Inflacja uderza w mazowieckie szpitale i kulturę

214
876

Rosnące ceny żywności, towarów, usług czy mediów odbijają się negatywnie nie tylko na naszych portfelach, ale i budżetach mazowieckich szpitali i jednostek kultury. Samorząd województwa bije na alarm – nawet 5-krotny wzrost kosztów i apeluje do rządu o podjęcie zdecydowanych kroków w tej sprawie.

Samorząd Mazowsza prowadzi 25 podmiotów leczniczych i 30 instytucji kulturalnych. Na skutek wzrostu cen energii elektrycznej, gazu, leków czy materiałów medycznych rok do roku (2021-2022) koszty funkcjonowania szpitali wzrosły o ponad 13,8 mln zł! Także marszałkowskie instytucje kultury mogą wkrótce odczuwać duży wzrost cen energii. A może być jeszcze gorzej. GUS podał, że inflacja w sierpniu skoczyła do 16,1 proc., choć przewidywania ekspertów mówiły o 15,4 proc.1

Jak podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, sytuacja szpitali jest trudna. –Inflacja, która jest oficjalnie na poziomie 17,2 proc. obejmuje wszystkie towary, natomiast koszt towarów i usług w obszarze ochrony zdrowia jest znacznie wyższy. W tej chwili największym naszym wyzwaniem są ceny energii elektrycznej. Szpitale otrzymują oferty o 500 proc., a nawet o 800 proc. wyższe. To powoduje, że praktycznie nie można stworzyć planów finansowych czy budżetów. Sytuacja jest dramatyczna. Dlatego apeluję do rządu – to na Waszych barkach leży ogromna część odpowiedzialności za służbę zdrowia, edukację czy bezpieczeństwo publiczne.

Prosta droga do…

Szefowie lecznic też się obawiają przyszłości. Mimo, że zakupy energii dla jednostek samorządu są zwykle dokonywane w grupach, co pozwala uzyskać korzystniejsze ceny zwłaszcza dla mniejszych podmiotów, niektóre instytucje muszą liczyć się z ponad 4- czy 5-krotnym wzrostem. Do szpitali, które w najbliższym czasie muszą liczyć się ze wzrostem kosztów energii należy m.in. SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym. Jak mówi dyrektor placówki Robert Lasota, obecna stawka za energię elektryczną wynosi dla szpitala 0,33 zł/kWh brutto, a w nowej umowie, od 1 stycznia 2023 roku, wzrosła do prawie 2 zł za kilowatogodzinę. – W tym roku za energię elektryczną zapłacimy około 630 tys. zł, a w roku przyszłym przy takim samym zużyciu aż 3 mln 230 tys. zł – to wzrost o 2,6 mln zł. Ponad pięciokrotna podwyżka oznacza, że szpital po raz pierwszy od 7 lat nie będzie w stanie zapłacić rachunków z uzyskanych z NFZ przychodów – dodaje dyrektor szpitala w Dziekanowie.

Nowe, niemal 5-krotnie droższe umowy na dostawę energii elektrycznej czekają też m.in. szpital w Tworkach (przewidywany wzrost o ok. 5 mln zł) czy Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku (szacowany wzrost o ok. 14 mln zł). Szpitale borykają się jednak nie tylko z cenami energii. W szpitalu Bródnowskim koszty wyżywienia pacjentów mają wzrosnąć o prawie 40 proc. Drożeją także nierefundowane leki, sprzęt jednorazowy czy papier potrzebny do tworzenia dokumentacji.

Kasy wystarczy na dwa miesiące

W trudnej sytuacji finansowej są też wszystkie szpitale powiatowe (blisko 50 placówek na Mazowszu), o czym rozmawiano podczas sejmikowej Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej. Poza dyrektorami mazowieckich lecznic powiatowych w spotkaniu wziął udział szef Oddziału Mazowieckiego NFZ Zbigniew Terek.

Przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia i klubu Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Strzałkowski alarmuje, że relacje dyrektorów szpitali powiatowych wywołują przerażenie. Mimo tego, że znaczna ich część przyjęła propozycję aneksów umów z NFZ, to już dziś jasno mówią, że zaoferowane przez fundusz pieniądze nie pokrywają nawet wydatków na wynagrodzenia po podwyżkach. Na ich kondycję rzutują ustawowe podwyżki płac w ochronie zdrowia, które weszły w życie 1 lipca.

Przewodniczący sejmikowej komisji wskazuje, że dyrektorzy szpitali mówią, iż do spięcia budżetu płacowego brakuje im kilkuset tysięcy złotych, co na koniec roku daje straty od kilku do 10 mln zł. – Jeśli dodamy do tego inflację, która jest znacznie wyższa, niż wskaźniki Głównego Urzędu Statystycznego, wzrost kosztów energii elektrycznej, gazu, leków, materiałów opatrunkowych czy różnego typu usług, okazuje się, że w części placówek pieniędzy wystarczy najwyżej na dwa miesiące. A to skutkować będzie zadłużeniem się szpitali, zawieszeniem działania kolejnych oddziałów, a w perspektywie najbliższego kwartału spowoduje zapaść służby zdrowia – podkreśla przewodniczący Krzysztof Strzałkowski.

Drożej także w kulturze

Wśród instytucji, które wkrótce mogą odczuć duży wzrost cen energii jest m.in. Zamek w Liwie. – Sytuacja związana z ogrzewaniem nie jest łatwa. Ze względu na to, że do miejsca gdzie znajduje się zamek nie jest doprowadzony gaz ziemny ogrzewamy wciąż węglem. Aktualnie węgla starczy nam na 3 miesiące. Staramy się więc zakręcać grzejniki i oszczędzać – podkreśla Eliza Czapska, dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie.

Marszałkowskie muzea szukają oszczędności m.in. przez ograniczenie oświetlenia i ogrzewania do niezbędnego minimum. Należy jednak pamiętać, że dzieła sztuki i zabytkowe eksponaty wymagają odpowiedniej temperatury, a oszczędności nie mogą odbić się na bezpieczeństwie odwiedzających i pracowników. Możliwości instytucji są zatem ograniczone.

1 M. Fidziński, Inflacja w sierpniu – GUS podał dane… na www.msn.com/pl-pl/finanse

Materiał sponsorowany

Reklama

214 KOMENTARZE

 1. ten niedolezny starzec z Zoliboza powiedzial: „dosc tego dobrego”
  no i mamy juz 1.3 mld. zlotych kar za lamanie praworzadnosci w naszym kraju,
  nie dostajemy tez pieniedzy z funduszy unijnych,
  ta Pis-owska holota kiedys za to odpowie !!!!!

 2. Jeszcze tydzien temu pan Morawiecki mowil, ze wniosek o pieniadze z Uni bedzie zlozony przed koncem pazdziernika. Dzisiaj mowi ze to bedzie za kilka tygodni. Wyglada na to, ze bedzie jak z jego samochodami elektrycznymi, albo ze smiglowcami Macierewicza I windami dla emerytow ……Kolejne pisowskie klamstwo

 3. Jeszcze tusz na ostatnim planie budzetowym nie wysechl, a pan Morawiecki wczoraj rano znalazl juz 14 mld oszczednosci. Panie premierze Morawiecki, niech pan to robi codziennie rano, a bedziemy bogaci…. A w budzecie Pana kancelarii sa tez military do zaoszczedzenia.

 4. Kamienie milowe wedlug PiS:
  1. Klamac trzeba nagminnie.
  2. Klamac maja wszyscy w ten sam sposob.
  3. Klamac trzeba tak bezczelnie, zeby normalnym ludziom opadaly rece z bezsilnosci.
  4. Klamac i oskarzac o te klamstwa opozycje.
  5. Byc w pierwszym rzedzie wiernych na mszach u ojca Rydzyka.

 5. A moze trzeba wprowadzic tzw. „bykowe”, i zeby bylo progresywnie proporcjonalne do wieku „starych trutni”
  i jeszcze obowiazujace z moca wstecz, cos „na miare” tego dziada z Zoliborza …….

