Reklama

„Klasyczne Koncerty w gminie Sarnaki” – muzyka, która połączyła pokolenia

W ramach 6. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, Gmina Sarnaki po raz kolejny stała się przystanią dla miłośników muzyki klasycznej. „Klasyczne Koncerty w Gminie Sarnaki” przyciągnęły licznych melomanów, oferując wyjątkowe interpretacje dzieł najwybitniejszych kompozytorów w wykonaniu światowej sławy artystów.

Pierwszy koncert cyklu odbył się 18 sierpnia w kościele w Serpelicach, gdzie licznie zgromadzona publiczność miała okazję delektować się mistrzowskimi interpretacjami dzieł klasycznych w wykonaniu wybitnych artystów. Sopranistka Edyta Piasecka, tenor Sławomir Naborczyk oraz baryton Michał Goławski zachwycili słuchaczy utworami takimi jak „Prząśniczka” Stanisława Moniuszki i „Nokturn cis-moll” Fryderyka Chopina. Muzyka wypełniła wnętrza świątyni, tworząc wyjątkową atmosferę pełną emocji i refleksji.

Każde z dzieł poprzedzał ciekawy komentarz Krzysztofa Korwin-Piotrowskiego, dyrektora artystycznego Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, który w przystępny sposób przybliżał kontekst utworów. Magdalena Rudnik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sarnakach, współprowadziła koncert, wspierając stworzenie niezapomnianego klimatu wydarzenia.

Reklama

Drugi koncert z cyklu odbył się 7 września 2024 roku w kościele parafialnym pw. Św. Stanisława BM. Tym razem muzyka klasyczna przeniosła publiczność w świat duchowości. Pierwsza część rozpoczęła się od Toccaty i Fugy d-moll Johanna Sebastiana Bacha, zagranej na zabytkowych organach przez prof. Władysława Szymańskiego. Następnie prof. Ewa Biegas wykonała „Ave Maria” Michała Lorenca, z towarzyszeniem tego samego instrumentu.

Druga część koncertu skupiła się na utworach maryjnych, w tym fragmentach „Stabat Mater” Giovanniego Pergolesiego oraz „Ave Maria” autorstwa Pietro Mascagniego i Gaetana Donizettiego. Wspaniałe głosy światowej klasy artystów, w tym mezzosopranistki Ewy Biegas oraz sopranistek Aleksandry Blanik i Moniki Radeckiej, a także wirtuozerska gra skrzypaczki Ewy Zając, wprowadziły słuchaczy w nastrój pełen emocji i refleksji.

Reklama

Ewa Arasymowicz i Krzysztof Korwin-Piotrowski, prowadzący koncert, wzbogacali odbiór dzieł, dostarczając ciekawych informacji o kompozycjach i ich kontekście historycznym. 

Organizatorem wydarzenia był Wójt Gminy Sarnaki oraz Gminny Ośrodek Kultury. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego a także Fundacja Orfeo oraz Bialskie Centrum Kultury.

„Klasyczne Koncerty w Gminie Sarnaki” udowodniły, że muzyka klasyczna odgrywa istotną rolę w życiu lokalnej społeczności, a organizowane wydarzenia nie tylko zachwycają artystycznie, lecz także wzbogacają kulturalnie mieszkańców gminy.

Reklama

Fot. GOK Sarnaki 

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 16/09/2024 11:23
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości