79. Rocznica Bitwy pod Kiełbaskami

5. października 1946 roku oddział WiN inspektoratu Północ – Biała Podlaska pod dowództwem por. Tadeusza Marczuka ps. „Kurzawa” i por. Franciszka Michaluka ps. „Polny” stoczył bohaterską walkę z przeważającymi siłami UB, MO, KBW i NKWD w miejscowości Kiełbaski w Gminie Stara Kornica w powiecie łosickim.

Corocznie stajemy przy pomniku upamiętniającym heroiczna bitwę, która był pokłosiem Akcji „Mitropa”, przeprowadzonej 3 października w miejscowości Szaniawy, gdzie bez jednego strzału został rozbrojony ponad dwustuosobowy oddział Armii Czerwonej, jadący pociągiem wojskowo-dyplomatycznym z Moskwy do Warszawy.

W odwecie z upokorzenie oddziały UB, MO, KBW i NKWD ruszyły w pościg za cofającym się oddziałem WiN, który został otoczony w miejscowości Kiełbaski, gdzie stoczył heroiczną bitwę z przewarzającymi siłami wroga. Wielu żołnierzy poległo lub dostało się do niewoli.

W kolejną, 79. Rocznicę upamiętniająca poległych w bohaterskiej bitwie, składamy hołd, wszystkim rodakom, dla których Ojczyzna pozostała do ostatniej chwili życia dobrem najwyższym, a ofiarą swojego życia poświadczyli, że „Jeszcze Polska nie zginęła…”.

18 października 1992 roku w miejscowości Kiełbaski odsłonięto monumentalny kamień, pomnik pamięci heroicznych wydarzeń października 1946. Jest to hołd pamięci mieszkańców Gmin Huszlew i Stara Kornica tamtej bitwy.

Od 33 lat stajemy w tym miejscu, w październikowy dzień, aby oddać hołd wszystkim Żołnierzom Wyklętym.

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Najnowsze wiadomości