Reklama

Będzie żłobek!

16/02/2018 12:50

Miasto i Gmina Łosice pozyskało kolejne pieniądze, tym razem jest to 600 tys zł na dofinansowanie w ramach rządowego programu "Maluch+" pierwszego żłobka w Łosicach. 15 lutego promesę z rąk Elżbiety Rafalskiej Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odebrał burmistrz Mariusz Kucewicz.

W odpowiedzi na zgłaszane przez rodziców zapotrzebowanie na placówkę typu żłobek powstał plan powołania to życia takiej instytucji, która byłaby pierwszą tego typu na terenie naszej gminy – tłumaczy burmistrz Mariusz Kucewicz - Pozyskaliśmy z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na ten cel w ramach programu Maluch+ 600 tys zł. Właśnie odebrałem z rąk Elżbiety Rafalskiej Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej promesę na dofinansowanie. Mamy też na ten cel złożony wniosek w innym miejscu i czekamy również na dofinansowanie – podkreślił Kucewicz. -  Przewidziane w projekcie prace budowlane i wykończeniowe pochłoną koszty w wysokości 1 071 430zł. z czego 471 430 zł. to wkład własny Miasta i Gminy Łosice. Samorząd pokryje także koszty wyposażenia żłobka - tłumaczy burmistrz.

Reklama

Decyzja o zagospodarowaniu obiektu tzw. szkoły "czwórki" przy ul. Międzyrzeckiej, była podjęta wspólnie z Radą miasta i gminy Łosice – wyjaśnia Mariusz Kucewicz - na ten obiekt od wielu lat nikt nie miał pomysłu, stoi i niszczeje, a sytuacja ma związek z niżem demograficznym, który przyszedł w czasie budowy obiektu. Jest to budynek 20letni, który nigdy nie był użytkowany i nie był wykończony, ale jego stan techniczny nie jest zły. Dokonaliśmy wspólnie z przedstawicielami branży budowlanej, z projektantami i specjalistami analizy stanu  budynku – powołani specjaliści nie widzą zagrożenia, budynek w ich opinii jak najbardziej nadaje się do wykorzystania. Dlatego też, poszliśmy w tym kierunku i myślę, że w kontekście liczby urodzeń na naszym terenie i efektu programu 500+ gdzie liczba najmłodszych mieszkańców miasta i gminy zwiększa się, pomysł ze żłobkiem jest bardzo dobry – podkreśla burmistrz.

Ogólna koncepcja jest taka, by na potrzeby żłobka zagospodarować piętro  budynku, wyższe piętro na oddziały przedszkolne, bowiem szacunki pokazują, że w niedalekiej przyszłości zabraknie nam miejsca w istniejących przedszkolach, nawet pomimo zaplanowanej modernizacji jednej z placówek i zwiększenia miejsc. Natomiast dolną kondygnację niszczejącej "czwórki" planujemy zagospodarować dla seniorów – przedstawia plany burmistrz miasta i gminy Łosice. - Obiekt jest o tyle fajny, że mamy tam dużo działki gminnej, więc nie będzie problemu by stworzyć dodatkową potrzebną infrastrukturę, parking, plac zabaw, teren rekreacji. Na dzień dzisiejszy w ramach POIiŚ`u mamy przyznane środki min. na budowę kanalizacji i wodociągu do tego obiektu a wszystko w ramach tego programu. Pozostanie nam jeszcze przyłącze energetyczne i ewentualnie rozwiązanie sprawy ogrzewania obiektu. Tutaj będziemy się zastanawiali nad kotłownią gazową. Jeżeli uda się, zgodnie z planami, wykończyć  ten budynek i zagospodarować teren to będzie to duży sukces. Dojazd do obiektu jest bardzo dobry, dojście pieszo też nie powinno sprawiać żadnych problemów, jest to około 15-20 min drogi ze ścisłego centrum miasta, także nie jest to jakieś zabójstwo odległościowe. Będzie to obiekt któremu nadano właściwy kierunek zagospodarowania i będzie służył interesowi mieszkańców – z dumą podkreśla burmistrz.

Fot.: www.facebook.com/kwwmariuszakucewicza/  
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo losice.info




Reklama
Najnowsze wiadomości