Wspólna zabawa nad brzegiem Bugu, z okazji święta Piotra i Pawła to wieloletnia tradycja w Mierzwicach. Tego dnia od lat 30-tych zeszłego stulecia obchodzono tu uroczyście święto morza. Tę starą tradycję, 5 lat temu wskrzesili członkowie stowarzyszenia Przyjazne Mierzwice, a impreza z roku na rok zyskuje coraz to nowych zwolenników.

Święto Morza ustanowiono w drodze uchwały przez Sejm RP w 1919 roku, w dniu święta Piotra i Pawła, będących patronami rybaków i żeglarzy. W Mierzwicach na ten dzień przypadał odpust, który powiązano z zabawą taneczną i również nazwano Świętem Morza. Najbardziej pamiętną imprezą związaną z morskim świętem nad Bugiem był odpust w 1936 roku, kiedy to krzepcy i bitcy mieszkańcy urządzili sobie zwyczajnie bitwę pomiędzy sobą. Ostatnia zabawa w XX wieku odbyła się w roku 1962, później niestety zarzucono pomysł organizacji tych uroczystości. O tak znakomitej imprezie, kilka lat temu, przypomniał mieszkańcom Jan Karwacki. Pomysł podchwycono i od tego czasu znów z powodzeniem Mierzwice mają swoje święto morza, w którym tłumnie uczestniczą zarówno mieszkańcy, jak i letnicy z okolicznych nadbużańskich miejscowości.

Na tegorocznej edycji mierzwickiego Święta Morza nie zabrakło kolorowych stoisk i kramów z lokalnymi wyrobami rękodzielniczymi oraz wiktuałami podlaskich gospodyń. W bogatej ofercie wydarzenia każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były występy artystyczne, konkursy, wspólna biesiada oraz „potupajka” do białego rana. Trzeba przyznać, że odpust w Mierzwicach jest prawdopodobnie najbardziej morskim świętem nad Bugiem.

Poprzedni artykułUruchomiono procedury w sprawie szacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych z powodu suszy
Następny artykułFestyn Nadbużański