  • Po raz kolejny już piszę, nie jestem Pisowcem. Po prostu jestem przeciwko tak zwanej opozycji, gdyż 1) nie mają żadnego sensownego planu po przejęciu władzy, 2) swoimi pomysłami rozwalą gospodarkę bardziej niż Mati, 3) nie liczy się dla nich interes naszego kraju tylko własny i ich protektorów (przychodzą na myśl analogię z XVIII wieku, przecież stronnictwo hetmańskie, a potem Targowica chciała obrony obowiązującego porządku)

   • Szanowny panie Czytelniku, jesli chodzi o program opozycji na nastepne lata,
    to „posprzatanie” kraju po latach rzadow PiS-u, bedzie juz samym w sobie trudnym zadaniem. Na szczescie sa ludzie ktorzy swoja postawa wykazali ze bedzie mozna na nich liczyc.

    • Ach, już widzę to sprzątanie, które będzie polegało na obsadzeniu wszelkich stołków swoimi oraz zagwarantowaniu, by już zawsze wygrywali jedyni, słuszni kandydaci (patrz nieudaną próbę przy wyborach samorządowych w 2014 r.). A reszta pozostanie bez zmian, bo POwcy myślą, że jak wygrają, to ludzie będą chcieli powrotu do czasów przed 2014

    • Oraz, co równie ważne, ludzie mieli i mają dosyć buty polityków opozycji, którzy gardzą zwykłymi ludźmi. Politycy nie widzą nas jako współobywateli, a frajerów, którym można splunąć w twarz, a i tak dalej będą na nich głosować, czego Pan jest najlepszym przykładem. No chyba, że jest Pan najemnikiem Peowców albo botem, to wtedy jest Pan panem lekkich obyczajów. A jeśli robisz hejt za free, to jesteś Tuska/Biedronia/Sikorskiego/Czarzastego i innych frajerem

    • Typowa PiS-owska narracja: ” my kradniemy bo PO tez kradlo ”
     Tylko ze za czasow PO placili naszymi pieniedzmi za osmiorniczki w restauracji (40zl/kg), podczas kiedy teraz, PiS-owcy kradna miliony i marnuja cale miliardy. A poza tym, przeciez pani Szydlo mowila ze to jest ” dobra zmiana „, a kilka tygodni pozniej juz krzyczala w sejmie, ze: „nam sie te pieniadze naleza !!!! Jesli chodzi o oklamywanie ludzi, to PiS-owcy sa absolutnymi mistrzami w tej praktyce. Nawet sie z tym nie kryja bo przeciez ” ciemny lud wszystko kupi „

 6. Dzisiaj otwarcie tunelu na ” Zakopiance „.
  Najpierw w pazdzierniku uroczystosc zapowiedzi otwarcia,
  Dzisiaj otwarcia dokonuje pan Prezydent Duda, a nastepnie otwarcie pana Prezesa,
  W sumie trzy otwarcia tego samego obiektu,
  Oczywiscie tunel imienia Lecha Kaczynskiego, no bo jakze mogloby byc inaczej,
  Ale o tym, ze ponad polowe kosztow pokryla Unia Europejska ani slowa.
  No bo przeciez Unia nas okupuje ……

 7. Jest znowu zmiana PiS-owskiej narracji odnosnie pieniedzy z Uni. Powracaja do stwierdzenia ze jednak pieniadze sa Polsce potrzebne. Co wiecej cena pietruszki w sklepie zmalala, a wiec nie ma juz inflacji.
  Czy ciemny lud znowu to wszystko kupi ?. Bo pan Czytelnik „na pewno ” …………

 8. Podobno Niemcy maja nam przyslac baterie „Patriot” do obrony naszego nieba. O zgrozo, na dodatek z niemiecka obsluga. I co na to pan prezes Kaczynski ??? Przeciez oni beda mogli nas „wziac pod but” ….. Prezesie ratuj nas i Polske zbaw !!!!!!

