Mazowsze solidarne z Ukrainą

65
691

Specjalny pociąg dla Uchodźców, zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy, pomoc psychologiczna oraz rehabilitacja dla dzieci, milion złotych z budżetu Mazowsza na pilną pomoc oraz specjalny projekt unijny – samorząd Mazowsza angażuje się w pomoc dla mieszkańców Ukrainy uciekających przed wojną.

Mazowsze zrywa współpracę z rosyjskimi obwodami

Reklama

Zarząd oraz radni województwa mazowieckiego podjęli decyzję o zerwaniu współpracy z obwodami rosyjskimi – obwodem moskiewskim, obwodem smoleńskim oraz dumą obwodu moskiewskiego. Jak podkreślił marszałek Adam Struzik wobec bezprecedensowego ataku Federacji Rosyjskiej na demokratyczny Naród Ukraiński dalsza współpraca z obwodami rosyjskimi nie może być pod żadnym względem kontynuowana. – Jesteśmy całym sercem z naszymi sąsiadami. Deklaruję, że będziemy udzielali potrzebnego wsparcia i pomocy. Ginie coraz więcej ludności cywilnej, co tym bardziej skłania do zaprzestania jakiejkolwiek współpracy z Federacją Rosyjską. Zwłaszcza, że od kilku lat z uwagi na prowadzoną przez stronę rosyjską politykę, jakiekolwiek kontakty ustały.

Marszałkowskie szpitale gotowe do współpracy, wsparcie psychologiczne dla dzieci

Marszałkowskie szpitale przygotowują się na przyjęcie pacjentów z Ukrainy. W placówkach będzie wskazany specjalny kontakt dla Obywateli Ukrainy. Obsługiwać będą go ukraińskojęzyczni pracownicy. – Również w naszym szpitalu wojewódzkim pacjenci z Ukrainy będą mogli uzyskać pomoc medyczną w swoim ojczystym języku – informuje wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Dodatkowo w Warszawie, w przychodniach Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii na Koszykowej 79 B, dzieci i młodzież z Ukrainy będą mogły liczyć na bezpłatną pomoc psychologiczną i psychiatryczną. To niezwykle ważne, bo trauma związana z wojną i ucieczką z kraju jest szczególnie destrukcyjna dla najmłodszych.

Mazowsze uruchamia również bezpłatną rehabilitację dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Pacjenci będą przyjmowani w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu. Działania są już uzgodnione z NFZ, a wszystkie świadczenia są bezpłatne. Co ważne, koordynatorką tego wsparcia jest doświadczona lekarka z Ukrainy pracująca w centrum.

Miliony od Mazowsza dla Ukrainy

Władze województwa rozpoczęły prace nad specjalnym projektem unijnym, którego celem ma być długofalowe wsparcie Uchodźców przebywających na terenie Mazowsza. Będzie on obejmował pomoc psychologiczną, zapewnienie asystentów rodzinnych, wsparcie zakwaterowania, kursy języka polskiego, a także zapewnienie miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci. Na jego realizację samorząd Mazowsza chce przeznaczyć 15 mln zł z UE. – Chcemy pomóc samorządom lokalnym, które dają schronienie mieszkańcom Ukrainy. W ramach tego wsparcia będzie można m.in. pokrywać koszty zakwaterowania, zakupu środków higienicznych czy ubrań. Projekt będzie realizowało Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego, Elżbieta Lanc.

Samorząd Mazowsza przeznaczył również milion złotych z budżetu województwa na pilną pomoc dla Ukrainy.

Pociąg humanitarny do granicy

Zarząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o uruchomieniu specjalnego pociągu humanitarnego w barwach Kolei Mazowieckich, który pomaga w transporcie Uchodźców z Ukrainy. Co ważne osoby przewożone pociągiem KM mogą liczyć na wsparcie ze strony lekarza, pedagogów, pielęgniarek i tłumacza. – Sytuacja wymaga pełnej mobilizacji i zaangażowania. Decyzje muszą zapadać w trybie pilnym, tak aby jak najwięcej mieszkańców Ukrainy mogło otrzymać pomoc. Dlatego zdecydowaliśmy o uruchomieniu pociągu humanitarnego – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Zbiórka darów

W urzędzie marszałkowskim zorganizowana została zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla mieszkańców Ukrainy. Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego kontaktowała się w tej sprawie z partnerami z Ukrainy. Rozmowa dotyczyła najpilniejszych potrzeb. – Sytuacja na Ukrainie jest dramatyczna. Mieszkańcy są przerażeni, ale też zdeterminowani do obrony Ojczyzny. Rozmawialiśmy o potrzebach i o tym, jak Mazowsze może ich wspomóc w tej strasznej sytuacji. To czas próby dla wszystkich, również dla nas, samorządowców. Trzeba stanąć na wysokości zadania – podkreśla Janina Ewa Orzełowska.

