Jaka jest kondycja rynku pracy w Białej Podlaskiej?

2
110

Biała Podlaska należy do grona najważniejszych ośrodków gospodarczych województwa lubelskiego oraz całej wschodniej Polski. Dzięki temu przyciąga także wiele osób zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w tym regionie. Jak przedstawia się sytuacja lokalnego rynku pracy? Sprawdźmy!

Konsekwentny wzrost gospodarczy przekłada się w oczywisty sposób na oferty zatrudnienia pojawiające się na rynku pracy. Rzecz jasna nie rozwija się w równomierny sposób. Kraj jest wyraźnie zróżnicowany zarówno pod względem generowanego PKB, jak i potencjału gospodarczego. Sporo ciekawych inicjatyw biznesowych oraz konkurencyjne oferty pracy można znaleźć również w Polsce wschodniej. Warto przyjrzeć się bliżej nie tylko temu regionowi, ale również poszczególnym miejscowościom. Jedną z najciekawszych z nich jest Biała Podlaska.

Reklama

Źródło: Miasto Biała Podlaska

Rozwój biznesu w Białej Podlaskiej

Biała Podlaska to miasto na prawach powiatu położone na północy województwa lubelskiego. Obecnie zamieszkuje je ok. 57 000 osób. To jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych wschodniej polski, za co w znacznej mierze odpowiada także Bialska Strefa Aktywności Gospodarczej – dzielnica miasta o przemysłowej charakterystyce.

Samo miasto to nie wszystko. Dużym potencjałem wyróżnia się powiat bialski, którego jest stolicą. To największy powiat w całym województwie, który zajmuje 11% jego powierzchni, oraz trzeci powiat co do wielkości w Polsce. Łącznie mieszka w nim ponad 100 tysięcy osób, a oprócz gmin wiejskich w jego skład wchodzą również miasta Terespol i Międzyrzec Podlaski.

Lokalny rynek pracy

Jednym ze wskaźników określających potencjał lokalnego rynku pracy bez wątpienia jest stopa bezrobocia. Jak podaje Powiatowy Urząd Pracy w Białej Podlaskiej, w maju 2022 roku wynosiła ona 8,4% w samym mieście oraz 8,6% w powiecie bialskim. Jest to więc wartość wyższa od tej w województwie lubelskim (6,8%) oraz w całym kraju (5,1%). Jednocześnie, biorąc pod uwagę zestawienie historyczne, liczba osób aktywnych zawodowo konsekwentnie rośnie. Dość wspomnieć, że jeszcze w grudniu 2020 roku bezrobocie w Białej Podlaskiej wynosiło 10,9%, a w 2015 roku stopa bezrobocia plasowała się na poziomie 15%.

Potencjał gospodarczy Lubelszczyzny

Województwo lubelskie należy do jednego z najmniej uprzemysłowionych regionów kraju. Cechuje się także stosunkowo niską liczbą aktywnych w nim przedsiębiorstw. Łącznie w zamieszkiwanym przez ponad 2 miliony osób regionie działa ok. 135 tysięcy firm. Zdecydowana większość z nich – niemal 40 000 – zarejestrowana jest w Lublinie. Drugie miejsce pod tym względem zajmuje Zamość, a trzecie Biała Podlaska, w której funkcjonuje niespełna 5000 przedsiębiorstw.

Województwo Lubelskie pod względem PKB per capita jest najbiedniejszym regionem kraju – plasuje się na poziomie 68,4% PKB na jednego mieszkańca Polski. Pod tym względem nieco ustępuje więc zajmującemu przedostatnią pozycję województwu Warmińsko-Mazurskiemu oraz sąsiadującym z nim województwom podlaskiemu i podkarpackiemu.

Oferty pracy w Białej Podlaskiej

Oczywiście nie oznacza to, że o znalezienie zatrudnienia w Białej Podlaskiej i jej okolicach będzie trudno, zwłaszcza jeżeli dysponujesz odpowiednimi kwalifikacjami lub doświadczeniem poszukiwanym przez pracodawców. Za zbieranie ofert i ich publikowanie odpowiedzialny jest Powiatowy Urząd Pracy w Białej Podlaskiej. Aby znaleźć ciekawe i dobrze płatne zatrudnienie, nie musisz jednak się w nim rejestrować, zwłaszcza że wiele – zwłaszcza najbardziej interesujących – propozycji po prostu nie trafia do urzędu. Sprawdź najnowsze oferty pracy w Białej Podlaskiej w Internecie i weź udział w procesie rekrutacyjnym bez wychodzenia z domu. Dzięki temu nie tylko uzyskasz dostęp do ofert, ale będziesz w stanie od razu sprawdzić opinie na temat konkretnego pracodawcy.

Zawody poszukiwanie w powiecie bialskim

To, jak szybko uda Ci się znaleźć pracę i jakie warunki wynegocjujesz, zależy także od zapotrzebowania na konkretne kompetencje. Im bardziej Twój zawód jest poszukiwany i im trudniej o pozyskanie kandydatów spełniających kryteria, tym wyższe zarobki oraz pewność zatrudnienia.

Jednym z badań ułatwiających dokonanie oceny lokalnych rynków pracy jest barometr zawodów. Jakie profesje cieszą się szczególną popularnością w Białej Podlaskiej? Barometr zawodów dla powiatu bialskiego i miasta Biała Podlaska wskazuje przede wszystkim deficyt wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się elektryką, elektromechaniką i elektromontażem, inżynierów elektryków i energetyków, monterów instalacji budowlanych, nauczycieli przedmiotów zawodowych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, księgowych, spawaczy i zaopatrzeniowców. Oprócz tego na lokalnym rynku poszukiwani są m.in. pracownicy sprzedaży internetowej, dostawcy, kosmetyczki i fryzjerzy. Na wiele ofert mogą liczyć magazynierzy czy pracownicy budowlani. Podobnie jak w całym kraju, w powiecie bialskim panuje deficyt lekarzy, ratowników medycznych oraz pielęgniarek i położnych.

Na jakie zarobki w Białej Podlaskiej możesz liczyć?

Biorąc pod uwagę ostatnie opublikowane dane GUS za 2018 rok, średnie wynagrodzenie w Białej Podlaskiej wyniosło 3913,47 zł, a więc mniej od średniej krajowej, które plasowała się wówczas na poziomie 4834,76 zł brutto. Od tamtego czasu jednak wiele się zmieniło. Przede wszystkim znacząco wzrosło samo przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, które obecnie wynosi aż 6220,80 złotych brutto.

Oczywiście to, ile uda Ci się zarobić, zależy od wielu czynników, w tym posiadanego doświadczenia, kompetencji, wykształcenia czy standardów panujących w wybranej firmie. Coraz więcej ofert o pracę zawiera widełki, które pozwolą Ci szybko określić, na jakie wynagrodzenie będziesz mógł liczyć. Warto sprawdzić również opinie dotyczące pracodawcy publikowane w Internecie. Byli i obecni pracownicy czy współpracownicy bardzo często dzielą się w nim swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Dzięki temu zyskasz wiedzę z pierwszej ręki i upewnisz się, że deklaracje widniejące w ogłoszeniu o pracę pokrywają się z prawdą.

Materiał sponsorowany.

Reklama
Poprzedni artykułPracownicy – Leasing Pracowników
Następny artykułFilmowe Poranki – Miraculous: Biedronka i Czarny Kot, cz. 4

2 KOMENTARZE

  1. Po co Wam wiedza o tym co dzieje się w Białej Podlaskiej, która jest teraz w województwie lubelskim?

  2. Potrzebują w białej murzynów do roboty. W aluteam albo edwood przyjmują od ręki…

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.