100-lecie OSP Stare Szpaki – zaproszenie na jubileusz

0
269

Na 28 maja zaplanowano jubileusz 100-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Szpakach. Wydarzeniu towarzyszyć będą dekoracje najbardziej zasłużonych ochotników, złożenie podziękowań partnerom za dotychczasową współpracę i przyjęcie z zabawą taneczną. Patronem medialnym uroczystości jest portal Łosice.info.

Strażacy ochotnicy ze Starych Szpaków już od wieku realizują swoją misję, niosąc pomoc wszystkim tym, którzy jej potrzebują. W niedzielę, 28 maja zapraszają do wzięcia udziału w oficjalnych obchodach wyjątkowego jubileuszu – 100-lecia istnienia jednostki, pod sztandarem której bezinteresownie służą lokalnej społeczności.

– Wydarzenie rozpocznie się od przybycia na plac przy remizie w Starych Szpakach delegacji okolicznych strażnic. Następnie, o godz. 10:45 odbędzie się uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych oraz pododdziału pożarniczego w towarzystwie orkiestry strażackiej do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Józefa w Starych Szpakach – wyjaśnia Marek Chwedczuk z OSP Stare Szpaki.

Tego dnia na godz. 11:00 zaplanowano Mszę Świętą w intencji wszystkich druhów, świętujących rocznicę. Po Eucharystii jej uczestnicy przejdą na plac przed siedzibą OSP Stare Szpaki, gdzie odbędzie się dalsza część galówki. O 13:00 wybrzmi uroczysty apel i nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Zaplanowana uroczystość jubileuszowa będzie niewątpliwie historycznym wydarzeniem dla społeczności lokalnej dlatego w trakcie święta formacji oprócz przemówień okolicznościowych planowane są też dekoracje najbardziej zasłużonych ochotników, złożenie podziękowań partnerom za dotychczasową współpracę i przyjęcie z zabawą taneczną.

– 28 maja oddany zostanie również hołd wszystkim tym, którzy odeszli już na wieczną wartę przed tronem Boga, a którzy mieli swój wkład w założenie i rozwój jednostki. Wspólne świętowanie będzie także okazją do partycypacji miejscowej ludności w kultywowaniu lokalnego folkloru i zwiększenia świadomości na temat dziedzictwa kulturowego wsi. Liczymy, że publiczna galówka będzie formą zachęty kolejnych przedstawicieli młodego pokolenia do wstąpienia w szeregi OSP – dodaje Marek Chwedczuk.

Po ceremonii wręczenia odznaczeń będzie czas na przemówienia okolicznościowe. Na imprezie zaprezentuje się zespół ludowy Marysieńki oraz strażacka orkiestra dęta.

Partnerami wydarzenia są: Samorząd Województwa Mazowieckiego i Gmina Stara Kornica. Łosice.info sprawuje patronat medialny nad imprezą.

Historia OSP Stare Szpaki

Ochotniczą Straż Pożarną w Starych Szpakach utworzono decyzją mieszkańców wsi w 1923 roku. Pięć lat później strażacy przystosowali wóz konny do gaszenia pożarów. W 1930 roku z inicjatywy proboszcza parafii Górki, ks. Wacława Gąski zawiązana została 14-osobowa orkiestra dęta, kierowana przez pana Kapuścińskiego z Platerowa. W roku 1933 wybudowano dom ludowy – pierwszą siedzibę straży. Wówczas powołano także kółko rolnicze. W 1936 roku przy OSP uformowano drużynę sportową, która szybko stała się liderem przeprowadzanych w okolicy zawodów i w kolejnych latach nie miała sobie równych w regionie, a nawet w województwie.

Rok 1957 był szczególny dla druhów ze Starych Szpaków, ponieważ do ich floty trafił pierwszy samochód. W 1984 rozpoczęto budowę Domu Strażaka. Jego otwarcie miało miejsce w 1987 roku, wtedy też szpakowscy ochotnicy otrzymali Stara 200. W 1996 OSP Stare Szpaki włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a w 1998 nadano jej sztandar. Kolejnym ważnym momentem w życiu brygady był zakup w 2014 roku nowego, średniego samochodu pożarniczego marki Mercedes-Benz.

Do tej pory OSP Stare Szpaki dowodziło jedenastu komendantów. Dziś na jej czele stoją: Adam Jakimiuk (prezes) i Marcin Trociewicz (naczelnik). Strażnica zastępu dalej mieści się w Domu Strażaka z 1987 roku. Stacjonują w niej dwa wozy bojowe i 9-osobowy bus. Aktualnie jednostka liczy 50 strażaków. Kilku z nich na co dzień zawodowo służy w PSP. Członkowie ekipy OSP Stare Szpaki posiadają szerokie zaplecze sprzętu ratowniczo-gaśniczego i wiele kwalifikacji, potwierdzonych egzaminami państwowymi.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.