Materiał sponsorowany

Reklama
Poprzedni artykułKrwiodawcy oddali ponad 13 litrów krwi
Następny artykułkupię ciągnik ursus C330,C360–3p,MF,T25,MTZ

65 KOMENTARZE

 1. Patryk Słowik
  Wczoraj, 08-03-2022 14:29
  Boże, chroń polski rząd i pana premiera, który własnymi rękoma pomógł milionowi Ukraińców [OPINIA]
  Brak obozów dla uchodźców – zasługa rządu. Pomoc humanitarna wysłana do Ukrainy – sfinansowana przez rząd. Pieniądze na utrzymanie naszych nowych towarzyszy – da rząd. Wszystko: rząd, rząd, rząd.
  Przepraszam, nie wytrzymałem. Jestem słabym człowiekiem. Obiecywałem sobie kilka dni temu, że będę dbał o budowanie wspólnoty, a nie tworzył podziały. Mówiłem sobie: „Patryk, politycy czasem robią lepiej, często gorzej, ale odpuść im teraz; teraz ważny jest los Ukraińców”.
  Jednak nie potrafię. Gdy posłuchałem kocopołów wygadywanych przez premiera Mateusza Morawieckiego, przez wicepremiera Henryka Kowalczyka, przez mniej znanych polityków Prawa i Sprawiedliwości – nie mam sił.
  Gdy odkryłem, że w specustawie uchodźczej „zaszyto” przepisy o bezkarności premiera i jego kolegów za nielegalne czyny popełnione w czasie pandemii COVID-19 – straciłem jakiekolwiek złudzenia, że rządzącym chodzi o cokolwiek więcej niż własną bezkarność i polityczne złoto.
  Obóz kłamców
  Henryk Kowalczyk, wicepremier, powiedział dziś w Sejmie, że brak obozów dla uchodźców to zasługa rządu.
  To nie zasługa setek tysięcy Polaków, którzy przyjęli Ukraińców do swoich domów. To, w tym miejscu powinno być znane przekleństwo, zasługa rządu. Niech Ukraińcy i Polacy będą wdzięczni Kowalczykowi i Morawieckiemu, że Kowalski, Nowak, Pawlakowa i Wronówna zaprosili pod swój dach uciekających przed wojną ludzi.
  Panie Kowalczyk, nie podpinaj się pan pod otwarte serca Polaków. Lepiej pan pojedź na warszawskie dworce, zarządzane przez spółkę Skarbu Państwa, i – pardon – idź pan do kibla. I gdy sobie zażyczą 3 zł za wejście, weź pan zadzwoń do kogo trzeba i załatw, żeby ci biedni ludzie mieli możliwość darmowego skorzystania z toalety. Bo przez ostatnie dni płacili za wstęp do niej wolontariusze. I to wcale niezwiązani z rządem.
  Wcześniej politycy PiS, z premierem Morawieckim na czele, przekonywali, że to rząd finansuje paczki dla uchodźców wysyłane do Ukrainy. Takie słowa to jak strzelić tysiącom Polaków w pysk.
  Glejt dla polityków
  W projekcie specustawy uchodźczej, nad którą właśnie pracuje Sejm, „zaszyta” została bezkarność za niegospodarność związaną z pandemią COVID-19.
  Tak, właśnie tak – bezkarność za pandemiczne przekręty w ustawie tworzonej dla dzielnych Ukraińców.
  Wczoraj na Twitterze zadałem pytanie premierowi Morawieckiemu: jak nazwać człowieka, który do projektu ustawy o pomocy dzielnym Ukraińcom, wpycha „po cichu” przepis o bezkarności dla swoich kumpli za bezprawne działania związane z pandemią COVID-19?
  Dziś rano premier publicznie opowiadał bajki, że to przepisy jak dla strażaków. Bo strażak nie może się martwić wybiciem szyby, gdy trzeba uratować życie człowieka.
  To prawda – strażak się nie zastanawia. Tylko, masz ci los, w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej nie ma żadnego przepisu o bezkarności za zbicie szyby.
  Mądrze skomentował to tłumaczenie prof. Robert Gwiazdowski: „Uprzejmie informuję pana premiera, że jak strażak wybije szybę w palącym się domu, gasząc pożar, to nie popełnia czynu zabronionego. A jak za***** przy okazji pieniądze z szuflady – to popełnia”.
  Premier stwierdził, że przepisy o bezkarności są potrzebne.
  Dlaczego zatem są w projekcie ustawy, ale nie wspomniano o nich w uzasadnieniu? Dlaczego rzecznik rządu nie odpowiedział na moje pytania o te przepisy, gdy tylko o nich się dowiedziałem?
  Dlaczego bezkarność covidową wpisuje się do ustawy dotyczącej pomocy uchodźcom?
  Skąd ten wstyd, skoro to potrzebne przepisy?
  Chociaż nie, to źle postawione pytanie. Rząd w ostatnich dniach pokazał, że nie ma jakiegokolwiek poczucia wstydu i zażenowania. Wszystkie zasługi są ich. Boże, chroń premiera!
  Napisz do autora: Patryk.Slowik@grupawp.pl