 9. Brawo panie prezydencie Andrzeju Duda. Blysnal pan dzisiaj po raz ktorys z rzedu, swoja inteligencja i znajomoscia jezyka angielskiego. Przez 7 minut, myslac ze rozmawia pan z prezydentem Francji Emanuelem Macronem, opowiadal jakiemus ruskiemu zartownisiowi o aktualnej sytuacji w Europie. Prawdziwe posmiewisko. Jeden wielki wstyd, jak caly ten pis-owski rzad. !!!!!! I co na to pan Czytelnik ????

 10. Panie Czytelniku, jakze musi pan cierpiec, patrzac jak pis-owskie elity sa wozone niemieckimi limuzynami !! powtorze jeszcze raz: NIEMIECKIMI !!!!!! Bardzo wspolczuje i panu, i tym pis-owskim dygnitarzom……….

  • Gdzieś mam kto czym jeździ. Aczkolwiek jakbym miał brać jakąś furę, to tylko klasyczny Ford Mustang (jaki w „Bullicie” miał Steve McQueen), albo Dodge Challenger (taki jak w „Vanishing Point”). Ale co taki kacap jak Ty może wiedzieć o dobrych autach, jak Ty tylko lubisz ruskie Łady 😉

  • Temu niestety UE chce zakazać dla „plebsu” przyjemności, jaką jest jazda samochodem. Ale przynajmniej Ciebie za pieniądze z hejtu będzie stać. (Czy może jednak nie, bo tak słabo Ci płacą? No powiedz, wyciągasz choć minimalną, czy jesteś z młodzieżówki PO/Razem/Lewicy i robisz jak frajer za friko?)

   • Panie Czytelniku, moze jednak trzeba bylo przyjac te niemieckie „Patrioty”. Przeciez kiedy uderza na nas Niemcy, jako nasi najwieksi wrogowie, to moglibysmy ich uzyc przeciwko nim. Niech pan przeglowkuje to sobie, na pewno da pan sobie rade.
    PS. Nie jestem z toba na „Ty”, ciolku jeden ………..

    • Czemu nie, byłyby jak znalazł na Twoich mocodawców z Kremla. Jakbyś usiadł na taką rakietę, to w trymiga byłbyś u swojego kochanego Władzia 😉 E no nie fochaj się i napisz ile Ci płacą. Jeśli robisz w ramach wolontariatu, to też się nie wstydź i napisz, robić za darmo to nie grzech 😉

     • Wszedzie widzisz zwolennikow Kremla. Ale zauwaz jakie kontakty ma z Kremlem pan Prezydent Andrzej Duda. On ma linie niemal bezposrednia. Podnosi sluchawke i od razu rozmawia z wyslannikami Putina. A ty pisowski ciolku patrzysz i na to nie reagujesz.
      Ogarnij sie troche ………

 11. Do Anonim: Coś Ci się pomyliło, nie Duda, a Macron ma taką linię (podobno żeby w razie czego od razu się poddać jak w 1940 r.). Zresztą akurat PiS zawsze był antyrosyjski, w przeciwieństwie do opozycji. Kto w latach 2007-2014 oskarżał PiS, że przeszkadza w „dobrych” stosunkach z Rosjanami? O kim Putin mówił, że jest jego człowiek w Warszawie? Kto w 2009 słuchał bredni Putina w Warszawie i go nie poprawiał? Oj ta pamięć „złotej rybki” elektoratu PO. Pewnie młody jesteś, to nie pamiętasz, bo jeśli pamiętasz i piszesz takie brednie to zwykły dziad z Ciebie

 12. Kojarzę Pana Suskiego. I nie odwracaj kota ogonem! Dobrze wiem, iż na szkoleniach Wam mówią, że jak złapią za rękę, to krzycz, że nie Wasza. A Pan leżysz i kwiczysz, marny trollu 😉 To dzięki mnie Czytelnikowi nie dość, że nie zarobisz, to za porażkę będziesz musiał zwrócić srebrniki XDD

 13. Smiem twierdzic, ze jednak pan prezes Kaczynski wypadl bardzo slabo w porownanie z krolem Jagiello pod Grunwaldem. Jagiello powiedzial niemieckim poslom: ” mieczy ci u nas pod dostatkiem, ale i te dwa nagie, przyjmiemy jako zapowiedz zwyciestwa „, no i wygral bitwe.
  A Kaczorek co ?. Naogladal sie ” Czterech pancernych ” w mlodosci, i tak mu pozostalo ……..

