Czy dojdzie do zamknięcia łosickiej interny?

24
2723

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łosicach stanął przed groźbą konieczności zamknięcia oddziału internistycznego. Sytuacja związana jest z brakiem porozumienia z lekarzami w kwestii kwoty podwyżki ich wynagrodzenia. Na stole negocjacyjnym została położona propozycja finansowa różniąca się o 10 zł od żądanej przez medyków. Skutkiem sporu może być zamknięcie oddziału.

Obecnie na oddziale jest 8 wolnych łóżek, co oznacza że 33 miejsca są zajęte przez chorych. Ewentualne zamknięcie oddziału skutkowałoby koniecznością przeniesienia wymagających dalszego leczenia pacjentów do innych placówek i wiązałoby się z brakiem możliwości przyjmowania nowych chorych.

Reklama

– Jeśli nie uda się nam dojść do porozumienia z lekarzami, będziemy zmuszeni zamknąć oddział i przekazać naszych pacjentów do innych szpitali w okolicy – mówi lek. Grażyna Podlipniak-Sobczyńska, dyrektorka SPZOZ. Lekarka ma jednak nadzieję, że żądania finansowe medyków uda się zaspokoić proponowaną przez szpital podwyżką.

Zgodnie z naszymi ustaleniami [edit. 31.01.22, w związku z przesłanym sprostowaniem], wynagrodzenie lekarzy oddziału chorób wewnętrznych mogłoby zostać podniesione z dotychczasowej kwoty 100 zł/h na kwotę 120 zł/h. Jednak medycy żądają wzrostu wynagrodzenia do kwoty 130 zł/h za zwykły dyżur i 150 zł/h za pracę w niedzielę i święta.

– Nie stać nas na tak dużą podwyżkę. Nie mogę obiecać lekarzom pieniędzy których nie mam, bo nikt przecież nie zgodzi się na zadłużanie szpitala – wyjaśnia dyrektorka.

Zgodnie z szacunkami starostwa, proponowana podwyżka obecnego wynagrodzenia o 20 zł skutkowała będzie dodatkowym obciążeniem dla finansów szpitala w kwocie 800 tys. zł w skali roku. Sytuacja jest więc bardzo napięta. Widmo zamknięcia interny w związku z odrzuceniem proponowanych podwyżek jest bardzo realne. Jeśli lekarze nie przedłużą kontraktów na proponowanych przez szpital warunkach trzeba będzie zamknąć oddział ze względu na brak medyków. W piątek o sytuacji też powiadomiono wojewodę.

–  W związku z ewentualną konieczności zamknięcia oddziału wewnętrznego, musieliśmy trzy dni wcześniej powiadomić o takich przymiarkach wojewodę, NFZ, pogotowie i okoliczne szpitale. Takich decyzji nie można przecież podejmować z godziny na godzinę. My też musimy się do tego przygotować, a także naszych pacjentów, którzy obecnie są leczeni na internie. Trzeba więc będzie zdecydować o ewentualnych wypisach tych którzy kończą leczenie oraz zaplanować ewentualne przeniesienia pacjentów wymagających dalszej terapii. To są bardzo trudne decyzje i ciągle mam nadzieję, że uda się nam dojść do porozumienia z lekarzami i nie będziemy musieli zamykać oddziału – jestem otwarta na rozmowy – mówi dyrektorka lecznicy.

O zamknięcie oddziału niepokoją się nie tylko mieszkańcy czyli potencjalni pacjenci, ale również pozostały personel oddziału, w tym pielęgniarki i salowe – z chwilą zamknięcia mogłyby przecież stracić pracę. Rozwiązaniem tymczasowym mogłoby być wysłanie personelu na urlopy i skierowanie pracowników niemedycznych do prac na innych oddziałach. Trzeba jednak pamiętać, że pielęgniarki zatrudnione na kontraktach straciłyby na ten czas zatrudnienie.

Dyrektorka nie wyklucza , sytuacji w której będzie musiała wymienić personel lekarski oddziału chorób wewnętrznych. – Zatrudnię lekarzy którzy zgodzą się pracować za stawkę 120 zł/h. Naprawdę nie jestem w stanie dać więcej. Jednak wierzę, że dopóki piłka jest w grze, jesteśmy w stanie domówić się w kwestii wynagrodzenia i dalszego utrzymania oddziału – informuje. Najbliższe dni będą decydujące dla łosickiej interny.

