Amunicja znaleziona w lesie

0
1102

Łosiccy policjanci wraz z Inspektorem ds. obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Łosicach zabezpieczyli amunicję znalezioną przez pasjonatę militariów.

W ubiegły czwartek, dyżurny łosickiej Policji otrzymał zgłoszenie dotyczące znalezienia amunicji na terenie lasu w Chybowie (gm. Sarnaki). Na miejsce udał się patrol Policji z funkcjonariuszem wyspecjalizowanym w rozpoznaniu minersko – pirotechnicznym oraz Inspektorem ds.  obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Łosicach. Jak się okazało, 27-letni pasjonat historii i militariów, mieszkaniec gminy Sarnaki, podczas leśnych wędrówek z wykrywaczem metalu znalazł kilka sztuk amunicji. Po dokładnym sprawdzeniu terenu okazało się, że w jednym miejscu znajdowało się ponad 50 sztuk amunicji pistoletowej kaliber 9 mm, pochodzącej z II wojny światowej.

Reklama

Amunicja co prawda nie stanowiła już zagrożenia, jednak została zabezpieczona w celu przekazania wojskowemu patrolowi sapersko – minerskiemu.

Należy zaznaczyć, że znalazca posiadał wszelkie niezbędne dokumenty uprawniające do użytkowania wykrywacza metalu i prowadzonych poszukiwań, warto  skierować słowa uznania za natychmiastową reakcję i powiadomienie o znalezisku właściwych służb.

Zgodnie z art. 263 § 3 kk, za nielegalne posiadanie amunicji i broni grozi kara pozbawienia wolności do ośmiu lat. Prowadzenie poszukiwań zabytków może odbywać się na podstawie zezwolenia wydanego przez właściwego konserwatora zabytków i za pozwoleniem właściciela terenu, a naruszenie warunków pozwolenia zagrożone jest karą do dwóch pozbawienia wolności.

asp. Nina Zaniewicz

Reklama
Poprzedni artykułNaprawa, serwis sprzętu sportowego, fitness, serwis siłowni – Dojazd
Następny artykułSpotkanie autorskie z Adelą D. Zalewską