     • obejrzalem, dobre.
      Tylko ze to wina Tuska i jak mowi szkodnik z Zoliborza: „odgrzewane kotlety…….. „

     • Nie wiem czyje to były wina, może i Tuska, trza Kwacha by się zapytać. Tylko niestety pokazuje, że nie tylko Endrju miał wpadki, ba patrząc gdzie sytuacja z filmu miała miejsce to wręcz skandaliczne. A wszyscy milczeli (włącznie z czwartą władzą – mediami, które wręcz tuszowały tę sprawę)…

     • Zapomina pan Czytelnik, ze w 2015 roku Polska byla „w ruinie”. Obiecano nam „dobra zmiane”. Polacy w to uwierzyli i zaglosowali na PiS. Wiec nie nalezy teraz mowic: „kradniemy bo tamci tez kradli”. Tym bardziej, ze tamci kradli mala lyzeczka, a „dobra zmiana” kradnie wielkimi lopatami. Niszczy kraj niczym dzika szarancza. Sklocila nas ze wszystkimi sasiadami, nawet przesladuje nasze piekne konie, bo sa rasy arabskiej. Ta Pis-owska holota chce nas cofnac cywilizacyjne do wczesnego sredniowiecza i dziala na szkode interesu Polski na arenie miedzynarodowej. A ten pisowski notariusz, jakim jest PAD, czynnie w tym uczestniczy i kompromituje nas w oczach swiata.

 14. Do lewak z rynku: Zgadzam się, że ten rząd robi błędy np. kwestia podatków, czy nadmierne regulowanie. Jednakże nie zgodzę się, że kiedyś było lepiej. Za PO tyż kradli i wcale nie „małymi łyżkami” np. OFE. Zresztą co to za podejście, przed 2015 byli lepsi, bo mniej kradli. Dla mnie i jedni i drudzy są siebie warci, to ta sama banda. „Ta Pis-owska holota chce nas cofnac cywilizacyjne do wczesnego sredniowiecza i dziala na szkode interesu Polski na arenie miedzynarodowej”. Skomentuje to tak: XDDDDD
  „A ten pisowski notariusz, jakim jest PAD” w sumie to każdy prezydent to notariusz, cytując klasyka: Sorry, taką mamy konstytucję (Prawnicy od lat powtarzają, że należy zmienić konstytucję, szczególnie co do pozycji prezydenta, bo w 1995-1997 napisano ją na „kolanie”)

 15. Jest nowa narracja „dziadersa z Zoliborza”.
  Cytat: „amerykanskie Patrioty z niemiecka obsluga to dekoracja na granicy z Ukraina, ktora nie ma zadnego znaczenia militarnego”.
  Ludzie, ten „Zoliborski szkodnik”, robi nas znowu w „CIULA”
  Pisowscy „Dziadersi i dyplomatolki” maja sie dobrze.
  (pozdrowienia dla Czytelnika}

 16. Z ostatniej chwili:
  W ramach „oszczednosci” w trudnej sytuacji budzetowej, dolozono nastepne 700mln. zl dla Pis-owskiej szczujni. jaka jest TVP. Holota pis-owska ma sie dobrze !!!!!!!!!!! Ich inflacja nie dotyczy …….Czytelnik tez pewnie dostal podwyzke.

 17. Kiedy zobaczyłam liczbę komentarzy pod tym artykułem, ucieszyłam się, że Łosice zaczęły myśleć.
  Ale kiedy zaczęłam je czytać – zwątpiłam.
  Niestety, pewnie przy następnych wyborach pis znowu będzie miał niemal 70% w Łosicach.
  Ech…

 18. Wczoraj przegralismy mecz z Argentyna. A ja sie pytam: gdzie jest polska dyplomacja? Nalezy domagac sie reasumpcji tego meczu. Juz Pis przeciez wie jak to sie robi. W naszym sejmie robia tak zawsze kiedy przegrywaja glosowanie. I nalezy reasumowac mecz az do skutku !!!!

    • Może, w końcu to „niby” „przywódca” wręcz „wódz” opozycji, także mógł kazać zerwać kworum. Kto wie, kto wie… Raczej bez jego wiedzy w PO nawet nikt nie pierdnie, bo by od razu wyleciał (uroki „demokratycznej” partii)

     • Ten o ktorym piszesz i ktorego probujesz obrazac, jest normalnym mezczyzna. Ma zone, dzieci i wnuki. Nie uchyla sie od odpowiedzi na pytania. Jest mezem stanu na miare swiatowa.
      Twoj idol, pan Kaczynski jest oblesnym dziadem, ktory za zyciowego partnera ma jakiegos kota. Odrazajacy osobnik, ktory na dodatek ma czelnosc pouczac nas jak zyc.
      Przemysl to sobie pisowski madralo ……..

 19. Do Adam: Po pierwsze, nie jestem pisowscem, to że nie lubię polityków opozycji, bo szkodzą naszemu państwu, nie znaczy, że lubię PiS. Jedni i drudzy siedzą w tym samym kotle. Po drugie Tusk i mąż stanu – wybierz jedno XD Człowiek, który de facto wprowadził kult jednostki w swojej partii, usuwając z PO każdego potencjalnego konkurenta, zostawiając miernoty, które nie potrafiły wykorzystać słabości i potknięć rządu. Człowiek, który w obliczu kryzysu ewakuował się na ciepłą posadkę za granicę, gdzie de facto robił za lokaja, pozostawiając swoich ludzi samych sobie na pożarcie. To tak jak Michnik nazwał Jaruzelskiego „człowiekiem honoru”. Z takimi „mężami stanu” ruscy nawet nie muszą nas najeżdżać XD

  • Jezeli nie jestes pisowcem to najwyrazniej masz ograniczone mozliwosci logicznej analizy. Przez ostatnie siedem lat PiS zniszczyl wszystkie demokratyczne instytucje panstwa. Zrobil to co obiecal. Zrobil z Warszawy Budapeszt. Wielokrotnie naruszyl konstytucje. Domyslam sie ze jestes widzem i sluchaczem tzw. mediow publicznych. Narzedziem oglupiania ludzi. Do niedawna ich szef, pan Kurski, nazywal Cie „ciemnym ludem, ktory wszystko kupi”. Nie bede sie rozpisywac, ale nasz kraj zamienili w „ruine”. Gdyby nie UE bylibysmy juz „republika bananowa”
   Przemysl to sobie madralo………

   • Bo wcześniejsze rządy i sądy nie naruszały konstytucji, np. kontrowersyjny wyrok SN, zgodnie z którym użytkowanie wieczyste jest nad prawem własności do lokalu (prawo własności wg. konstytucji jest najwyższym prawem!). A niszczenie demokracji rozpoczęło PO – cyrki z wyborami w 2014 r., kradzież OFE i jej zalegalizowanie przez TK (by obniżyć dług, bo zbliżaliśmy się do konstytucyjnej granicy 60% PKB), rozpoczęcie sporu o TK – wybór sędziów na zaś, przed końcem kadencji, byleby nie wybrał ich nowy sejm (jednym z autorów był ówczesny prezes TK, który później stwierdził niekonstytucyjność swojego własnego pomysłu), przyjęcie ustawy ograniczającej możliwości organizowania zgromadzeń publicznych, nocna próba zmiany konstytucji w celu sprzedaży lasów (podobno na spłatę roszczeń żydowskich, ale najpewniej, by nie przekroczyć konstytucyjnego progu zadłużenia) https://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=2374
    akcja „Widelec”, usunięcie w latach 2011-2013 z ustawy o finansach publicznych części progów, by nie było budżetu z deficytem, dojeżdżanie przedsiębiorców niezwiązanych z partią.
    To tylko jedne z nielicznych osiągnieć poprzedniej ekipy, na czele której stał Twój „mąż stanu”, które miały ograniczyć jakikolwiek opór społeczny i porządek konstytucyjny, tak by u władzy byli swoi. Oczywiście pod tym kątem PiS nie jest lepszy, bo wypuszcza takie same prawne babole. Także najpierw dokształć się historycznie i prawnie, a nie rzucasz hasełkami z TVN-u i innych gadzinówek. A co do tego fragmentu: Gdyby nie UE bylibysmy juz „republika bananowa” to skomentuje to tak: XDDDDDDDD Jesteś bardziej naiwny niż niemowlę