 2. bravo panie Patryku !!!!
  ten pis-owski rzad od samego poczatku swego istnienia,
  wykazal sie niespotykana w dziejach wspolczesnej Polski PODLOSCIA !!!!
  swoimi populistycznymi gloszonymi przez „kur-wizje” haslami oglupia i oszukuje ludzi,
  niszczy Nasz kraj, bedziemy odczuwac tego konsekwencje przez wiele lat,
  oczywiscie te klamczuchy zloza wine za wszystko na wojne i Unie Europejska,
  musimy sie ich pozbyc jak najszybciej !!!!!

 3. czy ktos obejrzal wczorajsze wystapienie p. Glapinskiego ?
  to nastepny Morawiecki, wie wszystko i na wszystkim sie zna,
  oni obaj chyba doradzali krolowi Jagielle podczas bitwy pod Grunwaldem …………..

 4. jeszcze niedawno intektualisci PiS-u mowili ze Unia to „jakas wyimaginowana wspolnota”
  ze „nikt nam nie bedzie mowil w obcych jezykach co mamy robic”
  ze „Bruksela nas nie bedzie okupowac” ………..
  pewnie sie teraz ciesza ze Putin nas wkrotce wyzwoli !!!!!!

 5. Uwaga, Uwaga, wiadomosc z ostatniej chwili !!!!
  zbawiciel Rzeczypospolitej, pan prezes Jaroslaw K.
  wraz ze swoim doradca, panem Mateuszem M. udali sie na Ukraine …..
  powtorzy sie sytuacja spod Grunwaldu w 1410 roku,
  wlasnie tam, dzieki wspanialemu doradztwie Mateusza,
  krol Wladyslaw Jagiello pokonal Krzyzakow !!!!!
  chwala bohaterom !!!!

 6. Hejterzy władzy a co powiecie na fakt, że w 2015 UE przeżywała „kryzys migracyjny” z powodu napływu do CAŁEJ EUROPY 1 miliona uchodźców socjalnych? Wtedy to zachodnie państwa europejskie finansowo wspierały Grecję, Włochy w przyjmowaniu uchodźców, nakładali obowiązek przyjmowania określonych kwot uchodźców przez każdy z krajów UE w zależności od dochodu.

  A TERAZ CO? Do Polski w ciągu 14 dni trafia PONAD milion uchodźców wojennych z Ukrainy i co robi Parlament UE? Nakłada na Polskę kolejne kary, a kibicują jej – a jakże – „polscy” europarlamentarzyści z Panem Millerem, Cimoszewiczem i Borowskim – spadkobierców PRL – na czele!

  Kto tu jest ZDRAJCĄ i „r…ską onucą? Co Europa robi aby zakończyć koszmar Ukraińców? Co robi aby pomóc Polsce w opiece nad ponad milionem ukraińskich uchodźców? Dalej rozczulajcie się nad ustawami i covidem, piłujcie rząd, na pewno na tym zyskamy….

   • Tylko na tyle Cię stać? Jak widać, nie ma co liczyć na rzeczową dyskusję z opłaconymi trollami.

    W przeciwieństwie do Ciebie nie mam interesu ani w hejtowaniu ani w obronie rzędu. Pluj dalej, pożyteczny r..ski (czy niemiecki?) idioto.

  • na wszelki wypadek chcialbym przypomniec,
   ze ci „uchodzcy socjalni” jak ich nazwales panie Rybaku,
   wedlug owczesnej Pis-owskiej propagandy,
   niesli ze soba wszy i niebezpieczne patogeny
   chcieli nas zarazic jakimis pasozytami i chorobami,
   ale na szczescie zbawca narodu, pan Prezes Jaroslaw K. wtedy nas „uratowal”
   nie przyjelismy wtedy NIKOGO !!!!!!!!

 7. ale czy oni pojechali tam,
  zeby bronic Ukrainy przed okupacja brukselska czy moskiewska ?
  bo juz sama nie wiem …….

