Zbadają Grodzisko Dzięcioły

7
409

Czy teza o tym, że Łosice leżały kiedyś na terenach Grodziska Dzięcioły jest prawdziwa, wkrótce przekonają się specjaliści prowadzący analizy w ramach interdyscyplinarnych badań grodziska. Łosicki Dom Kultury dostał bowiem dofinansowanie w kwocie ponad 100 tys. z Ministerstwa Kultury na ten cel. Już niebawem ruszą badania, które odkryją wiele prawd historycznych.

Położone na skraju lasu, na lewym brzegu rzeki Tocznej grodzisko pod Dzięciołami nazywane jest przez miejscową ludność „okopami”. Do dziś na obszarze ponad 7 hektarów możemy bez trudu zobaczyć dobrze zachowaną potrójną linię wałów mających  wysokość do 4-5 m. Gród powstał prawdopodobnie w XII w. Można go określić jako dużą obronną osadę-gród. Położenie wśród dawnych bagien nad Toczną zapewniało doskonałe warunki obronne, niestety uniemożliwiało rozwój ośrodka i jego prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego też na przełomie XV i XVI wieku zaistniała konieczność przeniesienia osady w inne miejsce. Wybór padł na tereny położone tuż przy rzecze Toczna, decyzja ta dała początek powstania dzisiejszych Łosic.
Tereny grodziska nie zostały zbadane. Przeprowadzono tam jedynie sondażowe badania archeologiczne w wyniku których ujawniono fragmenty ceramiki i kości zwierząt. Przed Łosicami stanęła realna szansa na zbadanie terenu dawnej osady, będącej początkiem powstania miasta. W maju rusza bowiem projekt dotowany przez Ministerstwo Kultury zakładający interdyscyplinarne badania w Dzięciołach.

– To taki mały sukces z którego ja się bardzo cieszę – mówił Mariusz Kucewicz, Burmistrz miasta i gminy Łosice. – Już po raz czwarty składaliśmy wniosek do Ministerstwa Kultury na  interdyscyplinarne badania grodziska w Dzięciołach. Jest to bowiem część historii naszej Ziemi Łosickiej, która nigdy tak na prawdę wnikliwie nie została zbadana. Myślę, że te wstępne badania, które mamy rozłożone na dwa lata przyniosą efekty i odkryją może nowe prawdy historyczne. Źródła podają,  że w 1264 roku była tam już cerkiew, więc należy sądzić, że był to poważny gród, świadczą o tym właśnie te zabudowania cerkiewne. Myślę że zaplanowane badania pozwolą odkryć  karty naszej historii i przeszłości.

Reklama

– Projekt złożyliśmy wspólnie, w partnerstwie z Łosickim Domem Kultury. To Łosicki Dom Kultury był wnioskodawcą, bo instytucje kultury mogły być beneficjentami środków z ministerstwa. Mamy nadzieję, że te sesje historyczne które się obędą, sesje naukowe, publikacja i badania. przyczynią się do rozjaśnienia tego co się działo w tym grodzisku w Dzięciołach – wyjaśnił burmistrz. – Zaplanowane są badania powierzchni  i gleby, będzie wykonana geofizyka. Jeżeli badacze napotkają  w trakcie badań  na coś na ciekawego, to myślę, że stanie się to wstępem do poważnych badań archeologicznych – z nadzieją dodał Mariusz Kucewicz.
Badania  przewidziane są na dwa lata. Dzięki Ministertwu Kultury pozyskane zostały  środki  w kwocie prawie  100 tys. natomiast część, tzw. wkład własny  pokrywa samorząd miasta i gminy Łosice, jest to ok. 20% całości kwoty. Pierwsze działania związane z realizacją tego projektu rozpoczną się już w maju.

Foto Grodziska w Dzięciołach na mapie lotniczej ukształtowania terenu z KWW Mariusza Kucewicza

Reklama
Poprzedni artykułCharkowski Chór Chłopięcy w Łosicach
Następny artykułKino Kobiet – wygraj bilety

7 KOMENTARZE

  1. Pablo Escobar tam pieniądze zakopał… Kutfa musze być przed wami i wykopać je pierwszy

  2. Gdzie Pan dyrektor ŁDK się podziewa…
    Pewnie busem pojechał do Warszafki po 100 000 PLN a Pan Mariusz to skrzętnie wykorzystał. …

    • Czytać Blondynka potrafi czy tylko spamować?

      „wkład własny pokrywa samorząd miasta i gminy Łosice, jest to ok. 20% całości kwoty”

      „Projekt złożyliśmy wspólnie, w partnerstwie z Łosickim Domem Kultury.To Łosicki Dom Kultury był wnioskodawcą, bo instytucje kultury mogły być beneficjentami środków z ministerstwa.”

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.