Marzenie spełnione – ŚDS w Litewnikach rozbudowany!

0
617

Dobiega końca remont Środowiskowego Domu Samopomocy w Litewnikach. Zgodnie z planem jeszcze w tym miesiącu ruszą pierwsze zajęcia w specjalnie przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych pomieszczeniach. Co najważniejsze już nie 30 a nawet 60 osób z niepełnosprawnością intelektualną będzie mogło korzystać z usług ŚDS. Operacja przystosowania, przebudowania, adaptacji i remontu budynku kosztowała ponad milion złotych.

W Litewnikach (gm. Sarnaki) prowadzi działalność jedyna na terenie powiatu placówka wsparcia dziennego osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. ŚDS do tej pory mógł przyjąć jedynie 30 podopiecznych. Nic więc dziwnego, że lista rezerwowych chętnych do korzystania z usług była bardzo długa. Kierownik ŚDS miał jednak pomysł, co zrobić, by opieką objąć więcej potrzebujących. Pomysłem była modernizacja i adaptacja przynależnego do placówki budynku, która pozwoliłaby na zabezpieczenie potrzeb niepełnosprawnych z terenu powiatu a nawet ościennych gmin.

Reklama

Przypomnijmy, że kosztorys przedsięwzięcia opiewał na ponad milion zł. Kwota była zaporowa, zarówno dla budżetu gminy, jak i powiatu. Placówka nie była też w stanie samodzielnie uzbierać takich pieniędzy, dlatego od 4 lat składała wnioski na dofinansowanie do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Niestety, zbyt mały wkład własny skutecznie blokował możliwość uzyskania dotacji. Dlatego pracownicy i podopieczni ŚDS podjęli intensywne starania w uzbieraniu jak największej kwoty na wkład własny. Dzięki wsparciu darczyńców na koncie zbiórki pojawiła się kwota 57,4 tys. zł. Do tej puli 120 tys. zł dołożyła również gmina i okazało się, że zebrana suma pozwoliła na zabezpieczenie całego wymaganego przez MRiPS wkładu. W rezultacie wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Resort przeznaczył na inwestycję 969.225 zł.

Dzięki uzyskanemu wsparciu możliwe stało się przeniesienie pracowni plastyczno-artystycznej z korytarza oraz pracowni rehabilitacyjnej do większego pomieszczenia. W miejsce pracowni rehabilitacyjnej powstała jadalnia, stanowiąca uzupełnienie dla pracowni gospodarstwa domowego. Na parterze prócz pracowni rehabilitacyjnej urządzono salkę rekreacyjno-relaksacyjną, szatnię, pomieszczenia porządkowe i magazynek. Powstała też dobudowana klatka schodowa wyposażona w windę platformową. Na piętrze znalazło się miejsce na pracownię muzyczną oraz ponad 40 mkw. sali do terapii ruchowej. W planach jest też pracownia rękodzielnictwa.

Z remontu i rozbudowy cieszą się nie tylko pracownicy placówki i jej podopieczni, ale również włodarz gminy, który podczas spotkania opłatkowego, jakie miało miejsce w ostatnich dniach w ŚDS, podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację projektu.

– Już za kilka dni obiekt zostanie oficjalnie oddany do użytku, a jeszcze w tym miesiącu zaczną się w nim odbywać pierwsze zajęcia. Cieszymy się, że dzięki aktywności wielu osób tak trudne, ale zarazem bardzo potrzebne przedsięwzięcie mogliśmy wspólnie zrealizować. Największą radość sprawia patrzenie na uczestników ŚDS i ich rodziny, bo to dla nich jest to miejsce, to jest ich drugi dom. Radością tą mogliśmy się wspólnie podzielić także podczas Spotkania Mikołajkowego – mówi Grzegorz Aarasymowicz, wójt gminy Sarnaki.

Jak na bożonarodzeniową uroczystość przystało, tego dnia nie zabrakło też w ŚDS Mikołaja z workiem prezentów. – Dziś w naszym Domu odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe w trakcie którego odwiedził nas Święty Mikołaj z prezentami. Dotarły również do nas piękne kartki świąteczne od uczniów i kadry ze Szkoły Podstawowej w Hadynowie, za które serdecznie dziękujemy – cieszy się z wydarzenia Sylwester Siennicki, kierownik ŚDS w Litewnikach.

Fot. ŚDS Litewniki

Reklama
Poprzedni artykułŚwięta jak dawniej!
Następny artykułKaruzela i kolorowe kramy