  • „oni” wykazali się większą odwagą i odpowiedzialnością za kraj i Europę niż reszta Twoich idoli

   • ci „oni”, to jeszcze kilka dni temu mobilizowali w Warszawie i Madrycie
    cala europejska, proputinowska koalicje do walki z Unia Europejska ………

    • Piszesz o pro niemieckich Niemcach i Francji?
     No bo kto tu jest proputinowski?
     Ten co próbuje zdywersyfikować dostawy surowców do swojego kraju z różnych źródeł (czytaj budowa przez polski rząd Baltic Pipe i gazoportu w Świnoujściu) czy może ten co współfinansuje budowę przez Gazprom (rosyjska firma) gazociąg omijający całą Europę Środkową?

     Niektórzy europejscy politycy jak Macron francuski prezydent) i Gerharda Schrödera (były niemiecki kanclerz obecnie od 2017 szef rady dyrektorów w rosyjskim koncernie naftowym „Rosnieft”) zamiast z prezydentem Ukrainy wolą spotykać się z Putinem, Cioteczko…

 8. faktem jest, ze wczoraj pan prezes swoja obecnoscia w Kijowie,
  powstrzymal atak rosyjskiej piechoty na to miasto,
  chwala bohaterowi …….

 9. Niektórzy europejscy politycy jak Macron (francuski prezydent) czy Gerhard Schröder (do 2005 r. niemiecki kanclerz obecnie od 2017 szef rady dyrektorów w rosyjskim koncernie naftowym „Rosnieft”) zamiast z prezydentem Ukrainy wolą spotykać się z Putinem…

 10. to jak dzialaja aktualnie Francuscy politycy, niech ocenia sami Francuzi,
  jak postepuja Niemieccy, niech ocenia sami Niemcy,
  nasz wplyw na ich dzialanie jest zaden,
  my mamy prawo oceniac dzialania naszych pisowskich politykow,
  a ci sklucili juz nas z calym swiatem, jestesmy w konflikcie ze wszystkimi,
  jeszcze niedawno kiedy Rosja zbierala sily na wojne z Ukraina,
  przypuscili atak frontalny na naszego sojusznika z USA,
  byc moze jutro naszym wrogiem stanie sie nawet Baltyk …….
  jedno jest pewne: takich drani jak te ktore nami aktualnie rzadza,
  jeszcze w „nowej Polsce” nie bylo,
  jedyne co im przyswieca to zachowanie wladzy za wszelka cene,
  ta wojna to dla nich juz nie „polityczne zloto” jak pisal pan Dworczyk,
  ale „polityczny diament”
  robia wszystko to, co juz zrobil Putin w Rosji,
  chca bezkarnie krasc i nas oklamywac,
  a wszystko przyozdobione jakimis haslami o patriotyzmie i obronie chrzescijanstwa,
  robia to co wszystkie dyktatury tego swiata ……..

  • Powielasz propagandę naszych „niemieckich” przyjaciół serwowaną w rzekomo „polskich mediach”. Rzucasz hasła bez konkretów.

   Ten „skonfliktowany” z „całym światem” premier właśnie wrócił z Kijowa ze WSPÓLNEJ wizyty z premierem Czech i Słowenii.
   Pilnowanie swoich interesów to nie konflikt tylko polityka. A jak widać jak przychodzi co do czego to bez łaski współpracują z nami niemal wszystkie kraje Europy środkowo-wschodniej.

   Budowa Baltic Pipe i Gazoportu w Świnoujściu jest jak się teraz okazuje jednym z lepszych przykładów troski aktualnego rządu o kraj. Jeśli tego nie widzisz, to chyba faktycznie nie ma o czym dyskutować.

   • z tego co wiem, to Gazoport w Swinoujsciu zostal zbudoway w latach 2006-2015,
    a wiec w przewazajacej mierze za rzadow PO,
    i jeszcze na dodatek skorzystal z dotacji Uni Europejskiej,
    (o zgrozo, znowu ta Unia)
    oczywiscie Pis-owskie media o tym milcza,
    przeciez dla nich Unia Europejska to „brukselska okupacja”………..

    • Decyzję o budowie Gazpoortu podjął (o zgrozo) PiSowski rząd Marcinkiewicza w 2006r. Być może to był jeden z powodów :obalenia” tego rządu (ale to juz moja hipoteza). Jak przebiegała budowa gazoportu za PO trafnie opisuje rozmowa ministrów tej partii, poniżej fragment;
     „- No i co, uważasz, że nie zdążą z tymi instalacjami tam?
     – Wiadomo, że nie zdążą.
     – Na pewno nie zdążą?
     – Kur**. Oni teraz mówią o jesieni 2015, a na mieście mówią coś o 2017. […] No i wiesz… Ale tego się nie udaje ustalić.”
     Rozmowa Andrzeja Parafianowicza, b. wiceministra finansów i wiceprezesa PGNiG, ze Sławomirem Nowakiem, b. ministrem transportu, obaj z PO. Polecam https://energetyka24.com/krotka-historia-pewnego-gazoportu-komentarz
     Gdyby nie ponowne rzady PiS być może gazoport do dzisiaj byłby w trakcie budowy…

     Koncepcja Baltic Pipe powstała w 2016 roku. O zgrozo również za pisowskuego rządu.

