Dwie uczennice z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Łosicach wróciły ze złotymi medalami Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi. Weronika Falkowska (obrona) i Alicja Sidun (bramkarz) grały na Igrzyskach w drużynie piłki nożnej żeńskiej 7-osobowej. Drużynę złożoną z zawodniczek klubów Olimpiad Specjalnych z Płońska, Opactwa i Łosic w Zjednoczonych Emiratach Arabskich poprowadził Sławomir Karbowiak, nauczyciel wychowania fizycznego z OSzW w Łosicach oraz Agnieszka Palińska (nauczycielka w-f z Płońska)

Dziewczęta reprezentując Olimpiady Specjalne Polska rozegrały siedem spotkań. Najpierw w grach obserwowanych pokonały Indonezję (1:0), zremisowały  (0:0) z Filipinami oraz wygrały ze Sri Lanką (7:0). Mecze obserwowane i eliminacje także w innych dyscyplinach odbyły się w dniach 12-14 marca.

14 marca wraz z całą reprezentacją Olimpiad Specjalnych Polska nasze zawodniczki i trenerzy wzięli udział w ceremonii otwarcia Igrzysk transmitowanej na żywo w wielu krajach świata, także w Polsce.

W dniach 15-18 marca 7-osobowa drużyna piłki nożnej kobiet rozegrała cztery mecze w grupie sprawnościowej ustalonej przez obserwatorów. Nasze zawodniczki pokonały drużyny Wysp Samoa (1:0), Białorusi (2:0), Sri Lanki (9:0). Ostatni mecz rozegrały z Białorusią w finale wygrywając 3:1. Podczas pierwszego meczu z Białorusią zawodniczkom kibicowała Prezes Olimpiad Specjalnych Polska Anna Lewandowska.

Tym samym drużyna prowadzona przez Sławomira  Karbowiaka i Agnieszkę Palińską, 22 marca wróciła do Polski ze złotymi medalami Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Abu Dhabi 2019. Na lotnisku reprezentację Olimpiad Specjalnych Polska witali minister sportu Witold Bańka oraz szefowa PFRON-u i pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych.

Podczas pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich uczestnicy zwiedzili Park Rozrywki i Centrum Kultury Arabskiej w Dubaju. W Abu Dhabi mogli obejrzeć najnowocześniejszy Wielki Meczet Szejka Zajida, Tor Formuły I, Pałac Emirates. Kibicowali także innym dyscyplinom na arenach sportowych w Abu Dhabi. Mieli także czas na spacery i odpoczynek na plaży Corniche Beach czy przy hotelowym basenie.

Tekst i foto: Sławomir Karbowiak, Iwona Wysokińska