80. rocznica przejęcia broni V2 – dwie miejscowości – jedna historia

0
165

Osiemdziesiąt lat temu, wiosną 1944 r., nadbużańskie okolice stały się miejscem, gdzie niemieccy okupanci przeprowadzali testy nad złowrogą bronią V2. Te śmiercionośne pociski miały przyczynić się do zniszczenia Londynu i odwrócenia losów II wojny światowej. W maju 1944 r. mieszkańcy Sarnak i okolic przejęli jeden z pocisków, który wbił się w nadbużański brzeg i nie wybuchł. Po badaniach przechwyconej rakiety przeprowadzonych przez naukowców z Politechniki Warszawskiej, najważniejsze jej części, wraz z wynikami analiz, zostały wysłane samolotem na Zachód, do aliantów. Miało to miejsce w okolicy podtarnowskiej miejscowości Przybysławice w ramach akcji III Most. O polskich, często bezimiennych bohaterach, którzy z narażeniem życia zdobyli, rozpracowali i wywieźli do Anglii broń V2, brytyjski pisarz Bernard Newman napisał: “Oni ocalili Londyn”. 

14 maja 1995 r. w centrum Sarnak odsłonięto pomnik “AK w operacji V2”. W maju 2007 r. Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Sarnakach przyjęły imię Bohaterów Akcji V2, a w 2010 r. podpisane zostało porozumienie o współpracy między sarnacką placówką i Niepubliczną Szkołą Podstawową im. Akcji III Most w Przybysławicach.

Reklama

Wspólna historia połączyła dwie miejscowości, dlatego też w tym roku w celu upamiętnienia wydarzeń sprzed lat i propagowania wśród młodzieży wiedzy o przełomowych, historycznych wydarzeniach, doszło do realizacji projektu „80. rocznica przejęcia broni V2 – dwie miejscowości – jedna historia”, którego partnerem została Fundacja Totalizator Sportowy.

W ramach projektu młodzież z obu placówek wspólnie przygotowała informacje o wydarzeniach łączących miejscowości. Pierwszym działaniem było opracowanie broszury informacyjnej i jej wydrukowanie. Kolejną – wspólne świętowanie 80. rocznicy Akcji V2. Grupa uczniów z Przybysławic przybyła do Sarnak, aby wziąć udział w uroczystościach, a także wymienić się informacjami o patronie szkoły. Początkiem pobytu był wspólny udział w zorganizowanym przez sarnackich nauczycieli, uczniów i rodziców pikniku sportowym pod hasłem „80 km na 80. rocznicę Akcji V2”. Do udziału w nim zaproszeni zostali również seniorzy z Dziennego Domu Senior+ w Nowych Hołowczycach oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Litewnikach.

Młodzi adepci historii z obu placówek pracowali też nad prezentacją słowno – muzyczną przedstawiającą historię broni V2, jej zdobycie przez partyzantów i przesłanie do Londynu. Sarnaccy uczniowie wraz z opiekunami zabrali swych gości na spacer po ciekawych miejscach w Sarnakach. 21 maja 2024 r. odbyła się oficjalna uroczystość. Po Mszy św. w sarnackim kościele nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów przez przedstawicieli obu szkół, władz samorządowych i zaproszonych gości przed pomnikiem „AK w operacji V2”. Młodzież z obu placówek zaprezentowała w szkole wspomniany montaż słowno-muzyczny, a wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali broszury zawierające informacje o Akcji V2 i Akcji III Most. Ostatnim etapem realizacji międzyszkolnego projektu była wycieczka grupy projektowej po miejscach związanych z akcją przejęcia broni V2 na terenie gminy Sarnaki.

Pomysłodawcami i realizatorami projektu „80. rocznica przejęcia broni V2 – dwie miejscowości – jedna historia” byli dyrektor SP w Sarnakach Barbara Michoń oraz nauczyciele: Jolanta Chromiec i Rafał Dydycz.

Tekst: Rafał Dydycz
Fot. Arch. Szkoły

Reklama
Poprzedni artykułPraca w Holandii! Oferty sezonowe i całoroczne. Od 13.27
Następny artykułAgregat prądotwórczy wynajem, cała Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj