Tekst opowiadający o losach Edwarda Gregorczuka pseud. "Bonawentura" z Mężenina - żołnierza AK, zastępcy Władysława Łukasiuka "Młota", żołnierza wyklętego, aresztowanego w 1946 r., okrutnie torturowanego i zastrzelonego - został opublikowany w specjalnym wydaniu książki "Po drugiej stronie rzeki". W 75 rocznicę śmierci "Bonawentury" publikujemy cały reportaż Marka Jerzmana.
Edward Gregorczuk pseud. "Bonawentura" w czasie okupacji niemieckiej był zastępcą komendanta placówki AK w Mężeninie nad Bugiem. W maju 1944 roku brał udział zabezpieczeniu i wydobyciu z Bugu niemieckiej rakiety V-2. Po wojnie walczył w oddziale Władysława Łukasiuka "Młota". Aresztowany przez UB, po okrutnym, śledztwie, został zastrzelony 29 stycznia 1946 roku.
Artykuł do przeczytania poniżejTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze