I ty możesz być jednym z nas – czym się zajmują policjanci wydziału ruchu drogowego?

0
401

Zimowe warunki drogowe i aktualna sytuacja na drogach nie sprzyja bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Śnieg i oblodzenie stwarzają duże utrudnienie w ruchu drogowym. Zima to pora roku, kiedy kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność, a policjanci ruchu drogowego apelują o ostrożność.

Śnieg za oknem to atrakcja dla dzieci, lecz nie dla kierowców. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i odpowiednim przygotowaniu swojego pojazdu do tej pory roku.

Reklama

KIEROWCO! PAMIĘTAJ:

1.    Wymień opony na zimowe i pamiętaj o wymianie płynu do spryskiwaczy.

2.     Dostosuj prędkość do panujących na drodze warunków.

3.     Zachowaj odpowiednią odległości od poprzedzającego auta.

5.    Zanim ruszysz w drogę oczyść swoje auto w całości ze śniegu i oszronienia szyb      i świateł.

Prawo ruchu drogowego obowiązuje wszystkich uczestników ruchu, a nad jego przestrzeganiem czuwają m. in. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego. Charakterystyczne elementy umundurowania, tak jak biała czapka, biały pas, a podczas regulacji ruchu białe rękawiczki to nieodłączne atrybuty przeszkolonych funkcjonariuszy ruchu drogowego.

Program szkolenia podstawowego osób wstępujących do policji obejmuje również szkolenie z zakresu ruchu drogowego, z czasem następuje skierowanie policjantów do komórek (wydziałów, ogniw) ruchu drogowego. Wówczas należy odbyć kurs specjalistyczny, podczas którego policjanci odbywają cykl szkoleń dotyczących szczegółowych przepisów prawa w ruchu drogowym, pierwszej pomocy, zajęć strzeleckich i oględzin miejsca zdarzenia. Po szkoleniu teoretycznym organizowane są zajęcia praktyczne w terenie.

Do obowiązków policjanta ruchu drogowego należy m.in. dokonywanie czynności kontrolnych stanu technicznego pojazdów, pojazdów ciężarowych czy autobusów, sprawdzanie posiadania przez kierowców odpowiednich dokumentów, legitymowania, a także kontrola stanu trzeźwości, a także prowadzenie działalności profilaktycznej na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Specjalnym oddziałem policji jest grupa „Speed”. Jej funkcjonariusze kierowani są w miejsca szczególnie niebezpieczne. Walczą z codziennym piractwem drogowym, czy z nielegalnymi wyścigami. Do tych celów wykorzystują specjalne radiowozy, m.in. BMW 330I Xdrive z napędem na cztery koła.

Jeżeli chciałbyś mieć wpływ na bezpieczeństwo na drogach, efektywnie zwalczać przestępstwa i wykroczenia w ruchu  drogowym możesz złożyć dokumenty o przyjęcie do służby osobiście w Wydziale Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, innych komendach wojewódzkich lub KSP oraz w siedzibach komend miejskich, rejonowych i powiatowych Policji w dowolnym terminie, w dni robocze.

Przypominamy, że w roku 2022 zaplanowano jeszcze jeden termin przyjęć do służby w Policji:  29 grudnia 2022 r.

asp. Nina Zaniewicz

Reklama
Poprzedni artykułMazowsze. Wiadomości z regionu
Następny artykułCo nas czeka w przyszłym roku?