Mistrzostwo, ręka, oko – snajper armii USA szkolił żołnierzy 5MBOT

0
76

Z początkiem lipca w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zakończył się kurs strzelców wyborowych, snajperów, a także obserwatorów – skierowany do żołnierzy OT,  organizowany z udziałem żołnierzy wojsk amerykańskich i brytyjskich.

Reklama

Była to kolejna odsłona kursu zorganizowanego w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Szkolenie prowadziła kadra instruktorska żołnierzy brytyjskich i amerykańskich z  Batalionowej Grupy Bojowej, która na co dzień stacjonuje w Bemowie Piskim. Wojska sojusznicze już po raz kolejny angażują się w wyszkolenie naszych żołnierzy OT, co pozwala na osiągnięcie dodatkowych zdolności taktycznych.

Szkolenie trwało tydzień, podczas którego żołnierze 5MBOT doskonalili taktykę działań snajperskich, uzupełniali wiedzę z zakresu budowy i eksploatacji sprzętu, balistyki oraz teorii strzału.

 

Żołnierze z 5 Mazowieckiej Brygady OT z udziałem wojsk sojuszniczych wykonywali zadania z zakresu medycyny pola walki, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zaopatrzenia rannego, ewakuacji, a także posługiwania się sprzętem łączności.

Jak mówią nasi sojusznicy, w działaniach snajpera najważniejsza jest inteligencja, a w szczególności kreatywne myślenie, łatwość przystosowywania się do nowych sytuacji – najważniejsze jest używanie swojego intelektu do odpowiedniego postrzegania i wtapiania się w otoczenie. Mentalny hart ducha, aby przetrwać w najtrudniejszych okolicznościach. Z potężnym umysłem wszystko idzie dalej, łatwiej, w tym sprawność fizyczna, ale umysł jest na pierwszym miejscu – mówi jeden z amerykańskich snajperów, biorących udział w szkoleniu.

W kolejnych dniach terytorialsi doskonalili swoje umiejętności snajperskie na różnych dystansach, oddając strzały do tarcz i gongów. Istotnym elementem szkolenia, było wykonywanie zadań na zmęczeniu fizycznym, aby jak najlepiej sprawdzić przystosowanie żołnierzy OT do warunków bojowych, w myśl zasady „im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju.”

Wojska sojusznicze zaprezentowały możliwości bojowe karabinków 5,56 mm i karabinków snajperskich 7,62 mm używanych przez Armię Stanów Zjednoczonych.

Ostatnim etapem, z jakim musieli się zmierzyć terytorialsi, były 48h zajęcia taktyczne z bytowaniem.

Snajper wojsk amerykańskich, podsumowując wspólne szkolenie, stwierdził, że Polscy żołnierze są bardzo profesjonalni i wytrwali – ćwiczyli podstawy, dopóki ich nie opanowali. Mają bardzo dobrze wyszkolonych instruktorów, myślą nieszablonowo, wykorzystując doświadczenie zdobyte w obcym środowisku operacyjnym i mają poczucie misji. Myślę, że w ciągu ośmiu dni nauczyłem się od nich więcej, niż myślałem, że to możliwe. Trening ten był czymś, co będzie wyróżniało się w mojej karierze. Podziękowania kieruję do wszystkich żołnierzy  Wojsk Obrony Terytorialnej.

Foto: 5MBOT
Tekst: Elżbieta OBRĘBSKA,
Rzecznik prasowy,
5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Reklama
Poprzedni artykułSprzedam dobrze prosperującą firmę (cena 850 000 zł)
Następny artykuł„Kino na wakacje, taniej przez aplikację” – akcja sieci Helios!