„Mazowsze” na łosickiej scenie

0
483

Na niedzielę, 4 czerwca zaplanowano w mieście wyjątkowy koncert pt. „Kalejdoskop Barw Polski” w wykonaniu solistów, chóru, orkiestry i baletu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Na wydarzenie zapraszają Ewa Orzełowska – członek zarządu województwa mazowieckiego, burmistrz Mariusz Kucewicz i Jacek Boniecki – dyrektor PZLPiT „Mazowsze”.

Targowica miejska w niedzielne popołudnie, 4 czerwca stanie się sceną dla występów jednego z najbardziej znanych zespołów ludowych na świecie. Podczas wydarzenia zaprezentowany będzie koncert pt. „Kalejdoskop Barw Polski” w wykonaniu solistów, chóru, orkiestry i baletu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

Reklama

– Nie zna „Mazowsza”, kto nie widział koncertu Kalejdoskop Barw Polski. To nie tylko flagowy koncert, ale także kwintesencja działalności zespołu. Nic tak jak Kalejdoskop Barw Polski nie oddaje istoty „Mazowsza” – mówi Dorota Kozłowska, dyrektorka Łosickiego Domu Kultury.

 Koncert, trwający z reguły około 2,5 godziny, to wybór pieśni i tańców pochodzących z różnych zakątków Polski. Prezentują one folklor wsi i miasteczek, ale często są to tańce narodowe, które „Mazowsze” także ma w swoim repertuarze. Podczas koncertu widzowie mogą wraz z artystami „Mazowsza” przemierzyć całą Polskę. Poznać nie tylko charakterystyczne dla poszczególnych regionów tańce, przyśpiewki i muzykę, ale również przyjrzeć się pięknie wykonanym i zdobionym kostiumom, które cieszą oko. To właśnie kostiumy dopełniają całości obrazu „Mazowsza” nie tylko w Kalejdoskopie Barw Polski, ale w każdym programie zespołu.

– W czasie tego koncertu widzowie mogą wędrować wraz z zespołem przez całą Polskę. Od Kaszub, poprzez Kujawy, Zieloną Górę, region Mazowsza, Lubelszczyznę, aż po góry i Śląsk. Z pewnością wielu zachwyci się krakowiakiem czy oberkiem, wspaniałymi choreografiami mistrza mazowszańskiego parkietu – Witolda Zapały czy innych twórców jedynych w swoim rodzaju układów tanecznych. I wielu zapadną na zawsze w pamięć słowa mazowszańskich hitów, jak Kukułeczka, Cyt, cyt, Furman czy Ej, przeleciał ptaszek. A to wszystko okraszone fantastyczną grą orkiestry „Mazowsza” pod batutą dyrektora Jacka Bonieckiego. Warto zasmakować Kalejdoskopu Barw Polski i dotknąć tego, co w „Mazowszu” jedyne w swoim rodzaju – polskiej kultury i polskiego folkloru w wersji dla każdego widza. Tego wymagającego i wykształconego oraz tego, który z polską muzyką i kulturą styka się po raz pierwszy – dodaje Dorota Kozłowska.

Na wydarzenie zapraszają Ewa Orzełowska – członek zarządu województwa mazowieckiego, burmistrz Mariusz Kucewicz i Jacek Boniecki – dyrektor PZLPiT „Mazowsze”. Dyrygentem koncertu jest Jacek Boniecki, za przygotowanie baletu odpowiada Zofia Czechlewska, natomiast chór przygotowywał Mirosław Ziomek.

Reklama
Poprzedni artykułLamele sufitowe drewnopodobne, styropianowe powlekane 3d Na Wymiar
Następny artykułMonar moje ocalenie to żywa historia wychodzenia z nałogu