Zadbali o bezpieczeństwo seniorów

0
602

Łosiccy policjanci spotkali się z osobami starszymi w dziennym domu „Senior plus” w Nowych Hołowczycach. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, oszustwa na „wnuczka” i „policjanta” oraz noszenie odblasków – te i inne ważne tematy poruszane są podczas spotkań z seniorami.

Z seniorami spotkał się mł. asp. Piotr Wróbel – dzielnicowy gminy Sarnaki, który poruszył wiele tematów dotyczących bezpieczeństwa osób starszych. Przypomniał o próbach wyłudzenia pieniędzy, opowiedział o metodach działania oszustów, którzy często podają się za wnuczka, kuzyna, znajomego czy policjanta. Poza działaniami dotyczącymi ścigania przestępców istotne jest nieustanne uświadamianie, edukowanie i przypominanie seniorom, że Policja oraz inne służby państwowe nigdy nie żądają wypłaty i przekazywania sobie pieniędzy.

Seniorzy rozmawiali z naszym policjantem o tym, jak skutecznie mogą poprawić swoje bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania. Dowiedzieli się w jaki sposób mogą korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa a także z aplikacji „Moja Komenda”, dzięki której mogą odnaleźć dzielnicowego, który opiekuje się rejonem zamieszkania.

Seniorom przypomniano również o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym,, ponieważ odblaski powodują, że pieszy jest widoczny na drodze przez kierowców samochodów, co daje czas na właściwą reakcje w celu ominięcia pieszego.

Ponadto uczestnicy spotkania rozmawiali o sytuacji seniorów w Polsce, o ich potrzebach, prawach, również pod kątem wsparcia ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

mł. asp. Nina Zaniewicz