Reklama
Poprzedni artykułPracownicy z Ukrainy, Leasing Pracowników
Następny artykułWapno granulowane

24 KOMENTARZE

 1. Wstyd dla dyrekcji, może wystarczy sobie odjąć od buzi i się podzielić? Czy ktoś zainteresował się za ile pensji pobiera wynagrodzenie pani dyrektor?

 2. Może pora zamknąć oddziały, które przynoszą same straty dla szpitala, wtedy byłoby z czego dołożyć.

 3. @Łosiczanka
  Z tym, że szpital to nie firma nastawiona tylko na zysk. Naprawdę chciałabyś, by w przyszłości okoliczne szpitale odmówiły leczenia Ciebie lub mnie „bo się nie opłaca”? To dlatego takie czysto finansowe podejście jest bardzo nie na miejscu.

  • Czy są jakieś oficjalne dane o zarobkach p. dyrektor i o tym jakie pełni dodatkowe funkcje?

 4. Pielęgniarki niejednokrotnie wykonują większość roboty. Niech pani dyrektor pochwali się ile one mają „podwyżki”. Otóż drodzy Państwo tyle, że nawet inflacji to nie wyrównuje.
  1 zł za godz. Tyle prawdopodobnie dostały. Poważnie.
  Jako dyrektorowi tej pani powinno być wstyd nawet proponować tę złotówkę. Podwyżka niczym rząd emerytom. Żenada.
  Jedynym rewelacyjnym dyrektorem, patrzącym w przyszłość, rozwój placówki był Pan Brodowski.
  Teraz to marazm i dbanie o własną kieszeń.
  A szkoda, bo szpital na terenie powiatu jest potrzebny.

 5. Wstyd chirurgia i oddział dziecięcy które przyniosły mega straty dostają podwyżkę pani dyrektor wstyd. Owszem jeżeli szpitale okoliczne dają 85 zł za godzinę a w Łosicach dyrekcja daje 120 to naruszenie dyscypliny finansów placówki. Dlaczego wszyscy mają kontrakty kończące się w jednym terminie? Grze organ nadzorujący? Kpina z pacjentów i mieszkańców. Ile jeszcze doktorku z terenów Siemiatycz i Bielska będą nas szantażować.

 6. Magia, łosice.info kasuje nieprzychylne szaniwnej Pani dyrektor.. wstyd!

 7. Dlaczego dziwnym trafem komentarze znikają? Czyżby portal prowadziły osoby nierzetelne? Brak słów…

 8. Oddziałem wewnętrznym kieruje bardzo profesjonalna, miła i pomocna Pani ordynator, lekarze pracujący na tym oddziale również robią wiele dobrego dla pacjentów, dlaczego więc to ich obrażacie? To właśnie zarząd i dyrekcja szpitala pokazuje ile dla nich znaczy dobro pacjentów a ile ich wypchane portfele.

 9. A za dyżury dostaną ostrą kasę zwłaszcza Ci co mają ponad 20 dyżurów a każdy wie kto tyle ma…… .Niektórym się w du..ch poprzewracało a reszta personelu szpitala-wyrobników punktów omijają bo Ci ostatni sobie poradzą ale biedne wetery…ze dawaj im …… . Starosta powinien zrobić porządek od góry

 10. Im już się w du…ach poprzewracała od kasy .Daj palec to wezmą całą rękę ……

  Norma zarobków w okolicznych szpitalach to 85 zł na godzinę dlaczego łosicki szpital ma płacić 120 + zł za godzinę w czym są lepsi lekarze w Łosicach ??????? Od innych lekarzy w pobliskich szpitalach ?????
  Niech lepiej zajmą się tymi osobami którzy pracują żeby lekarze mogli pracować bo bez nich to by w brudzie zarośli nasi lekarze . Pracuja za marne grosze w żaden jaki kolwiek sposób nie są doceniani . To jakiś żart…….

 11. Od dawna wiadomo że u nas w szpitalu są podzielone grupy ludzi zarabiających …..

  Nic nowego
  Tylko dlaczego zawsze lekarz dostaje podwyżkę dopinają swego jest dużo lekarzy którzy chętnie przyjdą do pracy za 100 zł na godz ….