   • A najlepszą lekcję demokracji w wersji PO ta partia zaprezentowała w 2020 r., kiedy przed wyborami prezydenckimi w imię „demokracji” zrobili na chybcika pseudoprawybory, z których wszyscy cisnęli, po czym i tak arbitralnie zmienili kandydata na innego, który nawet nie brał udziału w tych prawyborach XD To już nawet Konfa zrobiła bardziej demokratyczne, z prawdziwego zdarzenia prawybory.

 20. Zapomniales o „zamachu smolenskim”, dobijaniu rannych I meczenskiej smierci Lecha Kaczynskiego. Jeszcze kilka miliardow na TVPis, I okarze sie, ze to Jaroslaw a nie Mieszko ochrzcil Polske….

  • Co do Smoleńska to tak na dobrą sprawę nie wiemy co tam było. Bo z jednej strony mamy ruski raport i jego kopię raport Laska, oparte na „ustaleniach” Rosjan. Z drugiej twierdzenia komisji Macierewicza. Prawda jest taka, że sfrajerowaliśmy się oddając śledztwo Rosjanom, bo znając ich „dobrą wolę” względem naszego kraju bardzo prawdopodobne jest, że mogli sfałszować i przeinaczyć dowody. Także póki wrak do nas nie wróci albo nie przebadają go niezależni eksperci nic nie jest pewne w sprawie Smoleńska. A na to się nie zanosi…

  • Bo jak pokazuje przykład zestrzelonego nad Donbasem malezyjskiego samolotu, nawet mały fragment może dać odpowiedź co się wydarzyło. A w przypadku Smoleńska to co zrobił Tusk wręcz woła o pomstę do nieba. Po pierwsze, był to lot i samolot WOJSKOWY! Czyli to tak, jakby oddać zbadanie katastrofy polskiego okrętu wojennego, gdyby doszło na wodach terytorialnych Rosji, Rosjanom. Przecież Holendrzy nie przekazali śledztwa w sprawie lotu CWYINLEGO ani Rosjanom, ani Ukraińcom, tylko wymusili zawieszenie broni i ściągnęli każdy, nawet najmniejszy element do Holandii i sami zbadali dokładnie sprawę. A my oparliśmy się wyłącznie na tym co ustalili Rosjanie, w raporcie przytaczając to co oni. Dalej, zapewnienia Kopacz o dokładnym „na metr w głąb” przeszukaniu terenu po katastrofie, gdzie nawet i pół roku – rok po katastrofie znajdowano szczątki samolotu. Trzeba mieć sporo złej woli i być ślepym by nie zauważyć, że rząd Tuska spieprzył sprawę Smoleńska (no ale wtedy byliśmy w „złotych” stosunkach z Rosją i nie można było tego zepsuć) (i tym samym dał paliwo dla tworzenia teorii spiskowych).