     Oczywiście niemieckie i rosyjskie media o tym milczą…, o czym najlepiej świadczy twój komentarz.

    • Twoje wywody o Gazoporcie to typowa pIs-owska dezinformacja.
     PiS w 2015 roku odziedziczyl gotowa juz inwestycje. Oczywiscie nadali jej imie Lecha Kaczynskiego.
     Wiec pis-owskie zaslugi w tej materii sa wlasciwie zadne !!!!!

     Koncepcja Baltic Pipe owszem byla trafna. Przynajmniej tam im sie powiodlo.
     Na szczescie od czasu do czasu cos im sie uda.

     A moze Ci przypomne historie elektrowni w Ostrolece.
     PiS krytykowal poprzedni rzad PO-PSL ze zrezygnowal w 2012 roku, z budowy tego bloku C, jako inwestycji nieoplacalnej juz wtedy . Pani Szydlo, minister Tchorzewski i Sasin oraz Andrzej Duda, jeszcze wtedy kandydat w wyborach prezydenckich, zapewniali w 2015 roku, ze to absolutna koniecznosc, wznowienie budowy mialo nam zapewnic niezaleznosc energetyczna i dobrobyt. Trwalo to az do 2020 roku. I co ?. Wlasnie burza to co zbudowali,……… 1.5 mld strat.
     Niestety nie mielismy tyle szczescia z:
     „milionem samochodow elektrycznych”,
     „trzema milionami tanich mieszkan”,
     „miliardem nowo posadzonych drzew”. (raczej sporo ich wycieli)

     Jest jeszcze CPK za 50 mld. Az strach pomyslec jak to sie skonczy.
     Na razie ciagle napychaja sobie wlasne kieszenie ……………..
     – Narazili nas na Unijne finansowe kary, (0.5 mln € dziennie)
     tylko dlatego ze nie potrafili dogadac sie w sprawie elektrowni Turow.
     – Klamali nawet podczas rozmow z Czechami, mowiac oczywiscie ze to ich wina. (albo „wina Tuska”)
     – Bedziemy placic kary za lamanie Konstytucji, i to tej naszej z 1997 roku
     (1 mln. € dziennie)
     – Mamy rekordowa inflacje bo nadrukowali miliardy zlotowek aby okrasc nas z naszych oszczednosci.
     Czekam tez na te obiecane tysiace zlotych doplat na moje tuczniki i krowy. Pewnie zloza wine znowu na Unie. Tylko ze teraz za polityke rolna Uni odpowiada pan Wojciechowski, Moze byc trudno bo on tez z pis-u. Ale pewnie cos wymysla ………….
     Maja przeciez Kur-wizje, Radio Maryja i telewizje Trwam ……..
     Przykladow jest „bez liku”; Trudno je wszystkie wyliczyc.
     Jeszcze trudniej zapamietac.
     Pozdrawiam,

     • Fakty są takie, że Gazoport powstał dzięki trafnym decyzjom rządu PiS w 2006 r. Podobnie jak Baltic Pipe.
      Nie zmienia to faktu, że obecny rząd nie jest idealny i popełnia masę błędów. Jednocześnie jest najlepszym rządem jaki mamy od czasu transformacji w 1989 r.

     • tylko ze dzieki temu pis-owskiemu rzadowi
      codziennie rano budzimy sie z reka w nocniku,
      a bedzie jeszcze gorzej …….

     • Gdyby nie ten rząd juz dawno miałbyś ten nocnik na głowie i pewnie jeszcze byś bił brawo.

     • Widzę, że wolisz Millera, Cimoszewicza i Borkowskiego – kompleks kawiorowej lewicy?

  • Wybacz ale nie przekonują mnie prywatne pseudo-psychoanalityczne opinie 85- letniego dyplomaty z wykształcenia ekonomisty, który od 10 roku życia mieszkał poza Polską m.in. w Kanadzie i USA. Nie doświadczył ani piekla II wojny światowej ani komunizmu. Takie opinie z perspektywy luksusowego życia w Ameryce są wręcz żenujące.

   • oczywiscie, wolisz sluchac bredni Macierewicza o zamachu, sztucznej mgle, wybuchach i dobijaniu rannych ……….

    • „j……..S” rozszyfrowałeś mnie, idź odbierz dolę od zleceniodawcy 😂😂😂
     Zdradzę Ci sekret, czytaj różne źródła i SAMODZIELNIE wyciągaj wnioski. Lepiej na tym wyjdziesz a i resztki rozumu może ocalisz.

