Na nasz redakcyjny mail wpłynął pewien niecodzienny list. Nagłówek listu wprawdzie świadczy o tym, że pismo adresowane jest nie do redakcji a Burmistrza Miasta i Gminy Łosice Mariusza Kucewicza, jednak porusza dość istotną sprawę dotycząca historii najbliższej naszemu sercu - czyli Łosic. Uczennica Gimnazjum we wspomnianym liście podniosła temat związany z dekomunizacją nazw ulic. Publikując pismo gimnazjalistki mamy nadzieję na rozpoczęcie szerokiej dyskusji w tym zakresie.
"Szanowny Panie Burmistrzu! W moim krótkim liście chciałabym poruszyć temat dosyć drażliwy, a mianowicie zmiany nadanych ulicom nazw. Żeby nie przedłużać i pokrótce dojść do sedna.... W wolnym kraju, jakim jest Rzeczpospolita Polska, obchodzimy m.in. takie święta, jak Święto Narodowe Trzeciego Maja czy Narodowe Święto Niepodległości. Celebrujemy także 1 Maja-święto państwowe, nazywane Świętem Pracy. Zwróćmy jednak uwagę na to, że 1 Maja jest to święto kojarzone z władzą komunistyczną. W naszym małym miasteczku mamy wiele ulic, w tym 1- Maja, która przed II wojną światową nazywała się ulicą 3- Maja. Po zakończeniu działań wojennych, w latach stalinowskich ulica 3- Maja zniknęła, zamieniając się w ul. 1- Maja...I taką jest do dzisiaj. Było to dla mnie niemałym zaskoczeniem, gdy dowiedziałam się o tym na jednej z lekcji historii. Mimo że jestem młodą osobą, sprawy naszej historii nie są mi obojętne. Dla wielu innych mieszkańców Łosic zapewne też. Nasuwa się więc na usta pytanie: Jakim narodem właściwie jesteśmy? Przecież czasy komuny mamy już dawno za sobą. Zwracam się więc do Szanownego Burmistrza z prośbą o rozpatrzenie zmiany nazwy ulicy. Z „pierwszego”, zróbmy „trzeciego”. Dla Łosic nie ma rzeczy niemożliwych o czym świadczy chociażby fakt posiadania łodzi, mimo że w pobliżu nie ma morza... Taka zmiana nie będzie znacznie wpływała na wygląd miasta, a stanie się świadectwem naszego patriotyzmu i szacunku dla historii. Moim zdaniem,wypadałoby to zmienić. Proszę o chwilę refleksji nad moim listem...
Z poważaniem, Uczennica Gimnazjum"
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze