Sprawiedliwi Sarnowscy

23
853

15 grudnia 2021 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Wśród uhonorowanych rodzin, które z narażeniem życia ratowały Żydów podczas Zagłady w czasie II wojny światowej, była też rodzina Sarnowskich z Hołowczyc.

Marianna i Stanisław Sarnowscy z synem Kazimierzem ukrywali w stajni Żydów z Sarnak: Icka Rozenberga z synami Lejbkiem, Motylem i Sepselem oraz Szymona Szonszajna. Przyszli do Sarnowskich w maju 1942 r. gdy Niemcy zlikwidowali getto w Sarnakach, dokonując Zagłady żydowskiej społeczności.

Reklama

Po zakończeniu wojny Szymon Szonszajn mieszkał w Izraelu i przez ponad 40 lat korespondował z Kazimierzem Sarnowskim i jego rodzicami. „Wiem dobrze, że bez pomocy Polaków żaden Żyd nie przeżyłby okupacji niemieckiej” – pisał Szymon Szonszajn w liście z 14 czerwca 1987 r.

Podczas uroczystości wręczenia medali Sprawiedliwych w muzeum Polin, przyznanych przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, obecna była rodzina państwa Sarnowskich, wnuki i prawnuki Marianny i Stanisława Sarnowskiego oraz syna Kazimierza.

MJ

Fot. MJ

 

1. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie 15 grudnia 2021 r. Zbigniew Sarnowski w imieniu rodziny wspomina dziadków Mariannę i Stanisława Sarnowskich oraz ojca Kazimierza. W tle zdjęcie Szymona Szonszajna z małżonką.
2. Marianna i Stanisław Sarnowscy, 1960 r.
3.Medal Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
4. Icek Rozenberg i syn Motel, 1942 r.
5. Szymon Szonszajn, 1942 r.
Reklama
Poprzedni artykułNowy Rok z kinem Helios
Następny artykułPersonalizowane prezenty dla Babci i Dziadka

23 KOMENTARZE

 1. Drodzy rodacy, te zydowskie odznaczenia nie powinny być akceptowane. Jako syn ziemi Łosickiej obserwójący od dawna szkalowanie Polaków z tej ziemi przez Żydów i ich organizacje sugeruje aby spadkobiercy bohaterskich przodków zwrócili te medale. Od paru lat walczę z anglojęzyczną stroną o Łosicach założoną przez Zydów gdzie podawane sa fałszywe i niepełne informacje na temat rzekomej antesemickości Polaków z Ziemi Łosickiej. Ponadto chciałbym żwrócić uwage na książke Oskara Pinkusa „House of Ashes” również pełną nieprawdziwych obrazów Polaków i kłamst zwłaszcza dotyczących 'antysemickości AK’. Jak wspominałem od lat obseróje haniebne ataki środowisk żydowskich na Polskę, w świetle 447 akceptacja jakichkolwiek zydowskich odzanaczeń jest nie do zaakceptowania. Mieszkam od 30 lat na Zachodzie i niestety muszę się często samotnie zmagać z tematem. Ostatnio doprowadziłem do interwencji IPN odnosnie właśnie takich kłamstw w brytyjskiej gazecie Daily Mail.

 2. Przepraszam za błedy ortograficzne i inne we wcześniejszym poście, ale od dziesięcioleci nie używam jezyka polskiego na codzień. Jeszcze raz apeluję do Państwa Sarnowskich, bądzcie bohaterami jak Wasi przodkowie, zwóćcie te zydowskie nic nie znaczące odznaczenia.

 3. moze najlepiej oglosic od razu, ze wszyscy nasi przodkowie, i to juz od zarania dziejow,
  byli wielkimi bohaterami naszej chrzescijanskiej historii,
  wszyscy byli szlachetni, uczciwi, bogobojni, piekni i madrzy, ….. krotko mowiac „pierwszego sortu”
  niech nas oglasza „Swietymi” – Santos subitos ……
  Zreszta „rzadzacy” juz nam wpajaja, ze cala Europa, a nawet caly swiat na nas „czycha”……..

 4. Jakos w wielkim swiecie jest tylko jedna niezwykle krzywdzaca dla Polakow wersja jak „Sasiedzi” Grossa.Paszkwile na Polske I Polakow sa propagowane przez Zydow bez zahamowan. Kto w Polsce w tym partycypuje jest albo ignorantem albo zdrajca. Chodzi mi o prawde I szanse na opinie drugiej strony ktora nie moze sie przebic jak np.Sumlinski.

 5. ciagla ta sama narracja: My sami Swieci …….. Oni sami dranie …..
  chociaz troche myslacy czlowiek wie, ze swiat nie jest zero-jedynkowy,
  i kazdy kto probuje to udowadniac, jest albo naiwniakiem albo zwyklym klamczuchem !!!

 6. No dobrze pokaż te drugie jednynki. Nie znajdziesz ani jednej. Jest jednostrona fałszywa obelżywa propaganda. Właśnie o tym piszę. Proszę czytać zagraniczną prasę. Wykorzystujecie brak świadomości Polaków jak są opisywani przez Zydów na Zachodzie. Czy książka Pinkusa o Łosicach jest znana w Łosicach. My Polacy nie boimy sie prawdy, wy Zydzi tak….widać jak alergicznie reagujecie na prawdę o Jedwabnem. Strach kwik i tupanie nogami. Gzie jest ta „niezależność badań naukowych”. Kiedy aw Polsce Shuddrich blokował ekshumację w Jedwabnem, Zydzi sami domagali sie podobnych ekshumacji w białoruskim Brześciu. żydzi sami fałszują prawdę o holocauście aby na tym zarobić, to haniebny dance macabre na grobach swoich pomordowanych wspólbraci….to są oryginalni negacjoniśći holocaustu

 7. Proponuję też obejżeć i przetłumaczyć dla wszystkich wieo Pinkusa z Youtub jak z uśmiechem opowiada jak łosiccy żydzi pluli na polskie kościoły przed wojna, to nie jest dla niego problem, nawet się z tym nie kryje…

 8. Proponuje też wycieczkę do Palestyny, byłem tam na misji ONZ i widziałem własnymi oczami co jest robione Palestyńczykom. Czy są też jakieś informacje w polsce na temat wandalizowania miejsc świetych i atakach na kapłanów chrześcijańskich przez Żydów ? Musisz o tym czytać w amerykańskich i brytyjskich gazetach. Czy dotarł do Polski apel głów kościołów chrześcijańskich w Jerozolimi ostrzegający o grożbie całkowitego wyrugowania chrześcijąnskiej obecności z Ziemi Świętej opublikowany przed Bozym Narodzeniem ? Gwarantowane, że nie.

 9. typowe, zamiast faktów, tupanie i wycie….znam widziałem na własne oczy wiele razy

 10. jego rodzice, Matka Boska i Swiety Jozef tez byli Zydami,
  i wszyscy apostolowie, i pierwsi chrzescijanie………
  chyba ze to tez jest zydowska propaganda ……

 11. przerzucasz temat na bezpieczne dĺa siebie pole unikajac faktualnej dyskusji….ach jakie to typowe. To takie inne tupanie nogami, to o tym mowilem

 12. Zeby bylo jasne, Zydzi mi nie przeszkadzaja, przeszkadzaja mi zorganizowane haniebne dzialania niektorych group zydowskich

 13. moze obejrzyj to sobie w calosci:
  https://www.youtube.com/watch?v=ZlZzRwf2ryo
  moze jednak przyjmiesz do wiadomosci ze kanali i bandziorow swiat jest pelen,
  uzylem slowa „swiat”, a nie jakies konkretne miejsce na swiecie,
  i nasz kraj nie jest zadnym pod tym wzgledem wyjatkiem ………

  • O to właśnie mi chodzi. Zydowska strona o Losicach jest tego znakomitą ilustracją. Są wspomniane „pogromy” na Żydach w 1920r, ale nie ma pełnych faktów,że Żydzi po prostu zdradzili Polskę i było ich w tym działaniu wielu, co oczywiście musiało wywołać polską reakcję….
   I jest to standartowe działanie. Każde polskie miasteczko na wschodzie ma często kilkanaśćie stron po angielsku tworzonych przez spadkobierców Żydów, którzy w tych miasteczkach mieszkali. I bardzo często są to strony propagandy żydowskiej przeciw Polakom. Te wszyskie akcje „upamiętniania’ pobytu i kultury żydowskiej bardzo często w istocie były akcjami mierniczo-szacunkowymi w wyniku, których jest zgłoszenie się po „domek”.
   Cała Wkipedia jest pełna żydowskich troli fałszujących historie. Proszę przeczytać np. o generale Sosnkowskim…..

   • a dlaczego wnuk spadkobierca, nie moze zglaszac sie po „domek” swoich dziadkow?
    tak jest wszedzie w cywilizowanym swiecie !!!

    • Wnuk zgasza sie dostaje, jeli nie ma 159 lat np. Chodzi o rasistowskie, plemienne, absurdalne 447, przepchniete kolanem ciemną nocą przez Senat USA.
     Absurd jest tym wiekszy, że wyrzucają Palestyńczyków na bruk bez żadnej rekompensaty i zagrabiają ich ziemie. Czynią tak od 10-leci.
     Prawda jest banalnie prosta, wykorzystując swoją pozycję i posiadanie mediów uprawiana jest nachalna, fałszywa propaganda, gdzie jedno prawo jest dla innych a inne prawo dla Zydów. Na to żaden przyzwoity człowiek zgodzić sie nie może. Zydzi odmawiają uznania np. ludobójstwa, któremu poddani byli Ormianie, bo chcą mieć monopol na cierpienie i czerpać z niego polityczne i finansowe korzyści.Dlatego raz jeszcze apeluje do Państwa Sarnowskich- oddajcie te odzanaczenia, bądzcie bohaterami jak Wasi wielcy przodkowie.

     • Wlacz na chwile logiczne myslenie:
      1. Faktem przeciez jest. ze wnuk nie musi miec 159 lat !!!!
      2. Twoja karkolomna logika wskazuje, ze terazniejszoc ma wplyw na przeszlosc. Kompletny absurd !!!!
      3. Zostaw w spokoju Panstwa Sarnowskich.
      Udzielanie pomocy ludziom, w sytuacji kiedy za ta pomoc grozila SMIERC, jest bohaterstwem zaslugujacym na najwyzsze uznanie !!!!

  • Nie znam tego przypadku,
   ale fakty wskazuja na to,
   ze kosciol katolicki, a w szczegolnosci jego hierarchia,
   stracily wszelki autorytet,
   staly sie „zorganizowana grupa przestempcza …………

   • przepraszam za blad ortograficzny:
    „zorganizowana grupa przestepcza”

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.