     • OPINIO,
      to w koncu co ustalily te twoje „Zrodla Wiedzy” ?
      czy to byly wybuchy czy raczej sztuczna mgla ?
      a moze to byla ta „elektromagnetyczna bron Antka” ?
      ktos powiedzial nawet, ze to bylo dzielo „Antychrysta” ………
      a raportu podkomisji jak nie bylo, tak nie ma !!!!!!!!!

 11. jestem ciekaw kto sie kryje pod pseudonimem „opinia”
  to musi byc ktos „bardzo swiatly” ……….

 12. sa w Europie dwa panstwa,
  w ktorych Konwencja Praw Czlowieka nie obowiazuje,
  do niedawna to byla tylko Rosja,
  od kilku dni dolaczyla do niej Polska,
  dzieki ci PiS ………….

  • Chyba sam nie wierzysz w to co piszesz. Ile masz płacone za plucie na swoją Ojczyznę?

   • poniewaz nie wierze w brednie Macierewicza o zamachu
    jestem pewnie „drugim sortem”
    albo moze nawet „zdradziecka morda” …………

   • ….c.d…….
    czolowy propagandzista PiS-u pan Jacek K. mowi : „ciemny lud wszystko kupi”
    a jezeli nie dasz sie oszukac, to jestes zdrajca narodu,
    Putin poszedl jeszcze dalej, dolozyl 15 lat wiezienia ………

 13. czy ktos moze wie co sie aktualnie dzieje z Solidarnoscia Piotra Dudy i im samym ?
  ich przerazajaca cisza staje sie nie do znisienia …………….

 14. chyba wiem,
  on nie milczy, on zbiera stare opony,
  kiedy PiS przegra wybory w 2023 roku,
  beda je palic na ulicach Warszawy ………….

 15. Uwaga, uwaga, nowa „inicjatywa” PiS-u,
  Chca poprawiac Konstytucje, pewnie przy okazji bede przepychac jakies „cwaniactwa”:
  – bezkarnosc dla Pis-u, (za wszystkie przekrety i lamanie Konstytucji tej, ktora obowiazuje)
  – moze wprowadza przewodnia role partii PiS w kraju, (tak jak to bylo z PZPR w PRL-u)
  – cos o nowych zasadach wyborczych, (zeby ich juz nigdy nie przegrac,)
  – moze cos aby pozbyc sie TVN (zeby miec monopol na informacje i patriotyzm)
  – opanowac w koncu sadownictwo (sprawiedliwosc bedzie wtedy zawsze po ich stronie)
  Twierdza ze brakuje w budzecie pieniedzy, a przeciez mowili ze wystarczy nie krasc,
  Ich skarbnik, pan Glapinski mowil ze pieniedzy jest tyle ze „ho-ho” (albo i jeszcze wiecej)
  Wojna jest dla nich „politycznym zlotem” i pretekstem do wszystkiego …….
  Zobaczymy czy „ciemny lud to kupi ?

 16. Uwaga, Uwaga,
  podobno pan prezes Kaczynski odkryl jakies powiazania miedzy „zamachem” smolenskim,
  a toczaca sie wojna w Ukrainie …….
  byc moze zacznie sie nowy sezon serialu w rezyserii Antoniego Macierewicza
  pod tytulem: „Zblizamy sie do prawdy”

 17. wedlug najnowszych informacji,
  juz za kilka dni, poznamy „prawde o smolensku”
  Kaczynski juz ja zna !!!!! (ale nie moze jej jeszcze zdradzic)

 18. Czyżby ANONIM wyjechał już na Kubę albo do Brukseli ?(a może już jest w Łukowie/Tworkach)… bo coś ucichł.

  • jestem, jestem,
   ale sciga mnie Glap-inflacja i czekam na kielbase wyborcza ………

 19. po 12 latach od katastrofy lotniczej, sekta smolenska zaczela bardzo przysypiac,
  musialy nagle rano zawyc syreny aby ja obudzic, zobaczymy co pan prezes oglosi dzisiaj wieczorem,
  moze nieistniejacy raport Antoniego stanie sie lektura obowiazkowa w szkole,
  to na pewno zwiekszy jej „patriotycznosc” ………..

 20. i powiedzial co wiedzial ……….
  ten zgrzybialy i niedolezny starzec znowu jest blisko „prawdy” ????
  te same brednie i „dzien swira” ciagle trwa ………….
  godne pozalowania ……

 21. jezeli Ruscy zabili nam prezydenta w 2010 roku, i sa tego niezbite dowody,
  to czy my, i cale NATO jestesmy z nimi w stanie wojny ????
  Bo jezeli nie, to nasz milosciwy Pis-owski rzad dopuscil sie zdrady stanu !!!!!!!
  Powinni isc siedziec, i to jak najszybciej ………….
  Panie Ziobro, niech pan dziala !!!!!!!!!!!

