-content/uploads/2012/12/ldk4.jpg" width="300" height="300" linkstyle="pp"] [/half_last] [half] [frame src="http://wordpress2329115.home.pl/losice/wp-content/uploads/2012/12/ldk2.jpg" width="300" height="300" linkstyle="pp"] [/half] [half_last] [frame src="http://wordpress2329115.home.pl/losice/wp-content/uploads/2012/12/ldk1.jpg" width="300" height="300" linkstyle="pp"] [/half_last]
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo losice.info




Reklama
Najnowsze wiadomości