 21. Co, prawda Was boli? Że PiS i opozycja to ta sama strona medalu? Że razem „betonują” naszą scenę polityczną? Że jesteście „ślepcami” – frajerami albo jeśli to widzicie to cynikami? Słychać wycie znakomicie 😉

 22. Obserwuje te nudne wymiany roznych racji juz od pewnego czasu. Z niektorymi sie zgadzam, z innymi nie. Czasami mam wrazenie ze dwa rozne swiaty zderzaja sie ze soba. To tak jak ogladac TVP a pozniej Polsat lub TVN. Kiedys Josef Goebbels powiedzial ze „sto razy powtarzane klamstwo staje sie prawda”. Ta dzisiejsza wladza doskonale to zrozumiala. Miliardy wydane na TVP przynosza rezultaty. Najlepszym tego przykladem moga byc „mocherowe berety ojca Rydzyka” albo pan Czytelnik. Przeciez cala narracja obecnej wladzy to potok klamstw albo pol-prawd. Chyba najbardziej jaskrawym tego dowodem jest „klamstwo smolenskie”. Na grobach 96 ofiar zwyklej katastrofy zbudowano mit. Posunieto sie nawet do zbeszczeszczenia zwlok ofiar, ktore bez zgody rodzin wyciagnieto z grobow. Nie wspomne juz o „sztucznej mgle” , „wybuchach w centroplacie”, „odciecia skrzydla” przez jakies tajemnicze techniki saperskie, ktorych modelami mialy byc pekajace parowki. Podobno jeszcze, jakby tego bylo malo, to ruscy kontrolerzy naprowadzali samolot na mityczna juz „brzoze”. Pozniej dobijali tych ktorzy mimo wszystko przezyli. Fantazje Antka nie znaja granic, a swiat patrzy na nas jak na „pijanych Polakow”. Panie Czytelniku, prosze otworzyc oczy i nastawic uszy. Czytac i sluchac ze ZROZUMIENIEM !!!!!. To jest az tyle i tylko tyle. Inaczej jak powiedzial klasyk z Neonowki: „oni zrobia ciebie w ciula”

  • Ech, który to już z kolei Twoje multikonto? Znów nie zmieniłeś klawiatury typie na taką z polskimi znakami. Co do Smoleńska to jak już napisałem nie twierdzę, że to był zamach, tylko że się sfrajerowaliśmy oddając śledztwo ruskim, a potem powielając ich raport. Przy okazji moim zdaniem i TVP i TVN to jeden ściek, oferujący medialną papkę, którzy łykają ją jak pelikany, jak Anonim, neonowka, lewak z rynku. Zresztą dalej czekam na wskazanie co jest kłamstwem (bo jakoś nie pisałem, że w Smoleńsku był zamach – czytanie ze zrozumieniem się kłania 😉 )

   • Ty nie twierdzisz ze w Smolensku byl zamach, ale cala ta „sekta smolenska” TAK.
    I to od samego poczatku. Co miesiac mowia ze prawda jest znana, i wydaja na to dziesiatki milionow. A jakie ty masz zrodla informacji, skoro TVN to dla ciebie sciek ?
    Najwyrazniej ogladasz jednak na okraglo TVPis i o. Rydzyka. Moze jeszcze RT. Zreszta to to samo. TV Trwam powstalo dzieki funduszom Putina i nadaje z nadajnikow Putina. Polecam ksiazki Tomasza Piatka na ten temat. I prosze, czytaj ze ZROZUMIENIEM !!!!!!

   • Sfrajerowac sie to jedno. Bezczelnie klamac przez 12 lat to co innego. Domagasz sie dowodow na Pis-owskie klamstwa. Pan Morawiecki juz kilkakrotnir byl skazywany przez sady za klamstwa w kampaniach wyborczych. Ostatnio pan Prezes zostal skazany na zaplacenie Sikorskiemu ponad 700 tys zl. za pomowienia. Na szczescie nie udalo sie im przejac calkowicie sadow, i jest promyk nadzieii, ze to sie nie stanie. Dzieki ci za to Unio. Oczywiscie, ze na pewno o tym nie slyszales, w twoich zrodlach informacji o tym nie mowia. O innych przykladach nie bede wspominac, chociaz jest ich mnostwo, ale na pewno uslyszysz o nich, kiedy PiS straci wladze. Zyj sobie w tym zaklamanym swiecie, podziwiaj dowcipy prezesa, „rechocz”, kiedy on „rechocze” i pogardza innymi. Winszuje i jemu i tobie poczucia humoru. Ale ja takiej Polski nie chce !!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.