 22. uwaga, uwaga, jest nowa „prawda”,
  jeszcze niedawno odpowiedzialnoscia za inflacje w Polsce PiS oskarzal Unie,
  od wczoraj jest nowa narracja, winna jest wojna w Ukrainie i wybuchy na Sloncu,
  czekam na ciag dalszy…………

 23. Slyszalem ze Ukraina stara sie o przyjecie do Uni Europejskiej,
  Mam nadzieje, ze Pis-owscy politycy ostrzegna Ukraincow przed wstapieniem do tej wrogiej,
  „wirtualnej wspolnoty”, (jak mawial pan Prezydent A. Duda),
  i ochronia ich przed „brukselska okupacja” (jak mawial wyjatkowy intelekt PiS-u, pan M. Suski) ……..

 24. Wczoraj 29.04, sad w Lublinie odrzucil prosbe pis-owskiej prokurature o aresztowanie Romana Giertycha,
  byl to juz 35-ty wyrok w tej sprawie, tym razem ostateczny z prawnego punktu widzenia,
  a wiec po pis-owskim „sukcesie dyplomatycznym” 1:27 sprzed lat w sprawie D. Tuska,
  mamy kolejny pis-owski „sukces” , tym razem 0:35, (oczywiscie TVP Kur-wizja o tym milczy)
  nie jestem zwolennikiem Leszka Mullera, ale jego prorocze okrelenie: „jest pan zerem panie Ziobro”
  sprzed lat, bylo bardzo trafne !!!!!

 25. trzeba przyznac, ze Pis-owski elektorat stal sie ostatnio bardzo dyskretny na tym portalu,
  a szkoda, ich poprzednie ryposty byly wiele mowiace ………

 26. wczoraj 1 maja, mielismy 18-ta rocznice przystapienia Polski do Uni Europejskiej,
  byl to decydujacy krok, ktory pozwolil wtedy Polsce, „zacumowac” do swiata cywilizacji zachodu,
  i dal nam szanse odciac sie tym samym, od swiata wschodu,
  byl to dla nas moment HISTORYCZNY !!!!!!
  Jak Pis-owska wladza potraktowala ta rocznice ? Otoz przemilczala ja calkowicie,
  Wyraznie, przynaleznosc nasza do swiata zachodniego jest „sola w oku” tej wladzy.
  Nawet w obliczu zagrozenia wojna ze wschodu, Unia Europejska jest dla nich wrogiem numer 1,
  Pomyslmy o tym, kiedy nastepnym razem pojdziemy do urn wyborczych ……..

 27. wczoraj odnotowalismy nowy sukces PiS-owskiej wladzy,
  ta wspaniala policja, ktora potrafila zatrzymywac, bic i lamac rece kobietom,
  kiedy te manifestowaly jeszcze niedawno, pokojowo na ulicach caleko kraju,
  wczoraj nie potrafila obronic ambasadora Rosji na cmentarzu,
  te pis-owskie „dyplomatolki” jeszcze nie wiedza, ze ambasador obcego kraju, nawet takiego jak Rosja,
  jest nietykalny i musi byc chroniony !!!!!
  oni potrafia wysylac na Zoliboz, cale bataliony policji na odsiecz wielkiemu prezesowi, szkodnikowi Polski,
  i zapewne dzisiaj wystawia tysiace funkcjonariuszy na oslone pochodu „sekty Smolenskiej”,
  wczoraj byli grzeczni jak „aniolki charliego”……….
  na Kremlu znowu pija szampana, dostali swieze paliwo dla swojej propagandy ………..
  beda opowiadac o neofaszyzmie w Unii Europejskiej, ………
  no wlasnie ……..znowu ta zla Unia …………..wszystko staje sie logiczne, i zaczyna nabierac ksztaltow ……….
  panowie z Kurwizji TVP, do dziela ………….to na pewno byla „wina Tuska”………

 28. Czy ktos zadal sobie moze trud, i policzyl ile razy w ciagu jednego dnia, w tzw. Telewizji Publicznej
  (w rzeczywistosci Pis-owskiej Kurwizji), jest cytowane nazwisko Donalda Tuska ?
  Ja nie liczylem w ciagu calego dnia, bo to jest fizycznie niemozliwe dla normalnego czlowieka,
  ale ktos policzyl, ze tylko sam pan Zbigniew Ziobro, w swoim polgodzinnym wystapieniu sprzed wczoraj, wymienil nazwisko pana Donalda Tuska 35 razy !!!!!!
  przeciez ta pis-owska holota, traktuje Donalda Tuska, jak „terminatora ich podlej wladzy” ………….
  Panie premierze Donaldzie Tusku, niech Pan uwaza na siebie,
  oni sa zdolni do wszystkiego ………….

