„Ballady i romanse” w centrum miasta

0
308

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza na scenie w parku im. Króla Aleksandra Jagiellończyka przeczytało blisko 40 osób. Tradycyjnie wydarzeniu „Narodowe czytanie” towarzyszyła wystawa przygotowana przez Bibliotekę Pedagogiczną, a na amatorów dzieł wieszcza czekała możliwość opieczętowania własnych egzemplarzy książek.

„Ballady i romanse”  Adama Mickiewicza czytano w samym centrum miasta w parku im. Króla Aleksandra Jagiellończyka. W wydarzeniu udział wzięli samorządowcy, księża, uczniowie i nauczyciele oraz przedstawiciele świata mediów, kultury i mieszkańcy, którzy z wielkim przejęciem ale i zacięciem aktorskim odgrywali zapisane na kartach sceny z dzieł Mickiewicza.

Reklama

Blisko 40 czytających zinterpretowało wszystkie utwory ze zbioru ballad i romansów. Elementem rozpoznawczym tegorocznej edycji były misternie uwite wianki ze świeżych ziół i kwiatów oraz stroje ludowe, które nawiązywały do czasów współczesnych Mickiewiczowi.

 – Było to dla mnie wyjątkowe i niecodzienne wydarzenie. Mimo, że zdarza mi się występować publicznie, z racji wykonywanego zawodu, to jednak dzisiejsze czytanie utworów Mickiewicza wzbudziło lekką tremę, ale obfitowało też w mnóstwo wspaniałych emocji, które będę z przyjemnością pielęgnował. Dziękuje za zaproszenie i mam nadzieję, że w przyszłym roku również będę mógł uczestniczyć w tej czytelniczej imprezie – mówi Antoni Woźnica, nauczyciel-bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa przygotowana przez miejscową książnicę pedagogiczną, na której obok różnorodnych wydań „Ballad i romansów” oraz opracowań na temat pisarza i jego twórczości znalazły się również reprodukcje znanych ilustracji tego dzieła. Każdy z uczestników i widzów mógł również opieczętować własny egzemplarz lektury pamiątkowym stemplem.

Organizatorami tegorocznej miejscowej edycji Narodowego Czytania byli: Łosicki Dom Kultury, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Łosicach, Biblioteka Pedagogiczna im. H. Radlińskiej w Siedlcach Filia w Łosicach. Patronat honorowy objął burmistrz Mariusz Kucewicz.

Sceny z „Ballad i romansów” odegrali:

Mariusz Kucewicz, Małgorzata Łaska, ks. Jacek Sawczuk, Marzanna Izdebska, Edyta Jaszczuk, Anna Sobczuk, Konrad Górzyński, Ewa Stecka, Edyta Lisowiec-Jackowska, Katarzyna Walczyńska, Magdalena Szupiluk, Magda Siwak-Kruzel, Izabela Tymoszuk, Joanna Obrępalska, Ewa Łukaszuk, Barbara Wawryniuk, Agnieszka Wereszczuk, Anna Czerko, Renata Szostek, Joanna Gąska, Antoni Woźnica, Cezary Chemycz, Dorota Kozłowska, Anna Kondraciuk, Ewa Syzdół, Gabriela Obidzińska, Anna Jaszczuk, Weronika Ilczuk, Dawid Wolski, Aleksandra Koźluk, Kamila Pawłowska, Amelia Poznańska, Arina Dunets, Lena Andrzejuk, Adrian Kondraciuk, Szymon Kozłowski, Julia Sajna, Agata Błażejczuk, Amelia Stefaniuk, Andżelika Wyrzykowska. Uczniów przygotowały: Elżbieta Sokołowska i Jolanta Barańska.

Reklama
Poprzedni artykułZa złotówkę do marszałkowskich muzeów i teatrów!
Następny artykułdrewno za darmo