  Dlaczego my pracownicy szpitala tak zwany gorszy sort dostajemy podwyżki 1 zł na godz teraz przy podwyżce zusu to będzie katastrofa więcej oddamy dla państwa niż zarobimy
  Pytam się czy to jest normalne ????
  Jesteśmy niedoceniani w żaden jakikolwiek sposób mam nałożone prace które wykonuje 1 osoba a powinny 3 robimy rzeczy których nie powinniśmy robić .

  Dyrekcja szpitala widzi tylko pracę lekarzy
  Mamy ogromny żal do dyrekcji szpitala o to że nie docenia nas też jesteśmy ludźmi którzy zapier…laja od rana do wieczora

  WSTYD!!!!!!!!

 12. Ludzie co wy opowiadacie
  W Warszawie nie mają takich stawek.
  Fakt lekarze dobrzy
  Leczecz przez nich personel niższy nie dostaję podwyżek
  Tak lekarze dbają
  Niech ktoś nie mówi o czym nie ma pojęcia
  Przychodzą o której chcą i wychodzą i której chcą.
  Dużo by jeszcze napisał ale poco
  Ciemny lud wie lepiej
  Brawo

 13. Ludzie co wy opowiadacie
  W Warszawie nie mają takich stawek.
  Fakt lekarze dobrzy
  Leczecz przez nich personel niższy nie dostaję podwyżek

  Tak lekarze dbają
  Niech ktoś nie mówi o czym nie ma pojęcia
  Przychodzą o której chcą i wychodzą i której chcą.
  Dużo by jeszcze napisał ale poco
  Ciemny lud wie lepiej
  Brawo
  Ciemny

 14. Ludzie co wy opowiadacie
  W Warszawie nie mają takich stawek.
  Fakt lekarze dobrzy
  Leczecz przez nich personel niższy nie dostaję podwyżek

  Tak lekarze dbają
  Niech ktoś nie mówi o czym nie ma pojęcia
  Przychodzą o której chcą i wychodzą i której chcą.
  Dużo by jeszcze napisał ale poco
  Ciemny lud wie lepiej
  Brawo
  Ciemny

 15. No zastraszanie Pracowników
  Komedia żywa
  Błagam
  Co wy wypisujcie
  Debilizm

 16. Dla mnie ludzie (wszyscy, nie tylko lekarze) są coraz bardziej pazerni i pozbawieni jakiejkolwiek empatii. Lekarz to czuje się najlepszy i musi być najlepiej opłacany. Ja rozumiem że lekarz długo się uczył etc., ale normalny „szary” człowiek otrzymuje za godz. pracy 20 – 30 zł z dodatkami. 130 zł za przespanie się w szpitalu z ryzykiem obudzenia… hm. Nie każdemu Bóg dał taki talent by mógł zostać lekarzem, jeżeli ktoś nim został to ma też zobowiązania wobec Boga za talent, który ma służyć bliźnim a nie tylko jemu do pomnażania mamony.
  Kiedyś Polska była biedna, ale mieliśmy wszyscy więcej empatii do siebie.

 17. Jbć tych wszystkich lekarzy. Do szpitala nie można się dostać bo covid srovid. A prywatnie to proszę bardzo i bez maseczki. Tylko pijawki za każda wizytę liczą sobie po 200zl. Głupie wypisanie recepty raptem 5 min i cyk trzeba płacić. To po jakiego wuja płacimy składki zdrowotne jak nie korzystamy z państwowej służby zdrowia.

 18. posluchajcie parafianie, my tu „gadu, gadu”
  a tu nagle Wielka Kradziez, panowie Morawiecki i Kaczynski stworzyli wspanialy Polski Lad,
  prawdziwy majstersztyk
  a teraz minister finansow, pan Kosinski ukradl im autorstwo tego „cudu” …..
  co za niesprawiedliwosc, powiem wiecej : jaka hanba i zgroza !!!!

 19. uwaga, uwaga,
  zarty sie skonczyly,
  minister Sasin zabral sie za reaktory atomowe ………

 20. a gdzie jest pan Karczewski, byly Pis-owski marszalek Senatu ?
  moze by porozmawial ze swoim „cieplym przyjacielem”, panem Lukaszenko,
  dlaczego uczestniczy w agresji na Ukraine !!!!!!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.