 29. wyglada na to, ze bedziemy mieli nowy, Pis-owski model rodziny,
  matka z dzieckiem to zadna rodzina….
  stary dziad z kotem to bedzie dopiero prawdziwa rodzina !!!
  przynajmniej tak definiuje to nowa poprawka do „Pis-owskiego, nowego podatkowego ladu” ……………..

 30. jako emerytka przyjme 14-ta i kazda nastepna emeryture, jednoczesnie nigdy nie zaglosuje na PiS,
  bo na moja emeryture pracuja moje dzieci, a PiS tylko mnie okrada …………

 31. Takie pomaganie bez pomyślenia to idiotyzm. Większa część naszego społeczeństwa to ślepi, naiwni idioci. Ukrainiec ma więcej przywilejów w Polsce niż Polak. Błyskawiczny dostęp do lekarzy, mieszkania socjalne itp. prawie od ręki, kiedy Polak musi czekać na takowe latami. Jedzenie za free, pieniądze za free, opieka medyczna za free. Nie ponoszą żadnych kosztów a opłaty, politycy przenoszą na nas, na obywateli, którzy i tak ledwo koniec z końcem wiążą. Kpina! Antyukraińskie nastawienie niedługo wywali skalą przez dach.

  Ukraińcy, którzy do nas przyjechali są bezczelni. Oto kilka przykładów z życia, mojego osobistego doświadczenia jak i relacji znajomych. Miasto Siedlce:

  -Kaufland, ul. Sokołowska: Na wejściu do sklepu stoją koszyki do których klienci mogą wrzucać produkty a następnie te są pakowane do kartonów i wysyłane do Ukrainy dla osób, które tam zostały i są w ciągłym zagrożeniu i potrzebie. Do sklepu wchodzi kilkoro roześmianych ukraińców, wyciągają torby z plecaka i ładują do nich z koszy dary, które miały być wysłane dla potrzebujących za wschodnią granicą. Uhahani wychodzą ze sklepu.

  -Salon kosmetyczny: Do salonu wchodzą 2 odpindrzone ukrainki, którym rzęsy aż zakrywały czoło. Podchodzą do pracowniczki, mówią że chcą sobie zrobić paznokcie i że za to nie zapłacą… Na pytanie „Dlaczego?” odpowiedziały, że są z Ukrainy i im się należy.

  -Siedzę sobie w mieszkaniu po pracy, robię obiad, dzwoni domofon. Podnoszę słuchawkę i pytam się kto tam? Na drugim końcu słyszę kobiecy głos, mówiący mi po ukraińsku żeby otworzyć im drzwi bo one z ukrainy i chciały by aby dać im jakieś pieniądze. Ku ich nieszczęściu, całkiem dobrze mówię po rosyjsku więc gdy w języku Rosyjskim odpowiedziałem im, że g*** mnie obchodzi, że są z ukrainy, nie znam ich więc ich nie wpuszczę i proszę mi się stąd wynosić. Te ichnie „yyy…yy…yyyyyyy” po czym nastała cisza… BEZCENNE <3

  To są raptem 3 przykłady z mojego otoczenia, które miały miejsce w przeciągu kilku dni, więc podejrzewam, że jest tego wiele wiele więcej. Nie mówię żeby im nie pomagać ale jak chcemy pomagać to z głową bo inaczej rodzi to takie sytuacje. Rozpieszczeni, klepani po pleckach, dupsko podcierane jedwabną chusteczką.

  Pozdrawiam i życzę rozsądku i rozumu.

  • Przeczytalem uwaznie co napisal „Mazowszanin”.
   Osobiscie nie mialem jak dotad tego typu doswiadczen z przybyszami z Ukrainy. To ze moga zdarzyc sie tego typu przypadki, wcale mnie nie dziwi. Chociaz to jest bardzo smutne………
   Jednak spojrzmy na to tez z innej perspektywy, Do Polski przyjechalo ponad 3.5 milionow ludzi z Ukrainy,
   Jezeli wsrod takiej masy ludzi, znajdzie sie tylko ulamek procentu takich, ktorzy nie potrafia sie zachowac,
   to stanowi to juz duza grupe takich osobnikow. Tego typu zjawisko spotykamy w kazdej spolecznosci, i w kazdej epoce. Byl taki okres w naszej niezbyt odleglej narodowej historii, kiedy nasi Rodacy tez masowo wyjezdzali za granice. Wtedy tez nie wszyscy oni potrafili sie zachowac……….
   Wierze jednak, ze w swojej masie, przybysze z Ukrainy zasluguja na pomoc.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.