Miliony na rozwój obszarów wiejskich

0
261

Ponad 3,5 mln zł z UE władze Mazowsza przeznaczą na rozwój obszarów wiejskich w ramach PROW 2014-2020, w gminie Platerów. Dzięki pieniądzom możliwa będzie tam przebudowa stacji uzdatniania wody oraz budowa sieci kanalizacji sanitarnej. Oprócz tego na wsparcie samorządu województwa mazowieckiego może liczyć 26 organizacji i KGW z terenu powiatu.

Jak podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, te środki to bodziec do rozwoju obszarów wiejskich. – Wykorzystujemy do tego każdą możliwość, sięgając zarówno po środki unijne, jak i środki finansowe z naszego wojewódzkiego budżetu. Wspieramy nie tylko duże inwestycje, ale i mniejsze, społeczne projekty, bo rozwój wsi to nie tylko budowa dróg, wodociągów, kanalizacji czy wsparcie rolników. To również projekty, związane z integracją mieszkańców, zwiększaniem aktywności i szeroko pojętym komfortem życia.

Reklama

Członkini zarządu województwa Elżbieta Lanc dodaje, że samorządy lokalne i mieszkańcy chętnie korzystają z dofinansowań w ramach programów wsparcia. – To właśnie dzięki nim współczesna wieś jest atrakcyjna, nowoczesna i w wielu aspektach życia dorównuje ośrodkom miejskim. Sprzyja temu realizacja działań, związanych zarówno z rozbudową sieci wodno-kanalizacyjnej, jak i zaangażowaniem kół gospodyń wiejskich w integrację lokalnej społeczności.

W ramach wsparcia samorząd Mazowsza przeznaczy 3,5 mln zł na przebudowę stacji uzdatniania wody oraz budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Platerowie. Dodatkowo wsparcie od samorządu województwa mazowieckiego w łącznej wysokości 172 463 zł otrzyma 26 organizacji i KGW, działających na terenie powiatu. Warto wspomnieć, że tylko w tym roku na całym Mazowszu dofinansowane zostaną aż 834 inicjatywy kół gospodyń wiejskich na łączną kwotę ponad 5,4 mln zł.

Pieniądze trafią do Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowych Szpakach na rozwój koła gospodyń wiejskich aktywnych społecznie i wyposażenie zaplecza OSP i KGW. Na ten cel organizacja otrzymała 7 tys. zł. Tyle samo otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Starych Szpakach, która również planuje zakup wyposażenia dla miejscowego koła gospodyń w Starych Szpakach. Koło Gospodyń Wiejskich „Boleścianki” w Bolestach otrzymało 7 tys. zł na wzmocnienie swojej działalności poprzez zakup strojów i niezbędnego wyposażenia, a Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Bolesty pieniądze przeznaczy na ogólny rozwój stowarzyszenia.

Kolejne 7 tys. zł trafiło również do KGW Łuzki, które planuje się doposażyć, podobnie jak KGW w Hruszewie „Hruszewianki”. Podobne plany mają gospodynie z KGW w Horoszkach Dużych „Horoszczanki”, które na zakup wyposażenia otrzymały 6,7 tys. zł. Pieniądze otrzymało również Stowarzyszenie „Malowniczy Zakątek Borsuki nad Bugiem”, które otrzymany 1 tys. zł przeznaczy na zakup wyposażenia. KGW w Bejdach planuje natomiast poprawić standard realizacji przedsięwzięć kulturalnych oraz odbudowanie więzi międzypokoleniowych. Na ten cel gospodynie otrzymały 7 tys. zł. Kolejne 7 tys. otrzymało KGW Świniarów na projekt ph. „Akcja integracja”.  KGW w Klepaczewie „Nadbużanki” zaplanowało zakup wyposażenia za kwotę 6,9 tys. zł. Kolejne 7 tys. trafiło do KGW w Klimach, które przeznaczy pieniądze na realizację projektu ph. „Gotujemy i bawimy się razem!”, podobnie jak KGW w Czuchlebach na realizację projektu ph. „W Czuchlebach działamy i życie ożywiamy!”

Wparcie w wysokości 7 tys. zł otrzymała również Ochotnicza Straż Pożarna w Starych Łepkach, która planuje doposażenie kuchni OSP w Starych Łepkach podobnie jak KGW MEGA w Starych Łepkach, oraz OSP w Borsukach i w Chlebczynie. KGW „Nie-zapominajki” w Hołowczycach Kolonii otrzymało na zakup wyposażenia 6,6 tys. zł, a Nadbużańskie Stowarzyszenie „Przyjazne Mierzwice”  – 5 tys. zł. Kolejne pieniądze na zakup wyposażenia trafiły też do KGW w Mierzwicach – 6,5 tys. zł, OSP w Hołowczycach – 6,7 tys. zł,  OSP  w Sarnakach – 6,9 tys. zł, OSP w Starych Mierzwicach – 6,9 tys. zł i Stowarzyszenia Chlebczyn – 7 tys. zł. OSP w Czuchlebach z 7 tys. zł zrealizuje projekt ph. „Chronimy i integrujemy!”, a KGW w Szydłówce 7 tys. zł przeznaczy na realizację projektu ph. „Hej Szydłówka bierzmy się do pracy!”.

Fot. Miniatura Wpisu KGW W Czuchlebach/Facebook

Reklama
Poprzedni artykuł3 tys. zł na zakup książek z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Następny artykułstare maszyny rolnicze