100-lecie OSP Stare Szpaki – zaproszenie na jubileusz

0
313

Na 28 maja zaplanowano jubileusz 100-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Szpakach. Wydarzeniu towarzyszyć będą dekoracje najbardziej zasłużonych ochotników, złożenie podziękowań partnerom za dotychczasową współpracę i przyjęcie z zabawą taneczną. Patronem medialnym uroczystości jest portal Łosice.info.

Strażacy ochotnicy ze Starych Szpaków już od wieku realizują swoją misję, niosąc pomoc wszystkim tym, którzy jej potrzebują. W niedzielę, 28 maja zapraszają do wzięcia udziału w oficjalnych obchodach wyjątkowego jubileuszu – 100-lecia istnienia jednostki, pod sztandarem której bezinteresownie służą lokalnej społeczności.

Reklama

– Wydarzenie rozpocznie się od przybycia na plac przy remizie w Starych Szpakach delegacji okolicznych strażnic. Następnie, o godz. 10:45 odbędzie się uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych oraz pododdziału pożarniczego w towarzystwie orkiestry strażackiej do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Józefa w Starych Szpakach – wyjaśnia Marek Chwedczuk z OSP Stare Szpaki.

Tego dnia na godz. 11:00 zaplanowano Mszę Świętą w intencji wszystkich druhów, świętujących rocznicę. Po Eucharystii jej uczestnicy przejdą na plac przed siedzibą OSP Stare Szpaki, gdzie odbędzie się dalsza część galówki. O 13:00 wybrzmi uroczysty apel i nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Zaplanowana uroczystość jubileuszowa będzie niewątpliwie historycznym wydarzeniem dla społeczności lokalnej dlatego w trakcie święta formacji oprócz przemówień okolicznościowych planowane są też dekoracje najbardziej zasłużonych ochotników, złożenie podziękowań partnerom za dotychczasową współpracę i przyjęcie z zabawą taneczną.

– 28 maja oddany zostanie również hołd wszystkim tym, którzy odeszli już na wieczną wartę przed tronem Boga, a którzy mieli swój wkład w założenie i rozwój jednostki. Wspólne świętowanie będzie także okazją do partycypacji miejscowej ludności w kultywowaniu lokalnego folkloru i zwiększenia świadomości na temat dziedzictwa kulturowego wsi. Liczymy, że publiczna galówka będzie formą zachęty kolejnych przedstawicieli młodego pokolenia do wstąpienia w szeregi OSP – dodaje Marek Chwedczuk.

Po ceremonii wręczenia odznaczeń będzie czas na przemówienia okolicznościowe. Na imprezie zaprezentuje się zespół ludowy Marysieńki oraz strażacka orkiestra dęta.

Partnerami wydarzenia są: Samorząd Województwa Mazowieckiego i Gmina Stara Kornica. Łosice.info sprawuje patronat medialny nad imprezą.

Historia OSP Stare Szpaki

Ochotniczą Straż Pożarną w Starych Szpakach utworzono decyzją mieszkańców wsi w 1923 roku. Pięć lat później strażacy przystosowali wóz konny do gaszenia pożarów. W 1930 roku z inicjatywy proboszcza parafii Górki, ks. Wacława Gąski zawiązana została 14-osobowa orkiestra dęta, kierowana przez pana Kapuścińskiego z Platerowa. W roku 1933 wybudowano dom ludowy – pierwszą siedzibę straży. Wówczas powołano także kółko rolnicze. W 1936 roku przy OSP uformowano drużynę sportową, która szybko stała się liderem przeprowadzanych w okolicy zawodów i w kolejnych latach nie miała sobie równych w regionie, a nawet w województwie.

Rok 1957 był szczególny dla druhów ze Starych Szpaków, ponieważ do ich floty trafił pierwszy samochód. W 1984 rozpoczęto budowę Domu Strażaka. Jego otwarcie miało miejsce w 1987 roku, wtedy też szpakowscy ochotnicy otrzymali Stara 200. W 1996 OSP Stare Szpaki włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a w 1998 nadano jej sztandar. Kolejnym ważnym momentem w życiu brygady był zakup w 2014 roku nowego, średniego samochodu pożarniczego marki Mercedes-Benz.

Do tej pory OSP Stare Szpaki dowodziło jedenastu komendantów. Dziś na jej czele stoją: Adam Jakimiuk (prezes) i Marcin Trociewicz (naczelnik). Strażnica zastępu dalej mieści się w Domu Strażaka z 1987 roku. Stacjonują w niej dwa wozy bojowe i 9-osobowy bus. Aktualnie jednostka liczy 50 strażaków. Kilku z nich na co dzień zawodowo służy w PSP. Członkowie ekipy OSP Stare Szpaki posiadają szerokie zaplecze sprzętu ratowniczo-gaśniczego i wiele kwalifikacji, potwierdzonych egzaminami państwowymi.

Reklama
Poprzedni artykułJubileuszowy 30. Festiwal Piosenki o Zdrowiu
Następny artykułPrzeprawa wojska przez Bug w ramach ćwiczeń Anakonda-23